Някои професии са по-стресиращи от други, а в някои сектори

...
Някои професии са по-стресиращи от други, а в някои сектори
Коментари Харесай

Най-стресиращите работни места в Европа и битката с прегарянето

Някои специалности са по-стресиращи от други, а в някои браншове има по-стресиращи специалности от всички останали. Анализ на Евронюз разкрива къде чиновниците са най-стресирани.

Глобалната неустановеност и все по-честите съкращения на работното място може да затруднят намирането на работа. В същото време възходящите разноски за живот вършат още по-важно за хората да се задържат на актуалната си работа, даже в случай че от време на време тя е прекомерно стресираща.

Компанията за искове за компенсации за телесни повреди Claims.co.uk изготви отчет, в който показва кои са най-стресиращите специалности в Обединеното кралство. За правенето на отчета са употребявани данни на държавното управление на Англия, предоставени от Изпълнителната организация по опазване на здравето и сигурност (HSE).

Събрани са данни за самооценката по отношение на степента на меланхолия, стрес и тревога, за които респондентът счита, че е виновна най-много актуалната или последната му работа.

На базата на тази информация е открито, че служителите на реда са най-стресираните във Англия, а обществените служащи и експертите по обществени грижи и жилищно настаняване също се усещат уплашени в забележителна степен. Близо един на всеки 50 души е декларирал, че работата оказва негативно влияние върху психологичното му здраве.

На други места в Европа изследване, извършено от Lepaya - компания за образование, в Нидерландия, Белгия, Обединеното кралство и Германия, демонстрира, че две трети от европейските чиновници са подложени на стрес. Образованието и опазването на здравето са двата бранша, в които чиновниците изпитват максимален стрес.

Говорител на Claims.co.uk съобщи, че в констатациите в проучванетоа разкриват длъжности в Обединеното кралство, които оказват нездравословно въздействие върху психологичното здраве на чиновниците:

„ Полицейските чиновници, обществените служащи и експертите по обществени грижи и жилищно настаняване са изключително свързани с по-високи равнища на стрес. "

„ Фактори като дълго работно време, съществени отговорности и функции, свързани с обществеността, наподобява способстват доста за негативното влияние върху психологичното здраве на чиновниците. " - добавя той.

Насърчаването на постоянни почивки, предлагането на запаси за психологично здраве и насърчаването на открита връзка може да оказват помощ на чиновниците да ръководят психологичното си здраве по-ефективно.

„ Гъвкавата организация на работата (когато е възможно) и достъпът до стратегии за уелнес също са стъпки, които може да окажат доста влияние за понижаване на обвързваните с работата или провокираните от нея проблеми с психологичното здраве “, предлагат отClaims.co.uk.

Липса на баланс сред живота и работата

В редица случаи огромна част от напрежението на работното място идва от обстоятелството, че границите сред работата и персоналния живот стават все по-неясни, частично заради повишаването на отдалечената работа. В доста случаи типът на работата и браншът също усложняват обстановката, като да вземем за пример в службите за незабавна помощ.

Тод Дейвисън, общоприет шеф на застрахователна компания Purbeck Personal Guarantee Insurance, разяснява в изследването на YouGov: „ За някои хора цялостното изключване (от служебните задължения - б.р.) не е въпрос на избор. Това е изключително правилно измежду дребните предприятия, с които работим - в случай че имате пристрастеност към работата си, тя няма да спре в 17:00 ч. всяка вечер или при започване на отпуска. “

Образованието и опазването на здравето са измежду най-стресиращите специалности в Европа

Проучването на Lepaya е открило, че 56% от нидерландските чиновници се дефинират като уплашени, както и 67% от чиновниците в Белгия. Около 70% от чиновниците във Англия също са декларирали, че са уплашени, както и 71% от чиновниците в Германия.

В Германия образованието, автомобилостроенето, опазването на здравето, публичните услуги и финансите са едни от най-стресиращите браншове за работа. Служителите в Нидерландия също са показали опазването на здравето, образованието и публичните услуги като едни от най-стресиращите браншове, както и работата в областта на ресторантьорството и информацията и връзките.

В Обединеното кралство, с изключение на работата в полицията, обществената сфера, общественото обезпечаване и жилищното строителство, за едни от най-стресиращите се считат и работните места за медицински сестри. Работата в областта на образованието също попада в този бранш, като визира преподавателите в началното, междинното и висшето обучение.

Работата в областта на човешките запаси и административната работа в националното държавно управление също са с високи равнища на стрес.

Според 29% от холандските чиновници, интервюирани от Lepaya, самият чиновник е бил главно виновен за решаването или предотвратяването на високите равнища на стрес на работното място. Това мнение е подкрепено от 47 % от белгийските чиновници, както и от 49 % от английските и 51 % от немските чиновници.

Въпреки това към 57 % от нидерландските чиновници разкриват, че биха желали да получават повече поддръжка от работодателите си за справяне със напрежението на работното място, а 57 % от немските чиновници считат същото. 67% от белгийските чиновници и 65% от английските са съгласни с това.

Главният изпълнителен шеф на HSE, Сара Албон, разяснява: „ Предотвратяването или оправянето със напрежението, обвързван с работата, може да донесе обилни изгоди за чиновниците, като усъвършенства прекарването им на работното място и цялостното им здравословно състояние; а също и за работодателите, в това число повишение на продуктивността, понижаване на отсъствията и понижаване на текучеството на личния състав. “

Лондон и Амстердам са измежду " най-изтощените " градове в Европа

В изследване на Instant Offices се акцентира, че 91% от английските служащи са се сблъсквали с „ високи или рискови “ равнища на стрес през миналата година, Лондон заема първото място в класацията за най-изтощен град в Европа.

Около 20% от английските чиновници също по този начин е трябвало да си вземат отпуск през този интервал заради последствията от напрежението за психологичното здраве.

Проучването се базира на броя на търсенията в Гугъл за чувството за бърнаут, в това число бърнаут на работното място.

Някои от главните аргументи за високите равнища на стрес, които от време на време може да доведат до бърнаут, са огромното работно натоварване, както и увеличението на броя на неплатените задания. Редовната работа с прекалено много неплатен ексклузивен труд също способства за това, както и възприятието за изолираност на работното място.

По същия метод терзанията по отношение на сигурността на работата и съкращенията също са причина за мощен стрес, както и приемането на повече платена работа заради финансови съображения. В някои случаи стресът се усилва доста и от заплашването и издевателството от страна на сътрудниците.

Признаците на прегаряне включват затруднена централизация, загуба на цели, намалено възприятие на горделивост от работата и загуба на мотивация.

Други признаци включват отмалялост, незадоволеност, необяснимо главоболие и промени в апетита или навиците за сън, наред с други. /БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР