Някои от най-големите европейски банки заделят повече парични средства, за

...
Някои от най-големите европейски банки заделят повече парични средства, за
Коментари Харесай

Си Ен Ен: Европейските банки се подготвят за вълна от фалити

Някои от най-големите европейски банки заделят повече парични средства, с цел да поемат евентуални загуби по заеми, защото повишението на лихвените проценти усилва натиска върху кредитополучателите, се споделя в разбор на Си Ен Ен.

Базираната в Обединеното кралство „ Барклис “ е заделила 896 млн. паунда (1,2 милиарда долара) през първата половина на тази година за покриване на възможни неизпълнения от страна на кредитополучатели, което е над два пъти повече от същия интервал на предходната година, оповестиха от банката.

Засега има „ лимитирани признаци на стрес “ в кредитните портфейли на банката, съобщи пред кореспонденти Анна Крос, финансов шеф на групата в „ Барклис “.

Провизиите за кредитни загуби в „ Дойче банк “ скочиха със 72% до 401 млн. евро (446 млн. долара) през второто тримесечие, заяви най-големият немски заемодател.

В известието си за приходите банката също по този начин изрази нерешителност във връзка с загубите по заеми за цялата година, като се базира на „ несигурната макроикономическа среда “.

Испанската „ Сантандер “ също съобщи, че е нараснала провизиите си за кредитни загуби с 21% през първата половина на годината спрямо първата половина на 2022 година

Инфлацията на потребителските цени в Европа, въпреки и намаляваща, остава висока, което натежава върху финансите на семействата. Междувременно повишението на лихвените проценти от Европейската централна банка и Английската централна банка затруднява икономическата интензивност, като 20-те страни, които употребяват еврото, към този момент са в криза.

Йонас Голтерман, заместник-главен икономист по пазарните въпроси в Capital Economics, съобщи пред Си Ен Ен, че е най-притеснен от опцията за загуби по банковите заеми за бранша на комерсиалните недвижими парцели.

„ Секторът в действителност се бори да рефинансира заемите си при по-високи лихвени проценти и това води до огромни обезценки за вложителите в недвижими парцели, които евентуално в последна сметка ще обиден и техните кредитори “, сподели той.

Голтерман съобщи, че загубите по потребителските и ипотечните заеми не будят толкоз огромна угриженост.

„ Тъй като пазарите на труда към момента са в положително положение, загубите по тези типове заеми евентуално са малко по-малко притеснителни сега “, сподели той.

Европейската централна банка увеличи през вчерашния ден главния си лихвен % с четвърт процентен пункт, с което референтната рента в еврозоната доближи 3,75% - най-високата стойност от октомври 2000 година насам.

„ Краткосрочните стопански вероятности за еврозоната се утежниха, което се дължи основно на по-слабото вътрешно търсене “, съобщи пред кореспонденти президентът на банката Кристин Лагард. „ Високата инфлация и по-строгите условия за финансиране потискат разноските “.

В Обединеното кралство Английската централна банка увеличи разноските по заемите до 5% през юни, което е най-високото равнище от април 2008 година насам.

Това докара до повишение на цената на ипотечните заеми: Средният лихвен % по двугодишна ипотека с закрепена рента в Обединеното кралство възлиза на 6,83% в четвъртък, по данни на уеб страницата за сравняване на артикули Moneyfacts, което е нарастване по отношение на 3,94% преди година.

Повече от 2 милиона английски притежатели на ипотечни заеми с закрепена рента са изправени пред нарастване на месечните вноски със стотици лири, когато бъдат принудени да рефинансират тази и идната година. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР