Телескопът, който бил прекалено голям, за да се използва
Някъде из стаите на Парижката обсерватория , намираща се на брега на река Сена, се съхраняват някои от най-големите обективи, създадени в миналото. Два от тях са с диаметър 1.25 метра.
Конструкцията на Great Paris Exhibition Telescope стартира през 1892 година – месеци, откакто френското държавно управление афишира проектите си за Световния панаир в Париж през 1900 година. Идеята била да се сътвори толкоз впечатляваща конструкция като Айфеловата кула, с цел да може с нея да се взе участие в панаира. Тези международни изложби, които се провеждали от време на време в разнообразни елементи на Европа, предоставяли на държавата-домакин, както и на участниците, опцията да покажат достиженията си в науката, производството и технологиите. Страните се стремели към авторитет, представяйки най-новите си машини, артикули, културни достижения и притежания.
Френското държавно управление се усеща застрашено, тъй като дочува новината, че Германия възнамерява да организира международното ревю или през 1896 или през 1900 година. Тази вест съставлява заплаха, защото французите имат вяра, че страната, която ще е хазаин на панаира, ще дефинира развиването на технологиите и науката през идващия век.
Централният детайл на ревюто бил телескопът, който се помещавал в Palais de l’Optique. Той има два взаимнозаменяеми обектива с диаметър 1.25 метра, един обектив за образно наблюдаване и един за фотографски плочи. Фокусното разстояние на обективите било 57 метра, а стоманената тръба, в която били сложени, била с дължина 60 метра. Заради големите си размери и тегло, телескопът не можел да се маневрира и нямало метод да бъде ориентиран към астрономическите обекти. Вместо това, той оставал във закрепена хоризонтална позиция, а светлината от астрономическите обекти се пренасочвала посредством огледална система. Окулярът на телескопа бил подложен на релси и можел да се измества с 1.5 метра, с цел да концентрира.
Телескопът бил на показ в продължение на една година, през която са направени единствено няколко научни наблюдения. Астрономите следили слънчевите петна и правели фотоси на повърхността на Луната, без значение от обстоятелството, че местоположението на телескопа не било идеално за сходни действия. В последна сметка се оказало, че било занимателно и любопитно да се види телескопа, само че той не бил оценен като сериозен инструмент. По време на ревюто хиляди хора идват, с цел да гледат през него, само че не се появява нито един покупател.
Компанията, която през 1886 година стартира организацията по построяването на телескопа, банкрутира и инструментът е препоръчан за продажба на търг през 1909 година, само че още веднъж не се появили искащи. Уредът бил раздрънкан, а частите му отишли за скрап. Обективите му били съхранени в Парижката обсерватория, където остават и до през днешния ден.