Новото правителство няма да обявява нов търг за проектирането и

...
Новото правителство няма да обявява нов търг за проектирането и
Коментари Харесай

Избрани при спорен търг от времето на ГЕРБ фирми започват тунела под Шипка

Новото държавно управление няма да афишира нов търг за проектирането и построяването на тунел под " Шипка ", а ще се насочи към сключване на контракт с консорциум от компании, спечелил противоречивата обществена поръчка, която бе оповестена още по времето на ръководството на третото държавно управление на Бойко Борисов, а до избора на реализатор се стигна при първия длъжностен кабинет през 2021 година, освен това назначението от служебното правителство шефовете на Агенция " Пътна инфраструктура ",  единствено препотвърдиха изводите на комисия по желание на реализатор, назначена по времето на ГЕРБ. По избора на реализатор имаше и обжалване пред КЗК и Върховен административен съд, които обаче отвърлиха претенциите. 

Така се стига до сегашния миг, в който новият районен министър заяви, че: " Не единствено не стопираме тунела под връх Шипка, само че започваме действителната работа по неговото създаване ".

" Днес получихме устно увещание от компанията, определена да проектира и построи тунела, че удостоверява офертата си за създаване на оборудването ", споделя в този момент вицепремиерът и строителен министър по време на полемика, в която е взел участие по покана на локалната власт. Заради повишаването на строителните материали имах безпокойство, че консорциумът, определен посредством търг по Закона за публичните поръчки, може да се откаже от офертата си от 2020 година Поискахме удостоверение, тъй като Закон за обществените поръчки не планува опция препоръчаната цена да се актуализира в сходство с инфлацията на строителните материали и енергийните източници, и би трябвало да сме сигурни, че ще се работи по оферираните и признати цени.  На 28 януари се чака и формалното документално удостоверение. Това ще разреши дейностите по планиране на тунела да стартират ", прецизира вицепремиерът Караджов по време на полемика в Габрово, в която взе участие по покана на локалната власт.

В последна сметка строител на тунела под връх " Шипка " ще бъде ДЗЗД " КОНСОРЦИУМ ПСВТ ". В обединяването от компании участват „ Пътни градежи – Велико Търново “ АД, „ Хидрострой “ АД и Пътинженерингстрой-Т “ ЕАД. Договорът, който следва да бъде подписан с тях, е на стойност 358 млн. лева с Данък добавена стойност.

" От избора на реализатор през 2020 година досега договорът не е подписан, тъй като решението за избор е обжалвано пред Комисията за защита на конкуренцията и във Върховния административен съд, които отхвърлят жалбите ", разясняват с от Министерство на регионалното развитие. 

Караджов обръща и внимание на обстоятелството, че за тунела под Шипка има направен само уголемен абстрактен план. Все още няма механически план, по който действително да може да стартира строителство незабавно. Ето за какво и публичната поръчка е за инженеринг. Срокът за осъществяване е 4 години и два месеца. От тях 8 месеца са за планиране и 3.5 години за строителство.

" Тунелът под Шипка няма по какъв начин да не бъде приключен. Моето предпочитание беше Автомагистрала „ Русе - Велико Търново “ да продължи на юг, да мине през планината със същия габарит. Затова показах удивление, че тунел, който ще свързва Северна и Южна България, е планиран единствено с две ленти. След завършването на автомагистралата от Русе до Велико Търново обаче трафикът към Габрово ще се усили в пъти. Поради тази причина към този момент е предоставено изследване за опциите за създаване на още едно трасе, което да поема тежкия трафик на юг от Велико Търново, в това число и за още един тунел под Стара Планина ", е представен да споделя районният министър.

Той прецизира, че ще има европейско финансиране за тунела под Шипка. За подкрепяне от Европа аплайват и още два плана - изграждането на Автомагистрала „ Струма “ през Кресненското дефиле и Автомагистрала „ Русе - Велико Търново ".

" Финансирането, което страната ни ще получи за трите обекта, е към 600 млн. евро. С тази сума ще може да се обезпечи към 34% от нужните средства за всеки един от трите плана. Останалите ще бъдат обезпечени от държавния бюджет, се споделя още в известието на строителното министерство. Очаква се утвърждението на програмата от Европейска комисия доникъде на 2022 година Прогнозно най-рано в края на 2022 година ще може да се подаде апликационна форма, а финансиране да бъде получено през 2023 година. В бюджета на Министерство на регионалното развитие за 2022 година е планувана сума за ново строителство, която може да се насочи като предплатено заплащане за начало на строителството на тунела под Шипка, само че при изискване, че препоръчаният бюджет бъде одобрен от Народното събрание “, споделя още вицепремиерът.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР