Нови изследвания сочат, че кето диетата може да ни изложи

...
Нови изследвания сочат, че кето диетата може да ни изложи
Коментари Харесай

Ново проучване хвърля съмнение върху безопасността на кето диетата

Нови проучвания сочат, че кето диетата може да ни изложи на риск от сърдечни болести, инсулт, диабет вид 2 и сопнато дебело черво. И това са единствено някои от проблемите.

Проучването е малко, само че резултатите могат да накарат хората да се замислят дали кето диетата си заслужава.

Под управлението на откриватели от Университета на Бат (UoB) в Обединеното кралство екипът е предиздвикал 53 здрави възрастни да съблюдават една от три диети в продължение на 4 до 12 седмици: нисковъглехидратна кетогенна (кето) диета, диета с ниско наличие на захар или диета с умерено наличие на захар и въглехидрати.

Установено е, че кето диетата покачва холестерола, понижава положителните чревни бактерии и понижава способността на организма да понася захари, като измества енергийния източник на организма от глюкоза към мазнини.

Както хранителният режим с ниско наличие на захари, по този начин и кето диетата довеждат до загуба на мазнини, без да се отразяват на равнищата на физическа интензивност на хората. Изглежда, че хората, които се надяват да реализират по-слабо тяло, е по-добре да изключат от диетата си добавените захари, а не въглехидратите.

„ Кетогенната диета е ефикасна за загуба на мазнини, само че е обвързвана с разнородни метаболитни и микробиомни резултати, които може да не са подобаващи за всеки “, изяснява физиологът Дилън Томпсън от Университета на Англия.

„ За разлика от това, ограничението на захарта поддържа държавните насоки за понижаване на приема на свободна захар, като предизвиква загубата на мазнини без забележими негативни въздействия върху здравето. “

Лицата, подложени на кето диетата, употребяват по-малко от 8% от калориите си от въглехидрати. Нискозахарната диета пък включва по-малко от 5 % от енергийния банкет от свободни захари - тези, които се прибавят към храни и питиета или се съдържат в плодовите сокове, сиропите и меда.

Те са съпоставени с контролна диета с умерено наличие на захар и въглехидрати, при която свободните захари са съставлявали към 18% от енергийния банкет.

До четвъртата седмица на кето диетата разнообразието на чревните микроби на участниците се трансформира, като относителното обилие на Bifidobacterium, който може би познавате като един от героите на пробиотиците, доста понижава.

Тези бактерии разчитат на диетичните фибри, които са понижени с 40 % при кето диетата спрямо умерената диета със захар и въглехидрати, а фактът, че тази смяна в чревната екосистема се резервира и през 12-ата седмица, е доказателство, че диетата може да провокира този вътрешен безпорядък.

Ефектът на кето диетата върху холестерола е изключително обезпокоителен за откривателите, до момента в който участниците в диетата с ниско наличие на захар в действителност са понижили концентрацията на общия си холестерол към 12-ата седмица на проучването.

„ Въпреки намаляването на мастната маса, кетогенната диета увеличи равнищата на неподходящите мазнини в кръвта на нашите участници “, споделя ученият по хранене от UoB Аарон Хенгеист.

„ Ако това продължи с години, може да има дълготрайни последствия за здравето, като да вземем за пример нараснал риск от сърдечни болести и инсулт. “

Въпреки че кето диетата понижава равнищата на глюкозата на гладно, тя също по този начин понижава способността на организма да обработва въглехидратите от храната, изясняват откривателите.

„ Чрез премерване на протеини в мускулни проби, взети от краката на участниците, считаме, че това евентуално е адаптивен отговор на ежедневното хранене с по-малко въглехидрати и отразява инсулиновата устойчивост към съхраняването на въглехидратите в мускулите “, споделя Хавиер Гонзалес, физиолог на човешкия организъм от Университета на Англия.

Хората, подложени на кето диета, имат нараснали равнища на ензима PDK4 в скелетните си мускули, което се следи и при диабет вид 2. Диетата също по този начин понижава равнищата на ензима AMPK и на протеина GLUT4, които играят значима роля в метаболизма на глюкозата.

„ Тази инсулинова устойчивост не е безусловно нещо неприятно, в случай че хората съблюдават кетогенна диета, само че в случай че въпросните промени се запазят, когато хората преминат още веднъж на по-високо въглехидратна диета, това може да усили риска от развиване на диабет вид 2 в дълготраен проект “, споделя Гонзалес.

Изследването е оповестено в Cell Reports Medicine.

Източник: Science Alert

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР