Носителката на най-престижната японска литературна награда призна, че около 5%

...
Носителката на най-престижната японска литературна награда призна, че около 5%
Коментари Харесай

Японски литературен лауреат не се срамува от използването на ChatGPT

Носителката на най-престижната японска литературна премия призна, че към 5% от нейния футуристичен разказ са написани с ChatGPT, като съобщи, че генеративният изкуствен интелект е оказал помощ за разгръщането на капацитета ѝ, съобщи Агенция Франс Прес.


След стартирането през 2022 година на ChatGPT, елементарен за потребление чатбот с изкуствен интелект, който може да даде есе по поръчка в границите на секунди, набъбнаха опасенията за въздействието му върху редица браншове - в това число книгите.

Похвален от съдията за това, че е " съвсем безукорен " и " универсално прелестен ", последният разказ на Рие Кудан, " Tokyo-to Dojo-to " ( " Sympathy Tower Tokyo " ), получи премията " Акутагава ".

Действието се развива във футуристичен Токио и се върти към високата затворническа кула и нетърпимостта на нейния проектант към нарушителите, като тематиката за изкуствения разсъдък се повтаря.

33-годишната авторка намерено призна, че ИИ е оказал мощно въздействие и върху процеса на писане.

" При написването на тази книга интензивно използвах генеративен ИИ като ChatGPT ", сподели тя на церемонията след оповестяването на спечелилия.

" Бих споделила, че в към пет % от книгата са представени буквално фрази, генерирани от ИИ. "

Извън креативната си активност Кудан сподели, че постоянно си играе с ИИ, доверявайки му най-съкровените си мисли, за които " в никакъв случай не мога да приказвам с никого другиго ".

Отговорите на ChatGPT от време на време въодушевяват разговора в романа, добави тя.

Занапред тя съобщи, че желае да поддържа " положителни връзки " с ИИ и да " разгърне творчеството си " в взаимното си битие с него.

В обществените медии мненията се разделиха по отношение на ексцентричния метод на Кудан към писането, като скептиците го нарекоха морално подозрителен и евентуално незаслужаващ премията.

" И по този начин, тя написа книгата, като ловко употребява изкуствен интелект... Това надарено ли е или не? Не знам ", написа един от тях в X.

Други обаче означиха нейната съобразителност и напъните, които е положила, с цел да опитва с разнообразни подкани.

" Ето по какъв начин лауреатът от Акутагава употребява ChatGPT - не с цел да се отпуска, а с цел да " отприщи творчеството си ", написа различен консуматор на обществената мрежа. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР