Николай Велев, БТАЕнергийната криза, породена от съкращаването на руските газови

...
Николай Велев, БТАЕнергийната криза, породена от съкращаването на руските газови
Коментари Харесай

Германия е пред дилема какво да прави с атомните си централи

Николай Велев, Българска телеграфна агенция

Енергийната рецесия, подбудена от съкращаването на съветските газови доставки в Европа, още веднъж разпали водения от десетилетия спор за нуклеарната енергетика в Германия. В момента в страната са останали три дейни атомни електроцентрали: " Емсланд " в Долна Саксония, " Изар 2 " в Бавария и " Некарвестхайм 2 " в Баден-Вюртемберг, които покриват към шест % от вътрешното ползване на електричество. Според настоящото законодателство те би трябвало да бъдат затворени най-късно до 31 декември 2022 година.

В изискванията на влошаващата се обстановка немското държавно управление възнамерява още веднъж да пусне в употреба въглищните електроцентрали, макар обстоятелството, че климатичните промени демонстрират все по-осезателните си последствия за цялата планета. Напоследък това може да се види ясно в горещата вълна, която засегна Южна Европа, отбелязва журналистът Доминик Посох в материал, оповестен на уеб страницата на телевизия " Байеришер рундфунк ".

В. " Цайт " откроява два основни момента, към които се заформят най-сериозните разногласия към нуклеарната сила в Германия. Първо – допустимо ли е тя да бъде инструмент за икономисване на газ през идната зима. И второ – подходящо и е тя да се употребява в дълготраен проект като средство за битка против климатичните промени.

В момента немското държавно управление организира стрес тест, с който да ревизира дали атомните централи биха помогнали в рецесията с газовите доставки. Ако хипотезата, че тя би помогнала се удостовери, тогава трите към момента настоящи атомни електроцентрали ще продължат да създават електрическа енергия до пролетта на 2023 година.

Исканията на някои политици от Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС), както и от Свободната демократическа партия (СвДП) обаче отиват надалеч оттатък това. Те упорстват въпросът за атомните централи да се преразгледа радикално и срокът на употребата им да се удължи, с цел да може посредством тях Германия да реализира климатична индиферентност. Това може да наложи и повторното стартиране в употреба на някои от към този момент затворените атомни централи. Освен това ще би трябвало да се закупят нови горивни детайли и да се извършат цялостни проби за сигурност, добавя " Цайт ".

Дебатът за удължаването на експлоатационния период на атомните централи и за бъдещето на нуклеарната енергетика като цяло основава известни разграничителни линии и в ръководещата " светофарна коалиция ".

Канцлерът от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Олаф Шолц желае да изчака резултатите от втория стрес тест за сигурността на електроснабдяването, заяви говорителка на държавното управление, представена от телевизия " Байеришер рундфунк”. Тя повтори, че въпросът за удължаването на периода на употреба на трите останали атомни електроцентрали в Германия след края на годината ще бъде прегледан предвид на всички нововъзникнали условия.

Според министъра на стопанската система Роберт Хабек, който е представител на " Зелените ", атомната сила може да покрие сред 0,5 и 0,7 % от търсенето на природен газ в Германия, отбелязва в. " Цайт ". Следователно продължаването на употребата на атомните електроцентрали би могло да размени дребна част от газа, само че единствено по себе си няма да реши казуса с енергийните доставки през зимата.

Миналата седмица немската външна министърка Аналена Бербок, която също е от партията " Съюз 90/Зелени ", сподели, че не вижда причина да бъде удължаван срокът на употреба на трите атомни централи, макар дефицита на сила, подбуден от войната в Украйна, съобщи ДПА.

Бербок съобщи, че съгласно нея окончателното прекъсване на нуклеарната сила в Германия, планувано за края на годината, продължава да е вярно решение. " [То е разследване от] обстоятелствата, които са ми известни все още, и от предизвикването, пред което сме изправени ", изясни тя, имайки поради, че проблемите са свързани с доставките на газ, а не на електрическа енергия.

Свободната демократическа партия, от своя страна се изрече в интерес на удължение на употребата до 2024 година. " Това е интервалът, в който сме застрашени от дефицит на сила. Ето за какво би трябвало да сме готови ", съобщи представителят по енергийната политика на парламентарната група на СвДП Михаел Крузе пред вестник " Билд ".

Лидерът на парламентарната група на СвДП Кристиан Дюр също прикани за удължение на периода на употреба. " Очакваме европейска взаимност през зимата ", сподели той, представен от " Байеришер рундфунк”. Според него Германия също би трябвало да прояви взаимност. " Трябва да използваме всички средства, които могат да допринесат за производството на електрическа енергия. Атомните електроцентрали са едно от тях ", добави Дюр.

Финансовият министър Кристиан Линднер, който оглавява СвДП, предходната седмица съобщи, че най-голямата европейска стопанска система би трябвало да остане отворена към всички източници на сила, в това число и атомните централи. " През идващите години няма да разполагаме с електрическа енергия на налични цени и по тази причина би трябвало да запазим всеки източник ", сподели той, представен от медийната група " Функе ". Линднер посочи и аргумента, че атомната сила ще предотврати изхвърлянето на " хиляди тонове въглероден диоксид в атмосферата ". Той прикани съдружните сътрудници да обсъдят въпроса за удължение на периода на употреба на трите останали атомни централи в страната, като погледнат нещата в по-широк проект.

Дебатът за немската нуклеарна енергетика откри отзив и измежду страните в района. Според изследване на ДПА няколко страни упорстват немските атомни електроцентрали да продължат да работят, отбелязва вестник " Цайт ". Освен това има и апели да се изследва опцията за наново стартиране на трите реактора, които последно бяха изключени от мрежата. Според страни като Унгария, Румъния, Словакия и Франция удължаването на експлоатационния интервал на немските атомни електроцентрали би могло да способства доста за спестяването на газ, защото в Германия към 15 % от електрическата енергия към момента се създава от газови електроцентрали. Ако Русия изцяло спре доставките си на газ за Европейски Съюз, атомните електроцентрали ще разрешат отделянето на по-голяма част от газовите запаси за отопление на семействата и за индустрията, добавя " Цайт ".

Подкрепете ни като последвате или харесате вестник " ДУМА " във ФЕЙСБУК --> <--

Споделяйте нашите изявления.

Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР