Никъде не ме взимат, като разберат коя съм. В повечето

...
Никъде не ме взимат, като разберат коя съм. В повечето
Коментари Харесай

Никой не иска да вземе на работа джендъра, осъдил България

„ Никъде не ме взимат, като схванат коя съм. В множеството случаи даже не ми звънят да ме викат на изявление “, оплаква се Петра Христова, транс дамата, която осъди България в Европейския съд за правата на индивида в Страсбург поради отхвърли на българския съд от промяна на пола в документите в гражданското положение.

Решението в интерес на Петра излезе единствено преди броени дни – 29 септември – когато Европейски съд по правата на човека счете отхвърли на страната за смяна на документите за изцяло безпочвен.

„ Пробвах да отстрани инфото от кое място съм и да пиша, че съм от София, само че и това не оказа помощ. Много малко се обадиха за изявление, само че след провеждането на такова, по този начин и не ме потърсиха. Пробвала съм и неща отвън специалността ми, като да вземем за пример да аплайвам във вериги за бързо хранене, само че още веднъж без триумф. Когато се свързах с тях да ги запитвам за какво, споделиха, че

се притесняват, че няма да бъда добре призната в екипа. В момента не работя нищо. ",

жали се пред ЛГБТ уебсайт транссексуалният субект.

„ За живота си към този момент стопирах да върша проекти, тъй като изпадам в още по-големи депресии, защото прекомерно малко от тях съумяват да станат действителност, другите просто остават под формата на сълзи в очите ми. Искам всичко това да свърши и да бъда най-сетне щастлива. “

Почти 6 години след началото на хормоните, Петра минава през интервенция за промяна на пола. Тя е осъществена в частна клиника в Гърция през януари тази година. 

Делото против България е формирано по тъжба на Петра Христова, чийто биологичен пол по рождение е мъжки, само че която се дефинира като транссексуална жена от ранна тийнейджърска възраст. Това е доказано и от сексолога, който тя посещава в интервала 2012-15 година (в решението на Европейски съд по правата на човека се употребява женски жанр във връзка с жалбоподателката, макар отхвърли на българските управляващи за промяна на пола). От 2015 година

досега тя приема женски полови хормони, с цел да ускори вторичните женски полови белези.

През септември 2018 година Петра подава молба до Районен съд-Горна Оряховица, за смяна в акта ѝ за раждане, както и на предпоследната цифра в ЕГН-то (тя е четна за мъжете и нечетна за дамите - б.р.) - на съображение на закона за гражданската регистрация, като декларира, че желае да получи гражданско-правен статут на жена и по този начин да бъде възприемана в обществото. С решение от февруари 2019 година Горнооряховският областен съд почита молбата и позволява поисканите промени в акта за раждане и в ЕГН.

Решението на съда обаче е обжалвано от районната прокуратура в Горна Оряховица с претекста, че „ в случай че желаните промени бъдат позволени,

на процедура ще се стигне до състояние да има едно лице от женски пол по документи, с мъжки полови органи на процедура “.

Според прокурорите това несъгласие ще остане вътре в лицето, само че освен - то ще се придвижи и в обществото, „ поради посоченото нагоре явно противоречие, което няма да може да бъде преодоляно даже и при толеранс с разбиранията на близките “.

Тази теза е възприета и от Окръжен съд-Велико Търново, който анулира решението на Горнооряховския съд, с претекст, че „ в българското законодателство юридическото наличие на понятието „ пол “ е

учредено на разбирането за биологичния пол, който е генетично детерминиран и не се трансформира от раждането до гибелта на индивида “.

Казусът стига до Върховен касационен съд, който обаче не позволява касационната тъжба, тъй като „ публичният интерес постанова непоклатимост на този главен идентификационен белег на лицата - техния пол. Затова смяната на пола, която може да бъде вписана в акта за гражданско положение,

би трябвало да бъде необратима или най-малко задоволително постоянна и обективно установима “.

„ Половата идентификация на българския жител към пол, друг от биологичния “ не е съображение за смяна в данните за гражданското положение, считат висшите съдии и означават, че към оня миг на лицето не е направена хирургична смяна на половите органи.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР