Албанците от Косово отиват при Камала Харис, сръбската диаспора залага на Доналд Тръмп
„ Нека най-хубавият човек да победи! Това може би е викът от сърцата на косовските албанци и техните политици. Съединените щати са тези, които ги избавиха, и те си остават американофили. Бил Клинтън, индивидът, който стои зад ударите на НАТО против режима на диктатора Милошевич, има своя скулптура в Прищина, на главния бул., който носи неговото име... През последните години, обаче, връзките станаха малко по-сложни и се породиха опасения, че непримиримостта на премиера Албин Курти към Сърбия в последна сметка в действителност ще разсърди Чичо Сам. Същото положение на духа господства и в диаспората оттатък Атлантика.
След Ню Йорк, в Мичиган живее най-голямата албанска общественост в страната. Това е един от шестте „ колебаещи се щати “, основните щати, които могат да решат тези избори, оповестени за едни от най-близките в историята на американската народна власт. В изявление за Zëri i Amerikës имамът Шуаб Гьоргури от Ислямския център на албанците в Мичиган твърди, че „ войната в Близкия изток е значим фактор в тазгодишните избори “.
За да се опитат да завоюват поддръжката на тези гласоподаватели, Доналд Тръмп и Камала Харис отидоха да се срещнат с тях. Ричард Гренел, някогашният специфичен делегат на Тръмп за разговора сред Косово и Сърбия, отиде в Детройт, с цел да се обърне към „ Албанците за Тръмп “.
Звездата на Прищина - артистът Ил Лимани, който от 2016 година е про-Тръмп надъхан, се похвали в обществените мрежи с поканата си да изнесе концерт там, само че в последна сметка отдръпна известията си заради острите рецензии. Много косовски албанци упрекват Ричард Гренел за просръбските му пристрастия.
От своя страна Камала Харис се срещна с албанците от Мичиган, които я поддържат. До нея беше един мощен покровител: пенсионираният военачалник Уесли Кларк, индивидът, който командваше интервенцията на Съюзните сили на НАТО по време на войната в Косово.
В изявление за телевизия " Коха " специалистът по външна политика Доника Емини съобщи, че успеха на претендента на демократите би била за предпочитане за бъдещето на Косово. „ Със завръщането на Тръмп ще има сгъстяване на метода на Съединените щати “, твърди тя и изяснява, че албанците би трябвало „ да свикнат с новите условия, които не са удобни за Косово “.
Гърците в Америка постоянно гласоподават за Тръмп
На изборите през 2016 година и 2020 година гръцко-американската общественост значително поддържа Доналд Тръмп против претендентите на демократите Хилари Клинтън и Джо Байдън. Въпреки че гърците-американци съставляват едвам 0,6% от електората, тяхното политическо въздействие е доста, изключително в бизнеса и шоубизнеса, като се стартира от Холивуд. Нещо повече, общността е съсредоточена единствено в няколко щата: Ню Йорк, Илинойс, Флорида, Охайо и Калифорния. Това значи, че тези гласове могат да бъдат от решаващо значение. Въпреки непредсказуемото държание на Доналд Тръмп, гръцко-американските връзки бяха отлични по време на неговото президентство. Атина и Вашингтон подписаха значими двустранни съглашения, изключително в региона на въоръжаването и защитата, само че гръцките американци са повече от внимателни поради положителните връзки на милиардера с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Сред най-верните поддръжници на републиканския претендент е богатият предприемач Джон Кациматидис, прочут като третия най-богат американец от гръцки генезис. Родом от остров Калимнос, той е притежател на веригата супермаркети Red Apple, която господства на пазара на супермаркети на Източното крайбрежие. Крупният бизнесмен влага и в енергийния бранш.
Джон Кациматидис има и радиостанция в Ню Йорк, в която Доналд Тръмп е канен, а двамата мъже постоянно се срещат в частни клубове или играят голф. В лагера на Камала Харис поддръжниците от гръцко-американски генезис сигурно са по-малко на брой, само че някои от тях играят значима роля в американските публични каузи, по-специално Елени Куналакис-Цакопулос, вицегубернатор на Калифорния, която има доста въздействие в лагера на демократите.
Сръбската диаспора също залага на Тръмп
Може ли сръбската диаспора да повлияе на резултата от президентските избори в Съединени американски щати? Тя наброява към 200 000 души и е съсредоточена в няколко основни щата наоколо до Големите езера: Мичиган, където сръбската общественост съставлява 0,09% от популацията, Уисконсин (0,14%) и Илинойс (0,2%). Навсякъде доминира поддръжката за Доналд Тръмп.
Бившият губернатор на Илинойс Род Благоевич даже намерено прикани сръбската общественост да гласоподава за претендента на републиканците. Син на четнически бежанец, Благоевич е работил като боксьор, чистач на обувки и разносвач на пици, преди да стартира да учи право. През 2009 година той е подложен на импийчмънт, след което е наказан на четиринадесет години затвор за машинация и корупция. През 2020 година Доналд Тръмп облекчава присъдата му и го освобождава.
През юли предходната година американски жители от сръбски генезис се събраха в Милуоки, най-големия град на Уисконсин, с цел да поддържат Доналд Тръмп. Те показаха задоволството си от смисъла, което милиардерът отдава на тяхната общественост, и от неговите цели, които подхождат на техните полезности: семейство, религия и работа. Те считат, че успеха на Доналд Тръмп ще усъвършенства професионалните им благоприятни условия в Съединените щати. Според тях, като понижи регулациите в региона на околната среда, републиканският претендент ще насърчи основаването на работни места.
На срещата участваха Ричард Гренел, Род Благоевич и Клаудия Тени, определена за член на Конгреса от щата Ню Йорк, където тя е съпредседател на Сръбската секта.
В други щати като Флорида (0,05%), където се намира Мар-а-Лаго, резиденцията на Доналд Тръмп в Палм Бийч, сърбите са групирани основно към Сръбската православна черква и резултатите от изборите надали ще обиден тяхната общественост. Техните терзания са ориентирани повече към традициите и празниците, в сравнение с към политическите въпроси. Президентските избори не провокират доста диспути, изключително сега, след хаоса, оставен от опустошителните урагани.
Непознатата турска диаспора
Данните варират според от източника, само че съгласно тези, оповестени от Анкара през 2019 година, малко над 200 000 турски жители живеят в Съединени американски щати. Приблизително толкоз, колкото във Франция, само че шест пъти по-малко, в сравнение с в Германия (1,3 милиона до 2022 година, по данни на ЕС). На 14 октомври един от тях, Дарон Асемоглу, даже получи Нобелова премия за стопанска система. Ключова премия за този прочут съперник на президента Ердоган, защото Дарон Асемоглу е разгласен за личност нон грата в родната си страна.
Турската диаспора съставлява дребна от гласоподаватели, само че индиректно изигра роля по време на акцията посредством една спекулация, разкрита в края на септември. Твърди се, че кметът на Ню Йорк от Демократическата партия Ерик Адамс е бил корумпиран от турски чиновник, с цел да улесни построяването на „ Дома на Турция “ - постройка, която би трябвало да бъде открита през 2022 година, в подмяна на финансиране на акцията му. Скандалът раздруса акцията на Камала Харис малко повече от месец преди гласуването на 5 ноември.
По-конкретно, вотът на турските гласоподаватели, открити в Съединените щати, е мъчно да бъде оценен. Особено откакто политическите изгнаници, които са членове на " Хизмет " - придвижването на проповедника Фетуллах Гюлен, считано от Анкара за терористична организация, изгубиха своя лидер, който умря на 20 октомври в Пенсилвания, където живееше от четвърт век.
За Али, който е прекарал огромна част от живота си в Съединени американски щати, гюленистите „ са склонни да гласоподават за претендент, който се застъпва за отворени граници “, с други думи, за Камала Харис.
Турската диаспора в Съединени американски щати исторически се счита за по-малко консервативна от тази в Германия или Франция. Обаждането на Реджеп Тайип Ердоган към Доналд Тръмп през юли, което наподобява на поддръжка, също може да ги накара да изберат претендента на демократите, за разлика от турския президент. Въпреки това този мюсюлмански електорат може да изиска да накара сегашния вицепрезидент да си заплати за отношението на Белия дом към Газа. Въпреки че Доналд Тръмп сигурно е още по-близък до Бенямин Нетаняху.
„ Възможно е да има и поколенческо измерение “, продължава Али. По-младите хора биха били по-благосклонни към Доналд Тръмп, до момента в който родителите им - към Камала Харис. Но е мъчно да се вършат прогнози, изключително като се има поради, че поддръжката на тези избори за двамата претенденти се обрисува да бъде доста близка.
Ще се откажат ли бошняците от Камала Харас?
В миг, когато войната в Газа продължава към този момент повече от година, а Израел прави интервенции в Ливан, въпросът за мюсюлманския избор на тези американски президентски избори повдига доста въпроси. Макар че най-голямата мюсюлманска организация в Съединени американски щати - Съветът за американско-ислямски връзки - поддържа Камала Харис, разнообразието на профилите на тези гласоподаватели не дава отговор на всички прогнози. Никой не може да планува по какъв начин ще гласоподава босненската диаспора, макар че в този момент наподобява се обрисуват избрани трендове.
По традиция десетките хиляди босненски американци поддържат претендента на Демократическата партия. Джо Байдън даже беше определен поради поддръжката си за намесата на НАТО, която беше решаваща за преустановяване на войната в Босна и Херцеговина през 1992-95 година
Този път обаче те може би ще предпочетат Доналд Тръмп, само че не заради откровено утвърждение, а заради отменяне на политиката, провеждана от администрацията на Байдън при ръководството на рецесията в Близкия изток. Мюсюлманските организации в страната показват страдание, че не се слага под въпрос политиката на Израел и продължаващата парична и оръжейна поддръжка от страна на Вашингтон.
В обществената мрежа X Конгресът на бошняците в Северна Америка, национална непартийна организация, която пази ползите на американците от босненски генезис в Съединени американски щати и Канада, прикани гласоподавателите да обмислят политиките на всеки от претендентите във връзка с Западните Балкани и въздействието, което те ще окажат върху бъдещето на Босна и Херцеговина.
„ Гласувайте, с цел да може вашият глас да помогне за оформянето на това бъдеще “, гласеше посланието му, без обаче да дава инструкции за гласоподаване. (БГНЕС)
След Ню Йорк, в Мичиган живее най-голямата албанска общественост в страната. Това е един от шестте „ колебаещи се щати “, основните щати, които могат да решат тези избори, оповестени за едни от най-близките в историята на американската народна власт. В изявление за Zëri i Amerikës имамът Шуаб Гьоргури от Ислямския център на албанците в Мичиган твърди, че „ войната в Близкия изток е значим фактор в тазгодишните избори “.
За да се опитат да завоюват поддръжката на тези гласоподаватели, Доналд Тръмп и Камала Харис отидоха да се срещнат с тях. Ричард Гренел, някогашният специфичен делегат на Тръмп за разговора сред Косово и Сърбия, отиде в Детройт, с цел да се обърне към „ Албанците за Тръмп “.
Звездата на Прищина - артистът Ил Лимани, който от 2016 година е про-Тръмп надъхан, се похвали в обществените мрежи с поканата си да изнесе концерт там, само че в последна сметка отдръпна известията си заради острите рецензии. Много косовски албанци упрекват Ричард Гренел за просръбските му пристрастия.
От своя страна Камала Харис се срещна с албанците от Мичиган, които я поддържат. До нея беше един мощен покровител: пенсионираният военачалник Уесли Кларк, индивидът, който командваше интервенцията на Съюзните сили на НАТО по време на войната в Косово.
В изявление за телевизия " Коха " специалистът по външна политика Доника Емини съобщи, че успеха на претендента на демократите би била за предпочитане за бъдещето на Косово. „ Със завръщането на Тръмп ще има сгъстяване на метода на Съединените щати “, твърди тя и изяснява, че албанците би трябвало „ да свикнат с новите условия, които не са удобни за Косово “.
Гърците в Америка постоянно гласоподават за Тръмп
На изборите през 2016 година и 2020 година гръцко-американската общественост значително поддържа Доналд Тръмп против претендентите на демократите Хилари Клинтън и Джо Байдън. Въпреки че гърците-американци съставляват едвам 0,6% от електората, тяхното политическо въздействие е доста, изключително в бизнеса и шоубизнеса, като се стартира от Холивуд. Нещо повече, общността е съсредоточена единствено в няколко щата: Ню Йорк, Илинойс, Флорида, Охайо и Калифорния. Това значи, че тези гласове могат да бъдат от решаващо значение. Въпреки непредсказуемото държание на Доналд Тръмп, гръцко-американските връзки бяха отлични по време на неговото президентство. Атина и Вашингтон подписаха значими двустранни съглашения, изключително в региона на въоръжаването и защитата, само че гръцките американци са повече от внимателни поради положителните връзки на милиардера с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Сред най-верните поддръжници на републиканския претендент е богатият предприемач Джон Кациматидис, прочут като третия най-богат американец от гръцки генезис. Родом от остров Калимнос, той е притежател на веригата супермаркети Red Apple, която господства на пазара на супермаркети на Източното крайбрежие. Крупният бизнесмен влага и в енергийния бранш.
Джон Кациматидис има и радиостанция в Ню Йорк, в която Доналд Тръмп е канен, а двамата мъже постоянно се срещат в частни клубове или играят голф. В лагера на Камала Харис поддръжниците от гръцко-американски генезис сигурно са по-малко на брой, само че някои от тях играят значима роля в американските публични каузи, по-специално Елени Куналакис-Цакопулос, вицегубернатор на Калифорния, която има доста въздействие в лагера на демократите.
Сръбската диаспора също залага на Тръмп
Може ли сръбската диаспора да повлияе на резултата от президентските избори в Съединени американски щати? Тя наброява към 200 000 души и е съсредоточена в няколко основни щата наоколо до Големите езера: Мичиган, където сръбската общественост съставлява 0,09% от популацията, Уисконсин (0,14%) и Илинойс (0,2%). Навсякъде доминира поддръжката за Доналд Тръмп.
Бившият губернатор на Илинойс Род Благоевич даже намерено прикани сръбската общественост да гласоподава за претендента на републиканците. Син на четнически бежанец, Благоевич е работил като боксьор, чистач на обувки и разносвач на пици, преди да стартира да учи право. През 2009 година той е подложен на импийчмънт, след което е наказан на четиринадесет години затвор за машинация и корупция. През 2020 година Доналд Тръмп облекчава присъдата му и го освобождава.
През юли предходната година американски жители от сръбски генезис се събраха в Милуоки, най-големия град на Уисконсин, с цел да поддържат Доналд Тръмп. Те показаха задоволството си от смисъла, което милиардерът отдава на тяхната общественост, и от неговите цели, които подхождат на техните полезности: семейство, религия и работа. Те считат, че успеха на Доналд Тръмп ще усъвършенства професионалните им благоприятни условия в Съединените щати. Според тях, като понижи регулациите в региона на околната среда, републиканският претендент ще насърчи основаването на работни места.
На срещата участваха Ричард Гренел, Род Благоевич и Клаудия Тени, определена за член на Конгреса от щата Ню Йорк, където тя е съпредседател на Сръбската секта.
В други щати като Флорида (0,05%), където се намира Мар-а-Лаго, резиденцията на Доналд Тръмп в Палм Бийч, сърбите са групирани основно към Сръбската православна черква и резултатите от изборите надали ще обиден тяхната общественост. Техните терзания са ориентирани повече към традициите и празниците, в сравнение с към политическите въпроси. Президентските избори не провокират доста диспути, изключително сега, след хаоса, оставен от опустошителните урагани.
Непознатата турска диаспора
Данните варират според от източника, само че съгласно тези, оповестени от Анкара през 2019 година, малко над 200 000 турски жители живеят в Съединени американски щати. Приблизително толкоз, колкото във Франция, само че шест пъти по-малко, в сравнение с в Германия (1,3 милиона до 2022 година, по данни на ЕС). На 14 октомври един от тях, Дарон Асемоглу, даже получи Нобелова премия за стопанска система. Ключова премия за този прочут съперник на президента Ердоган, защото Дарон Асемоглу е разгласен за личност нон грата в родната си страна.
Турската диаспора съставлява дребна от гласоподаватели, само че индиректно изигра роля по време на акцията посредством една спекулация, разкрита в края на септември. Твърди се, че кметът на Ню Йорк от Демократическата партия Ерик Адамс е бил корумпиран от турски чиновник, с цел да улесни построяването на „ Дома на Турция “ - постройка, която би трябвало да бъде открита през 2022 година, в подмяна на финансиране на акцията му. Скандалът раздруса акцията на Камала Харис малко повече от месец преди гласуването на 5 ноември.
По-конкретно, вотът на турските гласоподаватели, открити в Съединените щати, е мъчно да бъде оценен. Особено откакто политическите изгнаници, които са членове на " Хизмет " - придвижването на проповедника Фетуллах Гюлен, считано от Анкара за терористична организация, изгубиха своя лидер, който умря на 20 октомври в Пенсилвания, където живееше от четвърт век.
За Али, който е прекарал огромна част от живота си в Съединени американски щати, гюленистите „ са склонни да гласоподават за претендент, който се застъпва за отворени граници “, с други думи, за Камала Харис.
Турската диаспора в Съединени американски щати исторически се счита за по-малко консервативна от тази в Германия или Франция. Обаждането на Реджеп Тайип Ердоган към Доналд Тръмп през юли, което наподобява на поддръжка, също може да ги накара да изберат претендента на демократите, за разлика от турския президент. Въпреки това този мюсюлмански електорат може да изиска да накара сегашния вицепрезидент да си заплати за отношението на Белия дом към Газа. Въпреки че Доналд Тръмп сигурно е още по-близък до Бенямин Нетаняху.
„ Възможно е да има и поколенческо измерение “, продължава Али. По-младите хора биха били по-благосклонни към Доналд Тръмп, до момента в който родителите им - към Камала Харис. Но е мъчно да се вършат прогнози, изключително като се има поради, че поддръжката на тези избори за двамата претенденти се обрисува да бъде доста близка.
Ще се откажат ли бошняците от Камала Харас?
В миг, когато войната в Газа продължава към този момент повече от година, а Израел прави интервенции в Ливан, въпросът за мюсюлманския избор на тези американски президентски избори повдига доста въпроси. Макар че най-голямата мюсюлманска организация в Съединени американски щати - Съветът за американско-ислямски връзки - поддържа Камала Харис, разнообразието на профилите на тези гласоподаватели не дава отговор на всички прогнози. Никой не може да планува по какъв начин ще гласоподава босненската диаспора, макар че в този момент наподобява се обрисуват избрани трендове.
По традиция десетките хиляди босненски американци поддържат претендента на Демократическата партия. Джо Байдън даже беше определен поради поддръжката си за намесата на НАТО, която беше решаваща за преустановяване на войната в Босна и Херцеговина през 1992-95 година
Този път обаче те може би ще предпочетат Доналд Тръмп, само че не заради откровено утвърждение, а заради отменяне на политиката, провеждана от администрацията на Байдън при ръководството на рецесията в Близкия изток. Мюсюлманските организации в страната показват страдание, че не се слага под въпрос политиката на Израел и продължаващата парична и оръжейна поддръжка от страна на Вашингтон.
В обществената мрежа X Конгресът на бошняците в Северна Америка, национална непартийна организация, която пази ползите на американците от босненски генезис в Съединени американски щати и Канада, прикани гласоподавателите да обмислят политиките на всеки от претендентите във връзка с Западните Балкани и въздействието, което те ще окажат върху бъдещето на Босна и Херцеговина.
„ Гласувайте, с цел да може вашият глас да помогне за оформянето на това бъдеще “, гласеше посланието му, без обаче да дава инструкции за гласоподаване. (БГНЕС)
Източник: faktor.bg
КОМЕНТАРИ