Не знам кой дава съвети на премиера, но това е

...
Не знам кой дава съвети на премиера, но това е
Коментари Харесай

Мехмед Дикме: Имаме за две години зърно, което в момента е на склад в държавата

Не знам кой дава препоръки на премиера, само че това е най-глупавото и най-неадекватното решение, което са вземали – по отношение на запаса от зърно. Това сподели за БНР някогашният аграрни министър Мехмед Дикме.

Зърненият баланс на България е милион и половина тона пшеница годишно, към 100 хиляди тона на месец, т.е. до новата годишна продукция на страната са нужни към 400-500 000 тона директно сили, разясни Мехмед Дикме.

По думите му в сегашния миг в складовете в страната има сред 2,5 и 3 милиона тона пшеница.

„ Имаме за две години зърно, което сега е на склад в страната. Вместо страната да купува зърно от остаряла годишна продукция, да направи всичко допустимо незабавно да освободи пазара и да подтиква износа на зърно. Това зърно, в случай че не се изнесе, България чака 7 милиона тона ново произвеждане след 3 месеца, които няма да има къде да ги складират. Тази пшеница би трябвало да излезе от България, а не да влезе в хамбарите. Премиерът би трябвало да върви при възрастните хора, елементарните селяни, с цел да му каже този елементарен човек, който е на село – още от дядо си знае, че преди беритба хамбарите се изпразват, почистват се, с цел да може да прибере нова годишна продукция “, съобщи Мехмед Дикме.

„ Тенденцията е към понижаване на интернационалната цена на пшеницата. Страната ни би трябвало да се възползва, когато цената е висока, да влязат свежи пари при производителите “, сподели Мехмед Дикме.

„ Ще бъде безспорна неточност да купуват сега на висока цена, в случай, че в страната има за две години напред налична пшеница “, акцентира Мехмед Дикме.

Няма да има къде да се складира зърното, предизвести Дикме.

„ Държавата няма хранилища за милион и половина тона. Войната до месец-два ще свърши, тя не може да бъде стогодишна. В края на юли към този момент ще имаме зърнен баланс и в случай че е належащо, в случай че войната продължава, може да се купува юли-август, не в този момент. Тук няма проблем. Проблемът сами могат да го основат - зърнопроизводителите септември, като се изпълнят с продукция, която няма какво да я вършат, няма къде да я складират, нямат пари могат да докарат комбайните и тракторите отново на жълтите павета и тогава ще схванат каква неточност са създали “, разяснява Мехмед Дикме.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР