„Най-мощните сили“ на ГЕРБ: Какво цели Борисов с тази идея
„ Най-мощните сили “ на ГЕРБ: Какво цели Борисов с тази концепция. Предлаганите до момента от Борисов кабинети с ярки партийни политически фигури не съумяха.
А локалната власт на ГЕРБ е последният запас, който Борисов може да хвърли в багра. Но концепцията му – кметове за министри – крие и опасности.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разгласи, че управлението на ГЕРБ ще обмисли концепцията водещи негови кметове да оглавят парламентарни листи и в случай че партията още веднъж завоюва изборите, те да станат не депутати, а министри.
Мотивът е явен: „ Хората би трябвало да знаят, че ще вкараме най-мощните си сили “, изясни Борисов.
Успешните кметове на ГЕРБ като военен запас за гласове
Макар да е първа политическа мощ, ГЕРБ също топи гласове, а и все не може да сформира държавно управление. И локалната власт, която е в основата на устойчивостта на ГЕРБ, е последният запас, който Борисов може да хвърли в багра.
Веднъж, с цел да вдигне изборната интензивност в изборните региони с сполучливи кметове на ГЕРБ, които в този момент да поведат парламентарни листи.
И повторно, с цел да даде на гласоподавателите по-отчетлива визия какво ръководство предлага.
Защото гласоподавателите, които са призовани за седми път в последните три години на парламентарни избори, би трябвало да бъдат стимулирани да отидат до урните с някаква вяра, че този път ще получат постоянно ръководство – и даже да е единствено възможност, тя би трябвало да бъде най-малко щрихована.
Затова откакто ПП-ДБ издига концепцията за политически самостоятелен министър председател, икономист или правист, ГЕРБ дава отговор с концепцията кметове за министри.
На базата на резултатите от последните парламентарни и локални избори можем да създадем обосновано съмнение, че в регионите с най-успешните си кметове ГЕРБ може да извади електорални запаси за парламентарния избор на 27 октомври.
Колкото и условно да е сравнението сред локални и парламентарни избори, в данните за партийната поддръжка за народни представители и за общински съветници, има съизмеримост, а при мажоритарния избор обичайно приказваме за електорален контейнер, когато известни персони могат да издърпат нагоре партийната листа.
Четири показателни образеца
Ето какво приказват данните за изборните региони на четирима от най-успешните кметове на ГЕРБ. В общините на област Бургас на локалните избори на 29 октомври 2023 година ГЕРБ завоюва 36 400 гласа в пропорционалния избор (за общински съветници).
На парламентарните избори на 9 юни 2024 година в област Бургас партията на Бойко Борисов получи 26 800 гласа, или с ¼ по-малко. В същото време кметът-ветеран на община Бургас Димитър Николов завоюва два пъти повече гласове от партийната общинска листа.
На локалните избори в старозагорските общини ГЕРБ завоюва 24 500 гласа. Осем месеца по-късно, на парламентарния избор в изборен регион Стара Загора партията има 3000 гласоподаватели по-малко.
Тук спадът не е фрапантен – към 12%, само че още веднъж има мощен мажоритарен капацитет за напредък. Защото Живко Тодоров стана кмет за четвърти път с резултат цели 2,8 пъти по-висок от този на листата на ГЕРБ за съветници.
На локалните избори във врачанските общини ГЕРБ има 23 300 гласа. На парламентарния избор партията завоюва в област Враца 17 200 гласа. Т.е. пропорционалният избор още веднъж е с ¼ по-малък. Но кметът на Враца Калин Каменов завоюва третия си мандат с два пъти повече гласове от листата на ГЕРБ за общинари.
На локалните избори в габровските общини ГЕРБ има 9400 гласа, а на парламентарните – 8800, т.е. спадът е единствено със 7 на 100.
Но и тук се крие мажоритарен капацитет, тъй като кметът четвърти мандат Таня Христова има в община Габрово на първи тур поддръжка от 50% над общинската листа на ГЕРБ (тя единствена от четиримата изброени завоюва от втори тур, само че с безапелационен резултат).
Хората може да не си дават кмета и да санкционират партията
Разбира се, мажоритарният капацитет на тези и други кметове на ГЕРБ не може да бъде екстраполиран непосредствено върху идния парламентарен избор.
Множество фактори оказват въздействие върху мотивацията на гласоподавателите, а и надалеч не е несъмнено, че те биха се разделили със своя неведнъж избиран кмет, с цел да го пратят министър.
Екстравагантно пък би изглеждало подобен кмет да бъде повдигнат за лидер на листа в различен град.
Най-вероятно е по места да се тестват настроенията и в случай че хората изрично не си дават кмета, той да се опита да вдигне изборната интензивност, като оглави алегорично партийната листа, само че с твърдото заричане, че няма да изостави общината поради какъвто и да било различен пост – другояче ГЕРБ рискува да инкасира углавен избор.
Какво могат локалните престижи
По-вероятната функционалност на концепцията сполучливи кметове да станат вероятно министри е да се даде поръчка за различен вид партийна ангажираност с ръководството, тъй като предлаганите до момента от Борисов кабинети с ярки партийни политически фигури не съумяха.
Един кмет на ГЕРБ, печелил избори с доста над партийната поддръжка, сплотява зад себе си доста повече хора – той не е непартиен, само че е оттатък партиен.
Освен това поръчката е, че това е човек, който се е потвърдил, че може да взема решение действителни проблеми и е покрай паниките на хората.
Във време, в което националните политици са с окаяни рейтинги, локалните престижи биха могли най-малко частично да компенсират недостига на демократична легитимност на централната власт.
Идеята за кметове-министри обаче е единствено един ескиз към допустимо бъдещо ръководство, а не приключена формула за властта след 27 октомври.
Такава не би могло и да има в този момент, само че колкото повече очертания се оферират на гласоподавателите за нея, толкоз по-ангажирано ще бъде груповото политическо въображение, което би нараснало изборната интензивност.
Това е и метод за доближаване сред партиите, осъзнали, че този път някаква – каквато и да е – структура на постоянно ръководство е безусловно наложителна.
Автор: Веселин Стойнев, DW
Позицията в този коментар отразява персоналното мнение на създателя и може да се разграничава от тази на SafeNews
Още вести четете в: Коментари, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News