Най-малко 110 000 руски войници са били ранени досега във

...
Най-малко 110 000 руски войници са били ранени досега във
Коментари Харесай

Дойче веле: Путин връща ранените руснаци обратно на фронта

Най-малко 110 000 съветски бойци са били ранени до момента във войната против Украйна. Повече от половината от тях са с ампутиран най-малко един крак. Военноинвалидите се усещат изоставени от страната и обществото, написа в собствен разбор DW.

Русия не дава публична информация за броя на убитите и ранени бойци по фронтовете в Украйна. През октомври 2023 година заместник-министърът на труда и обществената политика Алексей Вовченко съобщи, че на 54% от тежко ранените съветски бойци се е наложило да бъде ампутиран крак. В края на 2024 година заместник-министърката на защитата Анна Тсивильова, за която самостоятелни съветски медии настояват, че е родственик на президента Владимир Путин, съобщи, че общият брой на ветераните с трайни увреждания е 110 000.

Ранените се изпращат назад на фронта

В началото на тази година няколко видеоклипа, на които се твърдеше, че се виждат командири от съветската войска, които изпращат ранени бойци назад на фронта, бяха споделени в съветската обществена мрежа ВКонтакте. В друго видео боен служител на реда заплашва със полово принуждение двама мъже в камуфлажно облекло. Властите потвърдиха достоверността на видеото и обявиха, че виновникът е бил задържан.

Оказа се, че военните във видеото са бойци на контракт, които се оплакали, когато командирите им се пробвали да ги пратят назад на фронта. Тсивильова удостовери това в публично изказване, обяснявайки, че 96% от ранените бойци ще се върнат на фронта " с помощта на модерните полеви лечебни заведения ”. Това подсказва, че съветската войска вероятно има проблем с ресурсите.

" Предполагам, че към шестима от всеки 10 ранени бойци са получили съществени пострадвания ", споделя пред DW деец, поискал да резервира анонимност. Наскоро той е бил уволнен заради личните си пострадвания, които се въздържа да разкрие от съображения за сигурност.

" Главното е, че ръцете и краката ми са непокътнати ", сподели той и добави, че сега чака еднократно заплащане в размер на няколко милиона рубли. Според него инвалидната му пенсия от 22 000 рубли (еквивалент на към 220 евро) е ниска. " Станах инвалид на 36-годишна възраст и изгубих здравето си, само че какво мога да направя? Служих на страната си и не скърбя ", добавя той. Той подозира, че армията може да изпраща ранени бойци на фронта, с цел да ги накаже за наркопрестъпления или преструване на пострадвания.

Недоволство поради ниските обезщетения

Напоследък огромна част от недоволството в интернет е ориентирано към последния президентски декрет, с който еднократните компенсации за леки пострадвания се понижават от 3 на 1 милион рубли. Обезщетението за други, даже по-леки пострадвания, към този момент не може да надвишава 100 000 рубли. Във ВКонтакте се появиха недоволства, че лекарите омаловажават пострадванията. Войник на име Олег написа, че в началото лекарите са определили пострадването му като приблизително тежко. " В деня, в който ме изписаха, внезапно се оказа, че пострадването ми е леко. Казаха, че в този момент имало нови описи и категории ", споделя той.

Бивши наемници от частната военна компания " Вагнер " - едно от най-бруталните подразделения, сражавали се на страната на Русия, също се оплакват, че съветската страна не ги признава за участници във войната против Украйна. Един от тях на име Павел написа във ВКонтакте, че към този момент не може да върви поради раните си и е " оставен на произвола на ориста ". Той сподели, че получава инвалидна пенсия от страната в размер на към 10 000 рубли, само че му е отказано обезщетение.

Някои консуматори се оплакват от високата цена на протезите. Една жена от Перм споделя, че брат ѝ, който е взел участие във войната, не може да си разреши 5-те милиона рубли, нужни за висококачествена протеза. Тя изяснява, че обществените помощи покриват единствено дребна част от разноските. В няколко района е регистриран дефицит на избрани протези заради интернационалните наказания против Руската федерация, заради което цените се покачват, а времето за очакване се усилва.

Трудна интеграция назад в обществото

Историчката Аглая Ашешова, която работи в Университетската библиотека за езици и цивилизации в Париж, Франция, съобщи пред Дъждовни води, че един от главните проблеми, с които Русия ще се сблъска след войната, е реинтеграцията на военноинвалидите в обществото. Експертът по следвоенни общества изясни, че в множеството страни хората, станали инвалиди вследствие на войната, са значително изолирани от всеобщото общество. Тя допусна, че в тази ситуация с Русия управляващите може да трансферират грижите за военноинвалидите на районите, което ще ги затрудни още повече заради лимитираните запаси.

Бившият съветски боен Никита Третяков написа в своя канал в Телеграм, че военните инвалиди постоянно са изправени пред безработица, тъй като малко хора желаят да ги наемат на работа. Той разказва случая на някогашен боец, който е бил тежко ранен и му е било отказано да заеме длъжността продавач-консултант. На изявлението му е било казано, че има опасения за психическото му положение, защото е взел участие във войната в Украйна.

Според социолога Анна Кулешова в съветското общество съществуват огромни разлики в отношението към ветераните. Това частично се дължи на политическата поляризация на популацията, споделя тя пред Дъждовни води. " Военноинвалидите не се възприемат от всички като герои, а се гледа на тях и с съмнение, тъй като хората са наясно от новините, както и от персонален опит, че има случаи, в които военни употребяват принуждение против цивилни. "

Психиатър, който продължава да практикува в Русия и заради това желае да остане неизвестен, споделя пред Дъждовни води, че макар пострадванията си множеството от тези, които са взели участие във войната, са уверени, че тя е била оправдана. Според него това е предпазен механизъм за предотвратяване на душeвността, който може да се следи при ветераните от всички войни.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР