Национална кампания 5 минути за здраве“, чиято цел е превенция

...
Национална кампания 5 минути за здраве“, чиято цел е превенция
Коментари Харесай

Безплатни профилактични прегледи за рак на белия дроб започват от Плевен

Национална акция „ 5 минути за здраве “, чиято цел е предварителна защита на рака на белия дроб и битка с тютюнопушенето, започва на следващия ден от Плевен. Организирани са безвъзмездни проучвания посредством телемедицина за искащите да вземат участие и да ревизират индикатори, значими за дишането и напълно за тяхното здраве.

Кампанията се провежда от Регионалните здравни инспекции в градовете – участници и Българския клъстер за цифрови решения и нововъведения в опазването на здравето.

Изпълнителният шеф на клъстера Мира Ганова изясни пред БНР, че целят да покачат информираността за рака на белия дроб като „ тихия палач “ в международен мащаб. По думите ѝ заболяването е с най-влошени индикатори на смъртност и лекуване в България. У нас броят на новозаболелите от рак на белия дроб през 2021 година е 2527. Един от рисковите фактори за развиване на онкологичното заболяване е тютюнопушенето, което е обвързвано с почти 80% от всички диагностицирани случаи. Други рискови фактори са нечистата околна среда и въздух, излагането на радон и азбест, съществуване на заболяване на белия дроб, като белодробна туберкулоза или хронична обструктивна белодробна болест.

„ Ракът на белия дроб не може да се открие единствено с тези проучвания, само че тази акция цели първо да покаже, че хората би трябвало да бъдат виновни за своето здраве и да могат да наблюдават безусловно всички свои параметри задоволително самодейно. Когато се откри индикация за някакъв проблем, те бързо да потърсят лекарска помощ, която да ги насочи към експерт “, сподели тя.

По думите на Мира Ганова акцията ще премине през 8 града в България. „ За момента закрепените дати са 13 юни от 11 до 15 часа в Плевен и на 16 юни от 11 до 15 часа в Пловдив. Инициативата е планувана и за градовете Стара Загора, Бургас и Варна. Всеки искащ може да направи своето гратис проучване на място. Също по този начин ще има и консултация с доктор пулмолог “, добави тя.

Само за 5 минути, до момента в който седи в особено кресло, всеки може да направи своето високотехнологично проучване. Телемедицнската станция може да изследва по едно и също време 10 витални параметри в човешкото тяло, което да даде индикация за промени в здравния статус на всеки един субект. Ще бъдат регистрирани индикатори като растеж, тегло и показател на телесната маса, кръвна захар, функционалността на бели дробове (спирометрия), температурата, кръвно налягане, ЕКГ, сърдечен темп и сатурация (насищане на кръвта с кислород). Резултатите ще бъдат коментирани от доктор пулмолог, както и ще бъде показана информация за предварителната защита за рака на белия дроб и тютюнопушенето. Същите резултатите се изписват незабавно на екран и могат да бъдат изпратени на имейл за по-нататъшна консултация от доктор.

Ганова означи, че на доста места в страната липсват лекари. Според нея обаче телемедицината е нещото, което може да реши този проблем, а също да спести време и да се сътвори първична оценка, която да даде индикация за потребност от посещаване на доктор. „ Телемедицината икономисва извънредно доста време, усъвършенства достъпа до здравни услуги и усъвършенства качеството им “, акцентира Мира Ганова.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР