Настаниче, цяла нощ се мъчихме и нищо не уловихме. Но

...
Настаниче, цяла нощ се мъчихме и нищо не уловихме. Но
Коментари Харесай

Чудотворният улов

Настаниче, цяла нощ се мъчихме и нищо не уловихме. Но по твоята дума ще хвърля мрежата. Това като сториха те уловиха огромно количество риба, та и мрежата им се раздираше…

Този откъс от Евангелието на Лука, прибавен към картината „ Чудотворният улов на риба “, добре обобщава юбилейната галерия „ Пътят “, с която живописецът Николай Майсторов избра да означи своята 80-годишнина. Творбите са въодушевени от Евангелията на Матей, Марко, Лука и Йоан и ситуирани в четири зали на два етажа в галерията на СБХ на ул. „ Шипка “ 6 в София, те стряскат със силата на тяхното подстрекателство, само че и с колосалния труд, вложен за основаването им. Наистина вълшебен улов е направил художникът с този цикъл от картини, целеустремено развиван в продължение на към 10 година В него са включени над 200 произведения: 48 маслени платна с огромен формат (210 х 290), 100 цветни плана към тях и 65 подготвителни рисунки.


От Осанна до Разпни Го
„ Художественият живот чакаше търпеливо епохи след Новото време да се появи художникът, който посредством модерни средства да откри еластичен еквивалент на Живота, Чудесата и Страстите Христови. И го откри ", по този начин изкуствоведът Аксиния Джурова ни вкарва в грандиозната по своя план и размер галерия. Още преди години са я питали за какво насърчава такава ужасяваща и плашеща самота, която се излъчва от картините му, какво харесва в тази художествена дисторция. Но в един диалог с нея Николай Майсторов споделил: „ Самият аз се изплашвам от резултата на силата, която е втъкана в тях “. Критики не липсват и в този момент. Нарисуваното не се посреща единствено с „ Осанна “, а и с „ Разпни Го “. Но това пък може да е началото на диалог за развиването на актуалното изобразително изкуство, стига да има кой да го поведе…
Силата на четката
„ Пътят на Майсторов е пътят на Исус. Пътят на Майсторов е път към Бога. Път на възмездие пред Бог и път на доближаване до Бога “, твърди ръководителят на СБХ Любен Генов. А художникът признава: „ Искам да материализирам своята сила, да преживея вътрешната независимост на Бого-Човека, да трансферира относителния облик на Битието, да наситя своята уязвимост със силата на „ Вечния живот “. Аз няма какво повече да кажа за тази галерия. Картините сами приказват за себе си. При мен думите не са толкоз мощни, колкото самата четка, която демонстрира моето отношение към истината “.
Смисълът
Сравнявайки направеното преди време и живописната му гледка в тази визионерска галерия, Аксиния Джурова открива, че в нея се оглежда смисълът на живота на самия художник. И на всеки от нас. Смисълът на живота като смисъл. „ Николай Майсторов работи от дълго време по тези тематики, механически той е доста отракан, умее да рисува и да намира видовете, само че и да ги деформира, да изведе най-важното. Тази галерия влияе с изкуството в себе си и то освен като тематики, а най-много като осъществяване, като майсторство, което рядко хора го имат. Това е неговият живот “ - обобщава скулпторът проф. Валентин Старчев. С проявлението на „ Пътят “ като че ли товар пада от плещите на художника: С вашето наличие тук аз най-сетне приключвам своя работен цикъл към тази галерия. Тя отива в моята житейска история, нека да има шанс по-нататък…
Текстът е част от бр. 117 на сп. „ Икономика “. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско съглашение сред двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съответстват безусловно с публицистичната политика на Economic.bg.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР