Наскоро видяхме как норвежкия физик Андреас Уал скочи от ръба

...
Наскоро видяхме как норвежкия физик Андреас Уал скочи от ръба
Коментари Харесай

Този учен се простреля във водата. Науката спаси живота му

Наскоро видяхме по какъв начин норвежкия физик Андреас Уал скочи от ръба на висока постройка, с цел да показва качествата на центростремителната мощ. Днес е време за още един животозастрашаващ опит. Този път – академик се потапя във водата и насочва оръжие непосредствено против себе си с вярата, че водното противодействие ще бъде задоволителна, с цел да го избави, написа Science Alert.

Звучи страховито? Нормално. Изражението на Уал, когато осъзнава, че не е прострелян, е показателно за това какъв брой рисков е бил целият опит. Вероятно не е належащо да ви споделяме, че не би трябвало да изпробвате това у дома. Все отново Уал е разполагал с цялостен екип, подготвен да му помогне при положение, че е належащо.

И по този начин, да преминем към най-важния въпрос – за какво патронът не го удря непосредствено в стомаха? Всичко това, скъпи другари, се дължи на съпротивлението, което във водата е по-високо от това във въздуха.

С други думи – водата е много по-плътна от въздуха. Съответно – оказва повече противодействие. Обект, движещ се през нея, ще би трябвало да го преодолее, в случай че желае да стигне където и да е.

„ Във водата придвижването е по-трудно, в сравнение с във въздуха, защото водните молекули са по-сгъстени – споделя норвежкият канал NRK Vitten в YouTube. – За да показва разликата в съпротивлението, физикът Андреас Уал застава отсреща на оръдие, потопено във вода, и стреля против себе си. “

За да покажат какво тъкмо се случва, продуцентите снимат всичко на занимателен каданс. Можете да видите ясно съпротивлението, което водата оказва върху патрона.

Вместо да я прониже по този начин, както би направил с въздуха, патронът последователно забавя скоростта си и пада на пода на басейна.

Звучи необикновено. Наистина е по този начин. И би трябвало наложително да се види, с цел да се повярва.

Може би се чудите за какво се образуват и всички тези мехурчета към пътуващия патрон? Науката има отговор и за това. Оставяме Дестин от Smarter Every Day да ви изясни обстановката по-подробно…

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР