Наскоро издателство Сиела представи поредната книга на проф. Вили Лилков

...
Наскоро издателство Сиела представи поредната книга на проф. Вили Лилков
Коментари Харесай

Професор Вили Лилков изследва стопанските абсурди по време на комунизма

Наскоро издателство " Сиела " показа следващата книга на проф. Вили Лилков „ Стопанските парадокси на българския комунизъм: Интимната изповед на Държавна сигурност за стопанската система “. Предговорът на книгата е написан от някогашния министър председател и водач на ДСБ Иван Костов. 

Самият Вили Лилков е професор по физика, лекар на науките. Той е дълготраен началник на катедрата по физика в Минно-геоложки университет „ Св. Иван Рилски “. Вили Лилков един от съучредителите на ДСБ. В годините обратно е бил общински консултант и заместник-председател на Столичен общински съвет (1999 – 2014), както и депутат в 43-то Народно заседание (2014 – 2017).

Вили Лилков от дълги години прави задълбочено изследване на архивите на Държавна сигурност.

Среща се с хора, претърпели концлагерите, пандизите и изселванията, и записва техните свидетелства. Съавтор е с Христо Христов на книгите „ Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност “ и „ Погубената България “. През 2021 разгласява проучването си „ Доблест и наказване “ за ориста на българските евреи и българите, надигнали глас в тяхна отбрана.
Почетни посетители на представянето на книгата на проф. Лилков бяха ръководителят на българското посланичество на Фондация „ Конрад Аденауер “ – Торстен Гайслер, проф. Даниел Вачков и журналистът и мъдрец Тони Николов, които показаха книгата, министърът на външните работи Соломон Паси (2001-2005 г.), общественици, потърпевши от комунистическия режим, читатели от разнообразни генерации.
Председателят на българското посланичество на Фондация „ Конрад Аденауер “ Торстен Гайслер благодари на проф. Вили Лилков за задълбочеността и мащаба на неговия труд, който хвърля светлина върху едно от мрачните кътчета на международната история.
„ Тази книга е от особена стойност за младото потомство в България, което не е живяло в интервала преди 1989 година Някои от тях чуват истории от своите родители и баби и дядовци, които разкрасяват и изопачават социалистическата ера. Повечето от тези родители, баби и дядовци са измежду тези, които заради привилегиите си можеха да живеят приемливо даже по времето на социализма; тази опция не беше предоставена на по-голямата част от популацията. Книгата на Вили Лилков отстранява тези изкривени и евфемистични изображения и демонстрира действителността, която преобладаваше в България през епохата на социализма. “
Проф. Даниел Вачков призна, че читателят ще е сюрпризиран от стряскащо  големия брой на трудовите злополуки, повредите и пожарите, всеобщите обири, нехайството и безотговорността в производството. „ Това са сред 500-600 души през годината – двама души дневно, които няма да се приберат вкъщи. “, сподели той.
Тони Николов напомни, че „ Системата на комунистическия строй в действителност е построена на метода другар-враг. Другарите са все по-малко, враговете са на всички места. Параноята е всеобща, а парадоксът – на всички места. И това се вижда документ след документ… Защото тук доста значим е произходът, политическите убеждения, а не компетентността. “ Философът и публицист даде няколко образеца, които е разкрил в книгата на проф. Лилков, които изцяло свидетелстват за пагубната мощ на пропагандата и   фалшификацията на стопанските резултати.
 „ Има истории, които, когато прочетох, като че ли разпростирах още веднъж „ Задочни репортажи за задочна България “ на Георги Марков “, сподели той.



Самият проф. Вили Лилков призна „ Пред вас е една безумна книга.

Но в нея всичко е вярно… Всъщност книгата е написана от Държавна сигурност, аз единствено изтупах праха от страниците, които интимно секретните сътрудници, оперативните служащи, резидентите пишат ден след ден за това какво се случва в фабрики, цехове, комбинати, металургични колоси и тази информация е била обсъждана, превърната в разбори и е стигала до всички равнища на държавното управление, чак до Политбюро на Централен комитет на Българска комунистическа партия. Тоест информацията отразява вярното положение на предприятията. Затова нито един не може да каже, че не са знаели какво се случва в стопанската система – голям брак и разточителство, машини, които се унищожават, неспазване на софтуерна дисциплинираност, фалшификации по всички равнища, когато се предава някаква информация… Тази книга приключва с думи на самия Тодор Живков и по-голямо доказателство за парадоксите на този режим надали има. “ 
В „ Стопанските парадокси на българския комунизъм: Интимната изповед на Държавна сигурност за стопанската система “ за първи път са оповестени систематизирана информация от литерните каузи за стопанската система по времето на социализма, в които се приказва за трудовата и софтуерната дисциплинираност на социалистическия служащ, за амортизираните индустриални фондове и тежките условия на работа, за плануваните загуби, работата на субсидии, банкрутиралите предприятия и фалшификациите на стопанските резултати.
Проф. Вили Лилков обобщава и информацията от докладите на Българска народна банка, които дълги години са недостъпни, разкритите разбори и отчети на ръководителите на Държавна сигурност и Министерство на вътрешните работи и признанията на членовете на комунистическата номенклатура след 1989 година Те безкомпромисно разрушават митовете на комунистическата агитация за цветущото положение на стопанската система в Народна република България и демонстрират същинското лице на разрухата, която Българска комунистическа партия оставя след себе си. 

*„ Стопанските парадокси на българския комунизъм: Интимната изповед на Държавна сигурност за стопанската система “ “ се издава с поддръжката на фондация „ Конрад Аденауер “.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР