За какво се ползва варна вода
Наситеният разтвор на калциев хидроксид се назовава варна вода. Получава се посредством разбъркване на калциев хидроксид във вода (4 до 8 пъти количеството на вар). Терминът може да се употребява за обозначаване на вода, която съдържа разтворена вар или калциеви соли. Калциевият хидроксид е по-малко разтворим спрямо бариевия хидроксид, един грам от него може да се разтвори е литър чиста вода.
Варова вода се предлага в две разновидности. Първият е натурален. Става дума за вода, която съдържа по-високо от естественото количество калциев карбонат или калциев сулфат. Вторият вид е неестествен: „ варно мляко “. Това е разтвор, изработен от вар, гасен от вода. Самата вар е твърдо бяло съединяване от калций и О2, изработен е от пламнал варовик („ камък “, изработен най-вече от калцит), черупки и кости.
Приложения:
Варовата вода е потребна за разкриване на съществуването на въглероден диоксид. Прост опит, който показва тази реакция, е да издишате във варовита вода и да наблюдавате смяната в цвета й. Издишваният въглероден диоксид реагира с калциев хидроксид, с цел да образува калциев карбонат. Разтворът става мъждив.
Отпадъците, съдържащи серен диоксид, се обработват с варова вода, с цел да се в профил токсичният серен диоксид от тях. Калциевият хидроксид във варовата вода реагира със серен диоксид, с цел да даде калциев сулфит като наслойка.
Варовата вода намира приложение и в готвенето. При изработката на тортили се употребява за накисване на царевица. В процеса се отделят люспите и се освобождават витамин В и аминокиселината тритофан. Друга функционалност на сместа е да се употребява като пъстър разтворител в стенописната живопис. Боядисването се прави върху мокра мазилка благодарение на пигменти, разтворени във варова вода. Използва се и за подготвяне на мека вода от твърда вода. Може да се приложи за избелване на артикули, всичко от камък до човешка коса. И най-после, варовата вода може да добавя процеса на производството на коралови рифове.