Парламентът трябва да реши за дължимите 1.2 млрд. лв. на пътните фирми
Народното събрание би трябвало да реши казуса с дължимите към 1.2 милиарда лева на пътните компании. В актуализацията на бюджета, препоръчана от служебния кабинет, са заложени до 100 млн. лева Тези средства са, с цел да се обезпечи зимното поддържане на пътищата. Това стана ясно на конференция в Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ). В нея участваха министърът на районното развиване и благоустройството арх.Виолета Комитова, заместникът ѝ Захари Христов, представителят на държавното управление Антон Кутев и и.д. ръководителят на Управителния съвет на организация " Пътна инфраструктура " (АПИ) Ивайло Денчев.
Проблемът с изплащането на средствата е завещан от ГЕРБ. Причината е, че при бюджет от 382 млн. лева за пътно поддържане и поправки е предоставена работа за 1.5 милиарда лева без да са обезпечени средствата. Практиката е въведена по времето на третия кабинет на Бойко Борисов. През последните години заложеният бюджет за тази активност е бил в порядъка на 300 - 400 млн. лева, само че през годината е набъбвал до 1.5 - 2 милиарда лева Тези средства са се изплащали с постановления на държавното управление в края на годината от остатъка в бюджета, изясни Комитова.
Към момента целият бюджет от 382 млн. лева на АПИ е изплатен на пътно-поддържащи компании до края на април, сподели районният министър. Тя не уточни кои са те, само че даде обещание да даде в допълнение информация. Компании от сектора настояват, че от 8 месеца АПИ не им е платила нито лев по линия на пътното поддържане.
Така остава на компаниите да бъдат изплатени още към 1.2 милиарда лева Тази сума може да се понижи с още към 300 - 400 млн. лева, в случай че бъдат замразени обекти, сподели пътният началник Ивайло Денчев, без да се ангажира кои.
Досега пътните компании са работили против дребен задатък, а заработеното през годината са го получавали в края на годината - това обяснили от фирмите на районния министър.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ