Намаляване на максимално допустимата скорост по автомагистралите от 140 км/ч

...
Намаляване на максимално допустимата скорост по автомагистралите от 140 км/ч
Коментари Харесай

МВР иска по-ниска скорост по магистралите и по-високи глоби

Намаляване на оптимално допустимата скорост по автомагистралите от 140 км/ч на 130 км/ч, за водачите, които са с категория " B " Министерство на вътрешните работи разгласява за публично разискване законопроект за промени в Закона за придвижване по пътищата (ЗДвП), оказва се от уеб страницата на ведомството.

В България, в интервала от 2010 година до 2021 година по автомагистрали са починали 529 души. Значително по-високата междинна скорост на придвижване по автомагистралите и другите извънградски пътища способства за по-тежкия травматизъм, провокиран от случаите, настъпили отвън градската среда, означават от Министерство на вътрешните работи.

Според друга редакция на път, обозначен като автомагистрала или скоростен път със съответния пътен знак, е позволено придвижването единствено на пътни транспортни средства, чиято градивна оптималната скорост надвишава 70 км/ч.

С плана за промени се вкарват и разпореждания, регламентиращи по строги наказания за лицата, които правят „ редовно " тежки нарушавания, където санкциите стават двойни и тройни. За част от случаите санкциите се покачват и при първо нарушаване.

Водачът ще се санкционира с отнемане от право да карат за период от три месеца и с санкция от 200 лв., а не както до момента - " за период от 1 до 6 месеца и с санкция от 50 до 200 лева ", когато: няма регистрационни табели на транспортните средства; сложил е или употребява устройство за подаване на светлинен или звуков сигнал, очакван за автомобил със специфичен режим на придвижване, без да има това право; откаже да съобщи документите си на органите за надзор или по какъвто и да е метод осуети осъществяването на инспекция от органите за контрол; откаже да извърши разпореждане на органите за надзор и контролиране на движението; наруши отговорностите си като участник в пътнотранспортно произшествие; при пътнотранспортно произшествие, в което няма присъединяване, откаже нужното подпомагане с моторното транспортно средство и други.

Увеличават се и наказванията за нерегламентирани надпревари по пътищата. При систематични нарушавания санкцията става тройна, а шофьорската брошура се лишава за три години. Забранява се още да се слага фолио на челното стъкло и стъклата на предните странични порти на транспортните средства.

Повишават се санкциите от 100 до 300 лева на 600 лева за ръководство на транспортно средство при без шофьорска брошура или когато тя е отнета, както и когато лидерът е с открита централизация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е използвал наркотични субстанции или техни аналози.

Глобата за паркиране в паркове, градини, детски площадки, площи, предопределени единствено за пешеходци, и на тротоари в обитаемоте места отвън позволените за това места става 150 лв..

От 50 на 100 лв. се усилва санкцията за водачите, когато без уважителни аргументи не показват в избрания период транспортното си средство за механически обзор.

За превишаване над 40 км/ч на скоростта в обитаемо място, с изключение на санкция от 600 лева се предлага и два месеца отнемане от право да се ръководи моторно транспортно средство. Същото наказване са планува и за превишаване на позволената скорост от 50 км/ч в отвън обитаемо място.

От 10 на 30 лв. се покачва санкцията за този, който не носи избраните документи за шофиране на транспортно средство, не носи документ за подписана наложителна застраховка " Гражданска отговорност ", погрешно употребява звуков сигнал в обитаемо място, както и този, който ръководи велосипед без светлоотразителна жилетка.

Също по този начин от 20 на 100 лв. става санкцията за лидер, който погрешно престоява или е паркирал неправилно; нарушава разпоредбите за разположение на пътно транспортно средство върху платното за движение; не стопира на пътен знак „ Спри! Пропусни движещите се по пътя с преимущество! “; погрешно се включва в придвижването, погрешно се престроява или не съблюдава преимуществото на различен участник в движението; нарушава разпоредбите за придвижване назад; навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно транспортно средство, или се движи в неразрешената посока на еднопосочен път и при погрешно изпреварване, само че не създавайки заплаха за придвижването.

В оповестения за публично разискване план се предлага още пешеходците да се санкционират със 150 лв. за прекосяване през ограждения от парапети или вериги, както и при неспазване светлинните сигнали на пътните светофари и сигналите на регулировчика. Със 150 лева ще се санкционира пасажер, който не извършва задължението за потребление на защитен колан или носене на каска.

В законопроекта е включен и разбор на пътните катастрофи в България като се регистрира покачване в броя на зародилите пътни произшествия със починали и ранени през 2021 година по отношение на 2020 година За предходната година има регистрирани 31 172 пътни катастрофи, при които са починали 561 и са ранени 7609 участници в придвижването по пътищата, това значи, че съпоставяне с 2021 г, има 3066 повече произшествия, 98 повече починали, а ранените са повече с 488.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР