Намерени ли са останките от Бийгъл 2?
На Бъдни вечер през 2003 година английският спускаем уред “Бийгъл 2 ” влезе в атмосферата на Червената планета, с цел да кацне на повърхността, в региона на равнината Изида. Но Рождество Христово пристигна без да бъде получен сигнал от “Бийгъл 2 ”. Последващите дни бяха несполучливи за възобновяване на радиовръзката, а по-късно напролет на 2004 година бе разгласен крах на задачата.
Днес, 11 години по-късно, екипът на “Бийгъл 2 ” насрочи конференция, която ще се организира на 16 януари в петък. Това е много неочакван ход. Какво значи – открити ли са най-накрая останките? Ясно ли е към този момент какво се е случило?
Представител заяви за, че “има доста спекулации, само че не може да каже нищо в сегашния миг ”. Но добави, че каквото и да бъде разкрито в петък, “определено ще е от интерес ”.
Напомням на читателите, че в орбита към Марс продължава да работи мощната автоматизирана междупланетна станция “Марс Риконисънс Орбитър ”. Тя е толкоз мощна, че също като разследващ сателит може да разграничи даже камъните на повърхността на Марс.
“Марс Риконисънс Орбитър ” е заснемал доста от спускаемите апарати, които се намират на повърхността на Марс – в това число марсохода “Кюриосити ”, “Спирит ”, “Опортюнити ”, “Вайкинг ” и “Феникс ”. Но всички те са апарати, които са успяли в кацането и са излъчили сигнал от повърхността. Този сигнал е оказал помощ да бъде открито точното местонахождение.
С несполучливите задачи като “Бийгъл 2 ” е по-трудно. Първо, те не са излъчили сигнал и не знаем къде тъкмо са кацнали. Разполагаме единствено с почти съмнение – това е така наречен елипса на кацане, обаче тази елипса покрива хиляди квадратни километри.
Второ, ние не знаем на кой стадий са се провалили – дали парашутите не са се отворили, дали топлинният щит не се е отделил, дали амортизиращите възглавници не са се отворили, или пък са се пукнали. Поради тази причина ние не знаем какво тъкмо да чакаме на фотографията – в случай че не се е отворил парашутът, ще се е образувал кратер. Ако се е отворил, търсенето ще е по-лесно.
По-късно следствие потвърди, че е имало доста проблеми в дизайна на “Бийгъл 2 ”. Харизматичният Колин Пилинджър, началник на плана, обаче в никакъв случай не позволи, че неговото създание може да е било проблематично, а постоянно смяташе противоположното – че изискванията на Марс са били причина за неуспеха.
Пилинджър умря предходната година.
Нов “Бийгъл 2 ” в никакъв случай не полетя към Марс, само че сходна системи от принадлежности хвърча на борда на спускаемия уред “Филе ”, който кацна на повърхността на кометата Чурюмов-Герасименко и откри съществуването на органични субстанции.