На 22 ноември, украинската общност у нас и приятелите на

...
На 22 ноември, украинската общност у нас и приятелите на
Коментари Харесай

Почит към жертвите на трите Гладомора - украинци и българи се събират при паметника на Шевченко

На 22 ноември, украинската общественост у нас и приятелите на Украйна ще отдадат респект пред жертвите на трите Гладомора, на които Кремъл подлага украинския народ през1921-1923,1932-1933 и1946-1947 г

Възпоменанието, проведено отСдружението на украинските организации в България " МатиУкрайна ",ще се състои при паметника на Тарас Шевченко на столичния пл. " Вьзраждане " от 17:30 ч.

Гладоморът е геноцид над украинската нация, сбъднат от управлението на Съветския съюз за дефинитивна разпродажба на украинската опозиция против тоталитарния комунистически режим, укротяване на украинците и прекъсване на техните опити да построят самостоятелна от Москва Украинска страна. През 1932-1933 година от апетит, изкуствено основан от управлението на Съветския съюз умират сред 7 и 10 милиона души на територията на Украйна. По-голямата част от документите и докладите до ден сегашен се намират в архивите на Москва и са недостъпни за учени и историци.

Чрез цялостното принудително лишаване на всички хранителни артикули Кремъл обезпечава условия за заличаване на част от украинската нация. С разпореждане от 22 януари 1933 година украинците са блокирани в границите на територия, на която има апетит, неразрешено им е тръгване в други райони за пазаруване на храна. Подобни решения не се ползват в нито един различен административен район Съюз на съветските социалистически републики или република.

Гладоморът е освен липсва на храна, отнети са и 66 тона злато, 1439 тона сребро, диаманти, антиквариатни полезности, които препоръките са получили от гладуващото население на Украйна - хората са предавали полезностите си в опит да оцелеят, да спасят освен своето семейство, само че и своите съселяни от гладна гибел.

Трагедията на украинския народ по време на Гладоморите е и българска покруса.

Смята се, че през 1921-1923 година и 1932-1933 година българите в Таврия дават общо към 30 000 жертви. Поне 20 000 души са измрелите по време на " Великия апетит " от 1932-1933г. Демографският удар върху българските селища в Таврия от глада е огромен, само че те не изчезват. Съгласно най-новите проучвания, в резултат на Гладомора жителите на българските села са намалели през тези страшни години от 60% до 80 %.

През зимата на 1946-1947 година сталинската власт провежда нов следвоенен Гладомор и в Бесарабия (Молдова и Одеска област на Украйна), при който умират над 70 000 етнически българи. Така общо в трите сталински Гладомора по приблизителни данни умират към 100 000 бесарабски и таврийски българи, което е към 1/3 от техния брой.

През 2006 година със Закона на Украйна „ За Гладомора в Украйна през 1932-1933 година “ изкуственият апетит бе приет за геноцид против украинския народ. През 2010 година с постановлението на Апелативния съд на град Киев е потвърден геноцидният темперамент на Гладомора, а надлежно и желанието на Сталин, Молотов, Каганович, Постишев, Чубар, Хатаевич, Косиор да унищожат част от украинската нация.

Европейският парламент призна Гладомора за закононарушение против украинския народ и против човечеството. Съответна резолюция бе утвърдена на 23.10.2008 година.

През предходната година и българският парламент гласоподава решение, с което разгласи Гладомора за геноцид
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР