Три и половина европейски истории за свободата на медиите
На 10 март Европейският парламент организира един от тези диспути, които никой не желае, тъй като са репутационни, само че и не може да подмине - тъй като са същностни. Това са дебатите за престъпването на демокрацията в страните членки.
Този път в центъра бяха опитите на управляващите в три страни - Унгария, Полша и Словения, да заглушат самостоятелни медии.
Трите случая
Дебатът беше провокиран от опозиционни евродепутати от трите страни и подсилен от огромните парламентарни групи, по три скорошни случая, придобили интернационална популярност.
Най-старият от тях е от есента на 2020 година, когато (STA) под претекст, че не е предоставила информация за бизнесмодела си на ръководство и че не се оправя с публичните си функционалности.Правителството упорства, че организацията не извършва публичната си роля, работи неопределено и непрофесионално и по този начин стимулира отхвърли си да финансира активността ѝ.
Тъй като държавната дотация (2 млн. евро) е половината от бюджета на организацията, това би поставило завършек на съществуването ѝ. Скандалът съответства със основаването на нова осведомителна организация - Национална прес организация, зад която съгласно изявления стоят лоялни на премиера Янез Янша хора. Премиерът персонално задава тона на противостоянето, като нападна в стила на своя политически идол Доналд Тръмп, публицисти в Twitter акаунта си, оставяйки на пресслужбата си да се изяснява.
Проблемът надвишава ориста на обществената медия, защото тя зарежда с вести голям брой по-малки издания, които не могат да си разрешат да ги отразяват заради стопански компликации.
Журналистите от организацията се опълчиха на опита за задушаване, а шефът ѝ Боян Веселинович се трансформира във зложелател на властта. Пред дни организацията разгласява писмо от пресслужбата на държавното управление, в което се слага под въпрос качеството на работата ѝ във връзка о. То докара до искане за оставката на Веселинович от страна на премиера на 9 март. В туита си, с който го анонсира Янша назовава шефа " политически инструмент на крайната левица ". Правителствената пресслужба отхвърли коментар. Любляна упорства делегация от Еврокомисията и Европарламента да я посети и да арбитрира спора.
В Унгария на 14 февруари, поради отвод на управляващите да възобновят лиценза ѝ за лъчение. Те се базират на несвоевременно подаване от страна на радиото на документите, изисквани за продължение на разрешителното. Радиото, което е известно с сериозното си отношение към ръководството на Виктор Орбан, загуби обжалването на решението на медийния регулатор пред съда и трябваше да премине от ефирно към онлайн разпространяване. Заради критичността си към Орбан радиото дълго време работеше с краткосрочни лицензи, което съгласно управлението му е пречило да притегля огромни рекламодатели, а работата му е придружена с присъединяване в разнообразни правни борби след идването на партията " Фидез " на власт през 2010 година
В Полша десетки частни медии излязоха на 10 февруари с черни първи страници, а телевизионни и радиостанции престанаха да излъчват вести, в символ на митинг против подготвяните от държавното управление промени в данъчното законодателство. Те са признати на първо четене от Народното събрание и плануват облагане на приходите от реклама. Формално законът цели да таксува огромните интернет компании, работещи в Полша, които не заплащат налози в страната, само че медиите, които зависят от приходите от реклама, ще бъдат най-силно наранени от новия данъчен ред. Междувременно законът беше върнат за преразглеждане, след няколко телефонни диалога с Брюксел. По принцип Европейската комисия не разяснява законопроекти и стана обект на рецензии от представителите на ръководещата партия " Право и правдивост " по време на парламентарния спор.
Според Адам Михник, основен редактор на Gazeta Wyborcza, " публичните медии бяха трансформирани в принадлежности за безсрамна агитация, сходна на тази, наемана от Владимир Путин в Русия и на Реджеп Ердоган в Турция ". Eдин от водачите на " Солидарност ", Михник, който е отпред на вестника от 32 година,, измежду които Financial Thimes, в навечерието на парламентарния спор, в която споделя, че " Полша и още няколко страни в Европа са очевидци на пълзящ властнически прелом ", при който " върховенството на правото е превърнато в котерийно право на една партия ".
Европейският отговор
Европейската комисия, която трябваше да осведоми депутатите във връзка паниките им, предстоящо разгласи, че не разполага с благоприятни условия да повлияе на опитите за завладяване от вътрешната страна на самостоятелни медии поради лимитирани пълномощия. Еврокомисарят за европейските полезности Вера Йоурова съобщи, че " имаме потребност от инструмент, който разпознава медиите като основен фактор в демократичните общества ", а освен като стопански индивид в общия пазар. Тя дефинира третирането на медиите като пазарен участник като " съдбовна неточност " и даде обещание Комисията да работи върху основаването на благоприятни условия за отбрана и подкрепяне на самостоятелните медии.
Йоурова акцентира, че казусът не визира единствено Полша, Унгария и Словения, а че наблюдението върху плурализма в медиите демонстрира " тренд към утежняване съвсем на всички места ". Основната причина за политическия напън върху медиите съгласно нея са отслабените стопански позиции на медиите, когато те би трябвало да оцеляват при идентични условия с останалите играчи на пазара.
Еврокомисарят добави, че моделът към прекосяване от демократични към властнически режими е подобен и включва разрушаването на защитните клаузи на демокрацията като самостоятелните медии и самостоятелното правораздаване, изтикването на неправителствените организации от публичния живот и поощряването на пасивността у жителите, чиято роля управляващите виждат само в гласуването на избори.
Йоурова заяви, че положението на медиите в страните членки, остава в полезрението на отчетите за върховенството на правото, които Европейската комисия приготвя и тази година ще разгласява през юли. Тя поддържа настояването на изказали се в пленарната зала евродепутати, Съветът да вземе отношение по наказателните процедури по член 7 от Лисабонския контракт, които се водят от години против Полша и Унгария.
" Заседнали сме от прекомерно дълго време и се нуждаем от някои дейности ", съобщи Йоурова, давайки знак, че Комисията би желала най-накрая да види страните членки да гласоподават по това дали съществува сериозен риск от нарушение на върховенството на правото в Полша и Унгария.
Португалското председателство на Съвета на Европейски Съюз удостовери, че се приготвя да сложи въпроса за проточилилите се процедури по чл.7, в случай че епидемиологичната конюнктура разреши на министрите да се съберат в Брюксел през май и да се произнесат. Присъственото гласоподаване се изисква за легитимност при положение, че засегнатите страни желаят да подадат тъжби пред Съда на Европейски Съюз.
Множество други хрумвания да се укрепи самостоятелната публицистика бяха развити от парламентарната естрада. Сред тях за основаване на европейска социална медия с клонове във всички страни членки, която да се устоя от бюджета на Европейски Съюз. Депутатите считат за удачно и да се подадат искове пред европейския съд против държавни управления, които притискат медиите, като за съображение се употребява спазването на главните права на жителите за информация.
Като цяло обаче парламентарните групи не се включиха с ръководителите и най-видните си оратори, оставяйки подозрението, че тематиката е от особена значимост за тях. Макар че кръгът от изказали се географски надвиши представителите на трите наранени страни, нито един ръководител на парламентарна група не взе отношение, и единствено един от 14-те заместник-председатели на Европарламента. Две парламентарни групи - крайнодясната " Идентичност и народна власт " и консерваторите и реформистите, изобщо оповестиха полемиката за ненужна, основана върху недоказани догатки и движена от партийни ползи.
Къде е България?
Едночасовият спор за свободата на медиите в Европейския парламент мина без споменаването на България. Изказалите се депутати се придържаха към тематиката, съвсем без да си разрешават разширението към други проблематични страни. С едно изключение - евродепутатката от Българска социалистическа партия Елена Йончева съобщи, че " българското държавно управление към този момент и не прави опити да заглуши медиите, както в Полша, Унгария и Словения, тъй като от дълго време ги е заглушило ".
Тя настоя за европейско законодателство за медиите с " ясни правила и съответни стандарти " и прикани Комисията и Съвета да минат от констатации към дейности.
Коментарът е от на авторката.
Рубриката “Анализи ” показва разнообразни гледни точки, не е наложително изразените отзиви да съответстват с публицистичната позиция на “Дневник ”.
Този път в центъра бяха опитите на управляващите в три страни - Унгария, Полша и Словения, да заглушат самостоятелни медии.
Трите случая
Дебатът беше провокиран от опозиционни евродепутати от трите страни и подсилен от огромните парламентарни групи, по три скорошни случая, придобили интернационална популярност.
Най-старият от тях е от есента на 2020 година, когато (STA) под претекст, че не е предоставила информация за бизнесмодела си на ръководство и че не се оправя с публичните си функционалности.Правителството упорства, че организацията не извършва публичната си роля, работи неопределено и непрофесионално и по този начин стимулира отхвърли си да финансира активността ѝ.
Тъй като държавната дотация (2 млн. евро) е половината от бюджета на организацията, това би поставило завършек на съществуването ѝ. Скандалът съответства със основаването на нова осведомителна организация - Национална прес организация, зад която съгласно изявления стоят лоялни на премиера Янез Янша хора. Премиерът персонално задава тона на противостоянето, като нападна в стила на своя политически идол Доналд Тръмп, публицисти в Twitter акаунта си, оставяйки на пресслужбата си да се изяснява.
Проблемът надвишава ориста на обществената медия, защото тя зарежда с вести голям брой по-малки издания, които не могат да си разрешат да ги отразяват заради стопански компликации.
Журналистите от организацията се опълчиха на опита за задушаване, а шефът ѝ Боян Веселинович се трансформира във зложелател на властта. Пред дни организацията разгласява писмо от пресслужбата на държавното управление, в което се слага под въпрос качеството на работата ѝ във връзка о. То докара до искане за оставката на Веселинович от страна на премиера на 9 март. В туита си, с който го анонсира Янша назовава шефа " политически инструмент на крайната левица ". Правителствената пресслужба отхвърли коментар. Любляна упорства делегация от Еврокомисията и Европарламента да я посети и да арбитрира спора.
В Унгария на 14 февруари, поради отвод на управляващите да възобновят лиценза ѝ за лъчение. Те се базират на несвоевременно подаване от страна на радиото на документите, изисквани за продължение на разрешителното. Радиото, което е известно с сериозното си отношение към ръководството на Виктор Орбан, загуби обжалването на решението на медийния регулатор пред съда и трябваше да премине от ефирно към онлайн разпространяване. Заради критичността си към Орбан радиото дълго време работеше с краткосрочни лицензи, което съгласно управлението му е пречило да притегля огромни рекламодатели, а работата му е придружена с присъединяване в разнообразни правни борби след идването на партията " Фидез " на власт през 2010 година
В Полша десетки частни медии излязоха на 10 февруари с черни първи страници, а телевизионни и радиостанции престанаха да излъчват вести, в символ на митинг против подготвяните от държавното управление промени в данъчното законодателство. Те са признати на първо четене от Народното събрание и плануват облагане на приходите от реклама. Формално законът цели да таксува огромните интернет компании, работещи в Полша, които не заплащат налози в страната, само че медиите, които зависят от приходите от реклама, ще бъдат най-силно наранени от новия данъчен ред. Междувременно законът беше върнат за преразглеждане, след няколко телефонни диалога с Брюксел. По принцип Европейската комисия не разяснява законопроекти и стана обект на рецензии от представителите на ръководещата партия " Право и правдивост " по време на парламентарния спор.
Според Адам Михник, основен редактор на Gazeta Wyborcza, " публичните медии бяха трансформирани в принадлежности за безсрамна агитация, сходна на тази, наемана от Владимир Путин в Русия и на Реджеп Ердоган в Турция ". Eдин от водачите на " Солидарност ", Михник, който е отпред на вестника от 32 година,, измежду които Financial Thimes, в навечерието на парламентарния спор, в която споделя, че " Полша и още няколко страни в Европа са очевидци на пълзящ властнически прелом ", при който " върховенството на правото е превърнато в котерийно право на една партия ".
Европейският отговор
Европейската комисия, която трябваше да осведоми депутатите във връзка паниките им, предстоящо разгласи, че не разполага с благоприятни условия да повлияе на опитите за завладяване от вътрешната страна на самостоятелни медии поради лимитирани пълномощия. Еврокомисарят за европейските полезности Вера Йоурова съобщи, че " имаме потребност от инструмент, който разпознава медиите като основен фактор в демократичните общества ", а освен като стопански индивид в общия пазар. Тя дефинира третирането на медиите като пазарен участник като " съдбовна неточност " и даде обещание Комисията да работи върху основаването на благоприятни условия за отбрана и подкрепяне на самостоятелните медии.
Йоурова акцентира, че казусът не визира единствено Полша, Унгария и Словения, а че наблюдението върху плурализма в медиите демонстрира " тренд към утежняване съвсем на всички места ". Основната причина за политическия напън върху медиите съгласно нея са отслабените стопански позиции на медиите, когато те би трябвало да оцеляват при идентични условия с останалите играчи на пазара.
Еврокомисарят добави, че моделът към прекосяване от демократични към властнически режими е подобен и включва разрушаването на защитните клаузи на демокрацията като самостоятелните медии и самостоятелното правораздаване, изтикването на неправителствените организации от публичния живот и поощряването на пасивността у жителите, чиято роля управляващите виждат само в гласуването на избори.
Йоурова заяви, че положението на медиите в страните членки, остава в полезрението на отчетите за върховенството на правото, които Европейската комисия приготвя и тази година ще разгласява през юли. Тя поддържа настояването на изказали се в пленарната зала евродепутати, Съветът да вземе отношение по наказателните процедури по член 7 от Лисабонския контракт, които се водят от години против Полша и Унгария.
" Заседнали сме от прекомерно дълго време и се нуждаем от някои дейности ", съобщи Йоурова, давайки знак, че Комисията би желала най-накрая да види страните членки да гласоподават по това дали съществува сериозен риск от нарушение на върховенството на правото в Полша и Унгария.
Португалското председателство на Съвета на Европейски Съюз удостовери, че се приготвя да сложи въпроса за проточилилите се процедури по чл.7, в случай че епидемиологичната конюнктура разреши на министрите да се съберат в Брюксел през май и да се произнесат. Присъственото гласоподаване се изисква за легитимност при положение, че засегнатите страни желаят да подадат тъжби пред Съда на Европейски Съюз.
Множество други хрумвания да се укрепи самостоятелната публицистика бяха развити от парламентарната естрада. Сред тях за основаване на европейска социална медия с клонове във всички страни членки, която да се устоя от бюджета на Европейски Съюз. Депутатите считат за удачно и да се подадат искове пред европейския съд против държавни управления, които притискат медиите, като за съображение се употребява спазването на главните права на жителите за информация.
Като цяло обаче парламентарните групи не се включиха с ръководителите и най-видните си оратори, оставяйки подозрението, че тематиката е от особена значимост за тях. Макар че кръгът от изказали се географски надвиши представителите на трите наранени страни, нито един ръководител на парламентарна група не взе отношение, и единствено един от 14-те заместник-председатели на Европарламента. Две парламентарни групи - крайнодясната " Идентичност и народна власт " и консерваторите и реформистите, изобщо оповестиха полемиката за ненужна, основана върху недоказани догатки и движена от партийни ползи.
Къде е България?
Едночасовият спор за свободата на медиите в Европейския парламент мина без споменаването на България. Изказалите се депутати се придържаха към тематиката, съвсем без да си разрешават разширението към други проблематични страни. С едно изключение - евродепутатката от Българска социалистическа партия Елена Йончева съобщи, че " българското държавно управление към този момент и не прави опити да заглуши медиите, както в Полша, Унгария и Словения, тъй като от дълго време ги е заглушило ".
Тя настоя за европейско законодателство за медиите с " ясни правила и съответни стандарти " и прикани Комисията и Съвета да минат от констатации към дейности.
Коментарът е от на авторката.
Рубриката “Анализи ” показва разнообразни гледни точки, не е наложително изразените отзиви да съответстват с публицистичната позиция на “Дневник ”.
Източник: dnevnik.bg
КОМЕНТАРИ