Музеят на мозайките в Девня е построен върху останките на

...
Музеят на мозайките в Девня е построен върху останките на
Коментари Харесай

5 млн. лв. за ремонт на Музея на мозайките в Девня

Музеят на мозайките в Девня е издигнат върху останките на огромна късноримска постройка с мозайки
През тази година ще стартира повсеместен ремонт на постройката на Музея на мозайките, като цената на плана е близо 5 милиона лв.. Това заяви за Българска телеграфна агенция кметът на Община Девня Свилен Шитов. Той посочи, че постройката ще бъде укрепена и осъвременена, дружно с прилежащата й повърхност.

Проектът бе създаден още през 2019 година, само че пандемията спря осъществяването му, изясни Шитов. Сега общината е получила поддръжката на страната за обезпечаването на средствата.

Реставрацията на самите мозайки обаче няма по какъв начин да бъде направена по този план, разяснява кметът. За нея общината ще кандидатства особено, като концепцията е това да стане след отварянето на такава опция по Плана за възобновяване и резистентност. Шитов бе безапелационен, че мозайките се нуждаят от реституция, тъй като по тях не е работено от 1986 година, когато е открит музеят.

Кметът описа още, че през актуалната година ще бъдат актуализирани петте читалища на територията на общината. Той посочи, че постройките са санирани със средства от европейските стратегии. Сега те ще бъдат актуализирани и вътрешно, като средствата ще бъдат заделени от бюджета на Община Девня. Шитов посочи, че ще бъдат обезпечени пари и за възстановяване на изискванията в Младежкия дом в града.

Предстои в Музея на мозайките в Девня да бъдат експонирани в специфична витрина неотдавна реставрирани находки, открити още през 90-те години в зидана тухлена гробница, датирана към края на II - началото на III век. Това са бронзови съдове с изящна направа и богата декорация, кухненски тиган, втулки от сгъваемо магистратско столче под формата на глави на лъв и мечка, сребърна фибула, пулове за игра и други дребни предмети.

Музеят на мозайките в Девня е издигнат върху останките на огромна късноримска постройка с мозайки, по план на проектант Камен Горанов. Експозицията му показва римски и ранновизантийски мозайки от Марцианопол, както и голям брой предмети от бита и всекидневието на тогавашните жители и златно монетно богатство с монети, отсечени от името на император Теодосий II. Посетителите могат да видят още възстановка на града и постройката, където са открити мозайките.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР