Митко стана цар Менелай, Мария – Атина Палада, а Нина

...
Митко стана цар Менелай, Мария – Атина Палада, а Нина
Коментари Харесай

Ученици пренесоха Омир и Сафо върху тениски СНИМКИ

Митко стана цар Менелай, Мария – Атина Палада, а Нина – Хубавата Елена. Този път обаче не пламна Троянската война, а учениците от Професионалната гимназия по кожени произведения и текстил „ Д-р Иван Богоров “ показаха сбирката си от дрехи „ Античност и съвремие “. Колкото до легендата за ябълката на раздора, тя бе изиграна с нов край, в който се трансформира в знак на хубостта на плодородната концепция.





За девети път годишното ревю демонстрира сътвореното в ателиетата по образователна процедура на образователното заведение. През годините тематиките са били и стрийт мода, и готика, а този път подтикът пристигнал от изучаваната в учебно заведение старогръцка литература.





Така на Римския стадион Янко излезе с тениска със старогръцка ваза, а Сашо – с профил на древногръцка жена на тишъртката, комбинирана с дънки и маратонки. Бих си я носил и в всекидневието, увери Вели за своята – с антични колони. Галерата на Одисей, амфори и дори поетесата Сафо са претворени върху фланелките от сбирката – с ръчни рисунки и принтове, реализирани посредством компютърно десениране.



Нуретин даде звук, като пръв дефилира с томче на Омир в ръка.



След него момчета украсиха глави с лаврови венци и минаха по подиума в туники от памук и коприна с орнаменти в златно – знак на постоянно въртящото се слънце.





Гръцкият жанр извая и фигурите на девойките с обичайните гръцки рокли от две елементи – долна пола хитон и горна част – хематион. Месеци наред машините в ателиетата прокарвали тегелите по бюстиета, шлейфове и орнаменти от кожа, тюл, дантела и златни ширити, с цел да оживеят моделите на учениците от компетентност „ Моден дизайн на бутикови дрехи “. И Поли да се трансформира в Афродита с рокля от плат фризе в екрю и златисто.





„ Колегите “ от „ Моделиране на кожно-галантерийни произведения “ пък подготвили коланите, чантите и други ефектни аксесоари. Разглеждахме фотоси и илюстрации, само че се придържахме главно към концепциите на учениците, някои от които се оказаха много непредвидени, описа учителката по процедура инж. Валентина Георгиева. От випуск 2021 към този момент има зрелостници, които аплайват в региона на дизайна, други пък по образеца на преподавателите си желаят да учат педагогика.





Гергана Манева от 11. А има още една година да намерения кой е нейният път. Напоследък била заета по-скоро да измисли и измайстори подобаващи прически на девойките за дефилето. Тийнейджърката от Ягодово учи за фризьорка. Това е детската й фантазия – откогато се помни, гледа клипчета и след това опитва на приятелки. Вече е докарала няколко съученички с кичури и валиаж – техника, при която цветовете на косата преливат един в различен. Няма самообладание да приключи, с цел да си отвори салонче на село. „ Харесва ми да моделирам и да върша хората красиви и щастливи. Най-трудното е да не се притесниш и да развалиш клиента “, към този момент е схванала Гергана. Тя дефилира с кожена пола в златно и туника в шампанско, която Татяна от Царимир изрисувала асиметрично с претекст на слънца. Тя пък обича да държи четката и е създател на част от картините, които съпътстваха изложбата, измежду тях и портерт на патрона на учебното заведение доктор Иван Богоров.



Румяна събра овациите с изчистена рокля от кожен стреч със златен ширит по ръба на бюстието, на колана и на подгъва някъде към глезените. Зюмбюла пък развя черен шлейф от тюл с апликация от дантелени претекстове.



Пенка от 10. Б клас би отишла с такава рокля и на бала си, само че за женитба е още рано да мисли – първо да приключи и да вземе специалността. Освен в подготвянето на моделите от годишната сбирка, се присъединила и в офанзивата за шиене на маски, когато стартира пандемията предходната година.



„ Всяка работа е сложна, до момента в който я подхванеш съществено. Малко се помъчихме, госпожите малко помогнаха “, издава Нуретин по какъв начин се стигнало до ревюто. Той е роден в Турция, само че живее към този момент 12 година със фамилията си в село Динк. Всички във семейството са баничари. Нуретин рекъл да поеме по различен път, като избрал да учи по какъв начин се вършат бутикови дрехи, само че като се дипломира, по-скоро ще свърне към фамилния бизнес – желае да кандидатства в УХТ и да стане висшистът вкъщи, който ще знае и рецептите, и технологиите, освен от старите бележници.





Рашко пък към този момент работи като коафьор и паралелно с това учи. Бил 9-годишен, когато чичо му Идрис Блек му посочил кое по какъв начин става в занаята. И през днешния ден се гордее, че към този момент има 8 години стаж. Сутрин върви на учебно заведение, вечер е в салона му. Страдат уроците, само че обичам работата, признава Рашко, който избра да комбинира тениската си с древногръцки претекстове с панталон 7/8 и черна шапка.



Зюмбюла Асенова към момента е осмокласничка в ПГКИТ „ Д-р Иван Богоров “, само че към този момент е осъзнала, че там ще научи освен фризьорството. За нея са доста значими препоръките на класната й Цветана Димитрова – да не се предава. Прилага ги и за същински значимите неща, и като почне да прави прически със комплицирани плитки на съседските девойки във Войсил.





Снимки: Франк Воща

Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР