Миньор е моят таткоминьор ще съм и азАх, само да

...
Миньор е моят таткоминьор ще съм и азАх, само да
Коментари Харесай

Подкаст | Зеленият преход върви много бързо, по-добре да се възползваме


„ Миньор е моят баща

миньор ще съм и аз

Ах, единствено да порасна

пък вижте ме тогаз (...) “

Времето на сходен вид мислене от дълго време е завършило, споделя ръководителят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков, който дава образец с конгрес, на който участва преди пет години в Стара Загора. Там е цялостно с деца в последните класове на гимназията, които са запитани желаят ли да станат миньори – нито едно от тях не е дало отговор „ желая “, всички желаят да се занимават с нови технологии, с нов вид стопанска система.


ECONOMIC.BG · Зеленият преход върви доста бързо, по-добре да се възползваме
Експертът е безапелационен, че Зелената договорка на Европейския съюз не е нито единствено за енергетика, още по-малко единствено за въглища, а приказваме за напълно нова визия за стопанската система.

Зеленият преход върви доста бързо и по-добре да създадем всичко, което ни се дава като опция “.

Нейков добавя: „ Никой не е споделил, че зачертаваме въглищата, въпросът е да четем обективно наклонността, че те са неконкурентоспособни и си отиват “, а пазарът е по-силен от заклинанията.

Трябва да се стремим оптимално да използваме опциите, които ни се дават, в сравнение с да се „ опъваме “, тъй като зеленият преход върви напред ".

Пред прехода в България обаче към момента остават доста нерешени въпроси и проблеми, той има и сериозен обществен резултат и демографски измерения. Страната ни даже няма настояща енергийна тактика и по този начин дейностите на централно равнище показват неустановеност и значително отблъскват вложителите, добавя Нейков. 

" Тенденциите и проблематиката на всичко това бяха засеганти на събитията по плана " Преход на опциите ". 

Подобен вид планове, изключително, когато са добре осъществени с една доста интензивна стратегия, се явяват катализатор за слагане на „ пръста в раната “, по този начин и за напомняне на институциите “.

Той изясни, че тематиката за Прехода на въглищните райони и за зеления преход е сносно обезпечена от страна на Европейската комисия с обичайно финансиране.

Има обаче очебийно разминаване във визията на локалната и централната власт.

Това, което аз чух и видях е, че има едно разминаване сред действителностите и държанието на държавните институции, изключително на централно равнище “, изясни още Славчо Нейков, допълвайки, че визията на локалната и централната власт също имат несъответствия. 

Ние сме в състояние, в което пари има, само че ние не ги усвояваме. Има европейски пари, които към този момент и загубихме точно поради разминаване във визията. Възможности има доста, казусът е те да се заловен в точния момент, тъй като в случай че не се има заплаха от извънредно съществени и труднообратими последици ".

Как би трябвало да наподобява българската енергетика без въглища, по какъв начин да създадем прехода обективен и за какво България няма потребност от " галактически " енергийни планове, чуйте следващия епизод от подкаста " Преход на опциите ", част от едноименния план, финансиран с евросредства.
„ Преход на опциите “ на 25 септември
В слагане на проблеми и търсене на решенията им ще премине финалното събитие по плана „ Преход на опциите “ – интернационалният конгрес „ Възможности за обективен преход оттатък границите “, който ще се организира на 25 септември в София.

Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт, който влиза в ролята на модератор, се надява от трибуната да се чуе гласът на бизнеса, неправителствените организации и всички заинтригувани лица, които да слагат пред институциите казуса с нормативни промени, които би трябвало да се случат, с цел да могат да бъдат осъществени задачите на зеления преход.

Той споделя, че е значима и прагматиката – какво е станало, и положително, и неприятно, само че и по какъв начин е преодоляно, по какъв начин са преодолени компликациите и по какъв метод засегнатите лица са отправили посланията и упованията си до институциите и каква е била реакцията им.

В диалозите ще се слагат както положителните, по този начин и неприятните практики. Пример са енергийните общности в Гърция, които се оказаха „ заровени “ в доста проблеми, а ние гледахме какво вършат за да пренесем опита при нас.

На фона на политическата неустойчивост, която следим, страната им потребност в къс интервал от време да вземе доста значими решения, разяснява Нейков.

Той чака съществено внимание да се обърне и на обществения въпрос, който по думите му има две измерения – със заетостта и с енергийната беднотия, с която малко се злоупотребява, само че която в България е изключително сензитивна тематика.

Проектът има опция да сложи съществени и кардинални въпроси, които се отнасят до национална идея за развиване на енергетика и в доста връзки и на стопанската система.

Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и отзиви обаче принадлежат напълно на техния(ите) автор(и) и не отразяват безусловно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.

Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР