Министерството на здравеопазването подкрепя предложението за промяна на методиката за

...
Министерството на здравеопазването подкрепя предложението за промяна на методиката за
Коментари Харесай

МЗ подкрепя предложението за промяна на методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност

Министерството на опазването на здравето поддържа предлагането за смяна на методиката за използване на отправните точки за оценка на трайно понижената продуктивност (вида и степента на увреждане) в проценти, направено от национално представителните организации на хората с увреждания. Това стана ясно през днешния ден по време на среща на министър Кирил Ананиев с представители на сдруженията и организациите, защитаващи правата на хората с увреждания, оповестиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.

В период до 13 февруари 2019 година всички участници в срещата би трябвало да се произнесат дали утвърждават тази смяна.

„ Това е първата и най-спешна мярка за възстановяване работата на Наредбата за здравната експертиза. Когато приказваме за хора с тежки увреждания, даже при един човек да има проблем, то той би трябвало да бъде решен. А анализите демонстрират, че има редица лица, които не са удовлетворени от дейностите на ТЕЛК през миналите 6 месеца “, съобщи здравният министър.

Предложението гласи: „ Когато са налице няколко увреждания за лицата, две и повече, довели с 50% и над 50% трайно понижена продуктивност или тип и степен на увреждане, без значение дали са за болести от общ темперамент или за болести с причинна връзка, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно понижената работоспособност/вид и степен на увреждане, е посочен обособен %, оценката на трайно понижената продуктивност се дефинира като се взима най-високият % по съответната насочна точка на най-тежкото увреждане. Към него се прибавят 20% от сбора на % на всички останали увреждания “.

Освен това от организациите оферират „ в случай че водещото заболяване с 50% и над 50% трайно понижена продуктивност или тип и степен на увреждане е довело до други болести увреждания, които са с причинна следствена връзка от водещото заболяване, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно понижената продуктивност, е посочен обособен %, оценката на трайно понижената работоспособност/вид и степен на увреждане, се дефинира като се взима най-високият % по съответната насочна точка на най-тежкото увреждане. Към него се прибавят 10% от сбора на % на всички останали увреждания “.

Като следваща стъпка министър Ананиев предложи основаването на работна група, която да приготви промени в Наредбата за здравната експертиза, откакто бъдат регистрирани спецификите на всички болести и тяхното отражение върху здравословното положение на хората с увреждания. В работната група ще бъдат включени представители на всички заинтригувани страни. Срокът за правене на измененията е 2 месеца.

Съгласно контрактуваното през предходната седмица организациите и сдруженията предоставиха на Министерството на здравеопазването 28 тъжби на жители за понижен от ТЕЛК % нетрудоспособност, подадени до 08 февруари 2019 година Проверката на Министерство на здравеопазването сподели, че в 4 от случаите е налице неспазване на Наредбата за здравната експертиза от страна на ТЕЛК съставите.

По отношение на другите 24 случая липсват експертни решения на ТЕЛК и не е предоставена здравна документи, въз основа на която да се извършат инспекции.

На срещата екипът на Министерството на здравеопазването предложи и пакет от ограничения, посредством които да се усъвършенства цялостната активност на здравната експертиза на ТЕЛК. През месец март ще бъде показана нова идея и смяна в осведомителната система, за повишение на контрола в системата на ТЕЛК.

Промените ще включват създаване на съгласуваност сред осведомителните системи на НЗОК и НЕЛК, с цел да има достъп до първичната здравна документи и надзор върху наличието ѝ. Стандартизиране на медицинските документи и усилване на контролно-методичната, консултативната и експертна активност на НЕЛК са измежду ограниченията, които предлага още Министерството на здравеопазването.

От март месец Министерство на здравеопазването, взаимно с МТСП и специалисти на Световната здравна организация, ще работят върху разбор на опциите за въвеждане на системата за сложна оценка на обществен и здравен статус на лицата.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР