Министерство на финансите публикува за обществено обсъждане законопроекта, който определя

...
Министерство на финансите публикува за обществено обсъждане законопроекта, който определя
Коментари Харесай

Какво ще промени еврото

Министерство на финансите разгласява за публично разискване законопроекта, който дефинира всички ограничения на национално ниво за въвеждане на еврото у нас.
Това се случи тъкмо в деня, в който Народното събрание съвсем единомислещо гласоподава отхвърли на Мария Габриел да сформира държавно управление, с което първият мандат се провали и предварителните парламентарни избори наподобяват все по-вероятни.
Икономисти и политически наблюдаващи оповестиха, че политическата неустановеност и задаващата се " серпантина от избори " най-вероятно ще отсрочат влизането на страната ни в еврозоната. Надеждите на ръководещите бяха това да стане от 1 януари 2025 година
" Заради политическата обстановка в страната България един път към този момент пропусна шанса си да влезе в еврозоната. Преди две години бяхме дружно с Хърватия по пътя към единната валута, само че в последна сметка те влязоха, а ние - не ", разяснява икономистът Георги Ангелов.
Впечатление прави, че в законопроекта не е посочено категорично, че промяната на лв. с единната европейска валута ще стане при настоящия закрепен курс 1.95583 лева за 1 евро. В претекстовете към законопроекта се напомня че задължението на българските управляващи страната ни да се причисли към еврозоната със настоящия закрепен курс е доказан както в Националния проект за въвеждане на еврото в Република България, по този начин и в решението на Народното събрание от октомври 2022 година, с което бе предоставено на българските институции за осъществяване на техническата подготовка за приемане на еврото в страната.
Освен това Министерството на финансите най-накрая стартира разяснителна акция за единната валута. То сътвори специфичен уебсайт за задачата, където могат да се намерят отговори на най-често задаваните въпроси - по какъв начин ще се превалутират банковите ни сметки, какво ще стане със заемите и спестяванията ни, ще се трансформират ли лихвите, по какъв начин ще се преизчислят заплатите от левове в евро, по какъв начин ще обменят парите в брой.
Усилията на страната да изясни на българите смисъла на еврочленството и по какъв начин ще стане въвеждането на общата европейска валута, са много позакъснели. Доскоро задачата за въвеждане на еврото бе 1 януари 2024 година Дори при новата дата за влизане в еврозоната - 1 януари 2025 година, няма доста време. Всъщност и тя към този момент не е доста сигурна.

Превалутиране

" В месеците преди въвеждането на еврото жителите ще бъдат насърчавани да подават допустимо най-вече левови банкноти и монети в банкови сметки. Като се има поради, че всички средства в левове по сметките ще бъдат превалутирани гратис в евро на датата на въвеждане на еврото, считано от този ден, преводите за безкасово заплащане ще се правят единствено в евро ", показват от  МФ.
 Превалутирането значи физически продан на левове в брой за евро и преизчисление на цените, депозитите, заемите, финансовите принадлежности и другите балансови позиции от левове в евро. Превалутирането ще се прави посредством използването на неотменимо закрепения валутен курс от 1,95583 лв. за 1 евро. Превалутирането на цени и парични единици от левове в евро ще се извърши посредством използване на цялостния дигитален размер на закрепения курс на превръщане, т.е. потребление на всичките пет знака след десетичната запетая. Получената сума ще се закръглява до два знака след десетичната запетая въз основата на третия знак след десетичната запетая в сходство със следното математическо предписание за закръгляване. Когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая ще остава неизменен. Когато третият знак след десетичната запетая е еднакъв или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая ще се усилва с едно, изясняват от Българска народна банка.

Сметките

От датата на участие на България в еврозоната всички типове сметки: разплащателни сметки, депозитни сметки, настоящи бюджетни сметки, спестовни сметки, набирателни сметки, ликвидационни сметки и други сметки в локални банки, както и платежни сметки при други снабдители на платежни услуги (платежни институции и сдружения за електронни пари), ще бъдат еднократно, автоматизирано и гратис превалутирани в евро. За тези сметки няма да работи временен интервал. Това значи, че още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки единствено евро.
През първия един месец от датата на въвеждането на единната европейска валута у нас левът и еврото ще бъдат в обращение по едно и също време, като и двете валути ще бъдат със статут на законно платежно средство. След приключването на този един месец еврото ще остане единственото законно платежно средство в страната. Едномесечният временен интервал ще спомогне да се обезпечи еволюционен преход към новата валута. През този един месец жителите ще могат да заплащат и в двете валути в комерсиалните обекти и центровете за услуги. От друга страна, търговците би трябвало да връщат рестото на клиентите си извънредно в евро в случай че не могат да го създадат от на практика съображения.

Преобразуване

Преобразуването на банковите сметки от левове в евро ще се извърши в деня на въвеждането на еврото. Всички средства в левове по настоящи, депозитни, спестовни и други сметки в локални банки и други снабдители на платежни услуги ще бъдат преобразувани в евро гратис в деня на въвеждането на еврото. От датата на въвеждане на еврото Българската национална банка ще обменя гратис, в безкрайно количество и без ограничаване във времето, банкноти и монети от левове в евро по формалния валутен курс 1,95583 лева зa 1 eвpo. През първите шест месеца от датата на въвеждане на еврото в България банките и " Български пощи " ЕАД ще обменят гратис на каса банкноти и монети от левове в евро по формалния валутен курс.През идващите шест месеца банките ще продължат да обменят банкноти и монети от левове в евро, само че ще имат право да постановат такса за тази услуга.
След приключването на първите 12 месеца от въвеждане на еврото банките и " Български пощи " ЕАД могат да преустановят услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой.През първия един месец от датата на въвеждането на еврото в България левът и еврото ще бъдат в обращение по едно и също време, като и двете валути ще бъдат със статут на законно платежно средство (т.нар. интервал на двойно обращение на лв. и еврото). След приключването на този един месец еврото ще остане единствената валута на страната ни.

Ресто

През първия месец от въвеждане на еврото жителите ще могат да заплащат и в двете валути в комерсиалните обекти и центрове за услуги.В този интервал търговците ще имат обвързване да връщат рестото на клиентите си само в евро. Само при положение на справедлива неспособност търговецът ще има право да върне остатъка в брой в левове или в левове и евро. Един месец откакто Съветът на Европейски Съюз вземе решение за приемане на еврото в България, ще влезе в действие условие за наложително обозначаване на цените по едно и също време в левове и евро. Това обвързване ще продължи да бъде в действие 12 месеца от датата на приемане на еврото. Планира се задължението за двойно обозначаване на цените да стартира да работи един месец след решението на Съвета за приемане на еврото в Република България и да остане в действие 12 месеца след приемането на европейската валута. Двойното обозначаване на цените ще важи и за обществените органи. По време на този интервал всички суми, дължими от българските жители на страната, в това число налози, такси и други, следва да се отбелязват в левове и в евро.
Предвижда се и дълъг интервал на двойното обозначаване на цените на стоките и услугите, с цел да се избегне спекулативното повишаване на цените им вследствие на въвеждането на еврото. Този интервал ще стартира един месец след приемането на Решението на Съвета на Европейския съюз за въвеждането на еврото от Република България и ще бъде в действие 12 месеца след датата на приемане на страната в еврозоната.

Спестяванията

От датата на участие на България в еврозоната всички сметки - разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в локални банки, ще бъдат еднократно, автоматизирано и гратис превалутирани в евро.За тези сметки няма да работи временен интервал. Това значи, че още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки единствено евро, без значение дали тегленето ще става посредством АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или сдружение за електронни пари. От датата на въвеждане на еврото Българска народна банка ще обменя гратис, в безкрайно количество и без ограничаване във времето банкноти и монети от левове в евро по формалния валутен курс 1,95583 лева зa 1 eвpo. През първите шест месеца от датата на въвеждане на еврото в България банките и Български пощи ще обменят гратис на каса банкноти и монети от левове в евро по формалния валутен курс. През идващите шест месеца банките ще продължат да обменят банкноти и монети от левове в евро, само че ще имат право да постановат такса за тази услуга. След приключването на първите 12 месеца от въвеждане на еврото банките и " Български пощи " ЕАД могат да преустановят услугата за обмяна на банкноти и монети от левове в евро в брой.

Данъците и заемите

След като еврото стане публична валута, всички налози, такси и други заплащания към страната и общините би трябвало да се правят в евро. Изключение от това предписание ще се прави в интервала на двойното обращение на лв. и еврото, т.е. един месец от датата на въвеждане на еврото. След датата на въвеждане на еврото в България възобновяване на недължимо платени или събрани преди въвеждането на еврото суми за налози, държавни или общински такси, наложителни осигурителни вноски, санкции и имуществени наказания, и други обществени отговорности, ще се прави в евро. Всички заеми, в началото отпуснати в левове или заеми с валутна уговорка в евро, ще се смятат за заеми в евро. Няма да се позволява въвеждането на еврото да се употребява като изискване за предоговаряне на клаузи по към този момент подписани контракти сред банките и техните клиенти или като съображение за други сходни дейности от банките във връзка с техните клиенти, които биха ги сложили в по-неблагоприятна финансова позиция по отношение на позицията им преди превалутирането.  Това ще важи и за небанковите финансови институции, които дават заеми на клиенти.


Какви са Маастрихтските критерии

Критериите за конвергенция подсигуряват, че дадена страна членка е подготвена да вкара еврото и че присъединението й към еврозоната няма да докара до опасности за стопанската система на самата страна членка или на еврозоната като цяло.
Съществуват четири стопански критерия за конвергенция.

1. Ценова непоклатимост
Размерът на инфлацията не може да надвишава с повече от 1,5 процентни пункта размера на инфлацията на 3-те страни членки с най-хубави индикатори.
2. Стабилни и устойчиви обществени финанси
Държавата да не е обект на процедурата при несъразмерен дефици.
3. Стабилност на валутните курсове
Държавата би трябвало да взе участие във валутния механизъм (ERM II) в продължение на минимум две години без съществени отклонения от централния курс на ERM II и без да е осъществено девалвиране на двустранния централен курс на нейната валута по отношение на еврото през същия интервал.
4. Дългосрочни лихвени проценти
Дългосрочният лихвен % не би трябвало да бъде по-висок от два процентни пункта над размера в трите страни членки с най-хубави индикатори в региона на ценовата непоклатимост.
В момента България не дава отговор на критерия за ценова непоклатимост.


Валутен механизъм

Целта на валутния механизъм (ERM II), прочут още като чакалнята на еврозоната, е да покаже, че стопанската система на дадена страна може да действа безпроблемно без несъразмерни валутни съмнения.
Когато страна отвън еврозоната влиза във валутния механизъм ERM II, нейната национална валута е обвързана с еврото с централен курс, който е контрактуван с страните членки от еврозоната, с страните отвън еврозоната, които към този момент вземат участие във валутния механизъм ERM II и с ЕЦБ, с присъединяване на Комисията. След това валутата има право да варира в границите на общоприетото ограничаване от 15% над или под контрактувания главен обменен курс.
Участието във валутния механизъм ERM II е непринудено, само че е наложителен стадий от присъединението към еврозоната.
От 2018 година страните, които желаят да се причислят към валутния механизъм ERM II, би трябвало също да си сътрудничат тясно с единния контролен механизъм на Европейската централна банка и да извършват съответни задължения в региона на политиката.


Разходите на финансовия бранш

В отчета за оценката на въздействието разноските на кредитните институции са изчислени по-точно и възлизат на 492 038 000 лева, в това число разноски за обмяна на банкноти и монети от левове в евро, изтеглянето от обращение на банкноти и монети в левове и разпространяването им.
Минималните разноски за акомодацията на осведомителните системи на капиталовите медиатори се пресмятат на сред 25 000 и 30 000 евро според от сложността на системите. Според Асоциацията на българските застрахователи индикативната сума за акомодацията на осведомителните системи варира от 15 000 лв. до 3 350 000 лв. според от размера на сдружението и спецификата на активността му, а общата за тези 17 сдружения сума възлиза на 15 530 750 лв.. Пенсионноосигурителните сдружения пресмятат, че смяната в осведомителните им системи ще им коства над 2 млн. лева

Какво ще се спести

В частичната предварителна оценка на въздействието на нормативния акт се отбелязва, че разноските на бизнеса за превалутиране от левове в евро и назад възлизат на към 300 млн. лева годишно като в последните години порастват с набъбването на цените до 500 млн. лева годишно (през 2022 г.).
Разходите от превалутиране са с непрекъснато деяние, т.е. до присъединение на България към еврозоната разноските по продан на лев в евро и назад се изплащат за всяка трансакция. При въвеждането на еврото като публична парична единица бизнесът и семействата във всеки един миг ще могат да реализират интервенции в евро, без да имат спомагателни разноски по продан на валута, се споделя в претекстовете към плана за нормативен акт.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР