Министърът на правосъдието Данаил Кирилов подвежда обществото по отношение на

...
Министърът на правосъдието Данаил Кирилов подвежда обществото по отношение на
Коментари Харесай

Асоциация на потребителите: В началото на 2021 г. ще има бум на непогасени кредити и задължения

" Министърът на правораздаването Данаил Кирилов подвежда обществото във връзка с активността на колекторските компании в интервала на изключителното състояние, показаха в писмо до медиите от Асоциацията за отбрана на потребителите. " В отговор на парламентарно запитване, министър Кирилов чака всеки жител да бъде с юридическо обучение и хвърля напълно виновността върху потребителите, в случай че те позволен да бъдат подведени от компаниите за събиране на вземания. Той оправдава техния тормоз над жителите като декларира, че „ активността на по този начин наречените „ колекторски компании “ предхожда възможното произвеждане за наложително осъществяване. Тоест тази активност цели да събере извънсъдебно претендирано взимане, за което не постановено неоправдателно решение и/или не е публикуван изпълнителен лист “, пишат в мнението си от асоциацията.
Според тях, казусът с колекторските компании постоянно е бил с методите, които употребяват и нерегламентираната с ясни правила активност. " Неведнъж се е стигало до принуждение, а психическият тормоз е норма над длъжниците и норма за тези компании и не на последно място - непрозрачните формули, по които пресмятат наказателни лихви, възнаграждения на адвокати и други. Все неща, за които ние от АЗП неведнъж алармирахме институциите. Но очевидно министърът на правораздаването продължава да счита активността им за безобидна, като споделя, че „ длъжниците следва да познават правата си и да не се поддават на голословен „ тормоз “ или закани . Разбира се, тук можем много да разсъждаваме над това какво има поради министърът със словосъчетанието голословен „ тормоз “, заради което насочваме към него следните въпроси:
Има ли позволен аргументиран тормоз?
Защо думата „ тормоз “ е в кавички?
При естествени условия, в които няма изключително състояние, заканите, душевен напън и други сходни приоми възможни ли са, в която и да е стопанска и правна активност?

От позицията на министър Кирилов излиза наяве, че Министерство на правораздаването няма проекти за в този момент или в бъдеще да контролира със специфичен закон активността на колекторските компании. Той акцентира, че в ЗИД на Закона за здравето, в чиито преходни и заключителни разпореждания се трансформират куп други закони, не е планувана мярка, ограничаваща колекторските компании по този начин, както се удължават рестриктивните мерки за ДСИ и ЧСИ до 13.07.20 година Т. е. липсва воля един пропуск в Закона за изключителното състояние да бъде поправена в този момент. Пита се за какво, откакто излиза наяве, че за банките и правосъдните реализатори може, за колекторите не може.
Още повече, че министърът се пробва да направи подстрекателство, че тъй като видиш ли, правосъдните реализатори сега не могат да действат пълноценно, по тази причина и колекторите надали не били спрели активността си. А това изрично не дава отговор на действителността, при която „ здравеняци “ чиновници на 2 компании за бързи заеми се сбиват пред дома на дебитор. Излиза, че е напълно обикновено компании за бързи заеми да събират вземания, употребявайки всевъзможни способи.
От Асоциацията за отбрана на потребителите сигнализираме, че през идващите месеци и при започване на 2021 година ще бъдем изправени пред взрив на непогасени заеми и отговорности , тъй като стотици хиляди българи си изгубиха работата вследствие на пандемията с короновирус. Изключително е притеснителна наклонността, която следим през последните 2 години, когато банките и други кредитни институции избират по-рано да продават на колекторските компании неприятните си кредитни портфейли.
Предвид събитията, чакаме в края на годината да стартира вълна от забавени заеми, които ще преминат в ръцете на тези компании. Пресен образец за това е абсурдът с Българската банка за развиване, която отпусна 75 000 000 лв. заем на компания за събиране на вземания, с цел да изкупи заеми от други 2 банки на обща стойност 500 000 000 лв.. От ББР обявиха, че отпуснатите средства са обезпечени посредством тази част от заемите, които са покрити с активи, оценени на 150 000 000 лв..
Отново подчертаваме, че колекторските компании не се управляват от никого. Работят свободно на пазара, като сега оперират с задължения за над 3 милиарда лв. на българските жители.  Масовата процедура е те да изкупят задължения на 15-20% от цената им, а в същото време не се дава опция първо на длъжника да си изкупи дълга от банката и едвам по-късно, да бъде препоръчан на колекторските компании.
Апелираме към народните представители да подхващат нужните законодателни промени, които да подсигуряват следното:
Колекторските компании да подлежат на лицензионен режим;
Психологичната, обществената и просветителната склонност на чиновниците на колекторските компании;
Задължителна застрахова против допускане на грешки;
Институция, която да следи, управлява и контролира сектора;
Да се дефинира броят на телефоните диалози и срещите в границите на работната седмица;
Да се фиксира времето за другарство: делнични дни от - до, празнични дни от - до;
Да има условия за правосъдното минало на сътрудниците на колекторските компании и техните ръководства;
Да се съблюдава салдото, който еднообразно да пази интереса, както на кредиторите по този начин и на длъжниците;
Да се даде опция първо на длъжника да си изкупи дълга и едвам по-късно да бъде препоръчан на колекторските фирми;
Да се откри работещо решение за междуфирмената задлъжнялост ", показват в настояването си от Асоциацията за отбрана на потребителите.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР