Миналата седмица 58-годишен мъж стана вторият пациент в света, на

...
Миналата седмица 58-годишен мъж стана вторият пациент в света, на
Коментари Харесай

Втора успешна трансплантация на сърце от генетично модифицирано прасе към човек

Миналата седмица 58-годишен мъж стана вторият пациент в света, на който е трансплантирано сърце от генетично модифицирано прасе – най-новият стадий в разрастващата се област на медицинските проучвания.

Трансплантацията на скотски органи на хора, наричана ксенотрансплантация, може да предложи решение на казуса с хроничния дефицит на човешки органи. Понастоящем над 100 000 американци са включени в описите на чакащите за трансплантация на органи.

И двете сърдечни процедури са осъществени от експерти от Медицинския факултет на Университета на Мериленд, като първият пациент умря два месеца след трансплантацията си предходната година заради „ голям брой фактори, в това число неприятното му здравословно положение “ преди интервенцията, се споделя в изказване на университета от петък.

Новата интервенция е осъществена в сряда, като пациентът Лорънс Фосет не е отговарял на изискванията за приемане на донорско човешко сърце заради към този момент съществуващо сърдечносъдово заболяване и затруднения, свързани с вътрешни кръвоизливи.

Без тази пробна трансплантация бащата на две деца и деец от военноморските сили е бил изправен пред съвсем сигурна сърдечна непълнота.

„ Единствената ми действителна вяра е да употребявам свинското сърце, ксенотрансплантацията “, сподели Фосет преди процедурата. „ Сега най-малко имам вяра и късмет “.

След трансплантацията Фосет диша независимо, а новото сърце действа добре „ без никаква помощ от поддържащи устройства„, оповестяват от университета.

„ За следващ път предложихме на обречен на смърт пациент късмет за по-дълъг живот и сме извънредно признателни на господин Фосет за неговата храброст и предпочитание да помогне за разширение на познанията ни в тази област “, споделя хирургът доктор Бартли Грифит.

Той приема стандартни медикаменти против отменяне, както и нова терапия с антитела, с цел да се предотврати увреждането или отхвърлянето на новия орган от организма му.

Ксенотрансплантациите са предизвикателство, защото имунната система на пациента нападна непознатия орган. Учените се пробват да заобиколят този проблем, като употребяват органи от генетично модифицирани свине.

През последните няколко години лекарите направиха трансплантация на бъбреци от генетично модифицирани свине на пациенти в мозъчна гибел.

Този месец Института за трансплантации към болничното заведение NYU Langone в Ню Йорк разгласи, че трансплантиран свински бъбрек на пациент в мозъчна гибел е функционирал в продължение на рекордните 61 дни.

Ранните проучвания в региона на ксенотрансплантацията са ориентирани към взимане на органи от примати – по този начин да вземем за пример през 1984 година е трансплантирано сърце от павиан на новородено, известно като „ Бебето Фей “, само че то оцелява единствено 20 дни.

Сегашните старания са ориентирани към прасетата, които се считат за идеални донори за хората заради размера на органите им, бързия им напредък и огромните им потомства, както и заради обстоятелството, че те се отглеждат и като хранителен източник.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР