Метеорите ще са жълто-оранжевиЛюбителите астрономи у нас и по света

...
Метеорите ще са жълто-оранжевиЛюбителите астрономи у нас и по света
Коментари Харесай

Дъжд от падащи звезди в последния ден на май

Метеорите ще са жълто-оранжеви

Любителите астрономи у нас и по света са в очакване на евентуално най-ярката небесна атракция за годината, на 31 май - метеорен дъжд. Възможностите за наблюдението ѝ обаче не са напълно безапелационни. Въпреки това запалянковци се приготвят и даже подхващат пътешестване към най-югозападните региони на Европа, с цел да следят явлението. Става дума за един малко прочут метеорен поток – Тау-Херкулиди (ТАН), изясни за Българска телеграфна агенция Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при Българска академия на науките и катедра "Астрономия " при СУ "Св.Климент Охридски ". Този поток е доста слаб – съвсем единствено теоретично действителен, подбуден е от частици, отделящи се от кометата 73Р/Швасман-Вахман 3, известна още и като SW3.

"В края на 1995 година ядрото на тази комета се разпадна на няколко фрагмента, което допуска отделянето на огромни количества прахуляк в галактическото пространство. На 25 август 2022 година кометата 73Р ще премине за следващ път през своя перихелий, само че преди този момент, сутринта на 31 май, се чака нашата планета да прекоси облаците от прахуляк, отделил се още по време на разпадането ", сподели Маркишки.

Ако тези предвиждания се осъществен, сред 04:45 ч. и 05:17 ч. универсално време UTC (от 07:45 до 08:17 ч. българско време) на 31 май може да бъде следен метеорен дъжд с интензивност до няколко хиляди метеора за час, заяви Международната метеорна организация.

„ Очакванията обаче варират в прекомерно необятни граници – от едвам няколко метеора за час до хиляди за час. Явлението не може да се предвижда с висока акуратност. За страдание по същото време за нашите географски дължини денят към този момент ще е настъпил. Въпреки това от България могат да се проведат наблюдения в последните часове на нощта против 31 май, с цел да се ревизира дали няма нараснала метеорна интензивност в небето.

Според данните на уеб страницата на Международната метеорна организация можем да чакаме по-слаб пик на интензивност към 01 ч. българско време на 31 май. Радиантът може да се окаже по-близо до най-бляскавата звезда Арктур от съзвездието Воловар, а не до звездата Тау от съзвездието Херкулес. Радиантът е тази област от небето, по отношение на която очевидно наподобява, че метеорите се разпръскват във всички направления. Нужно е да се избере наблюдателно място надалеч от нощните светлини на градове, селища и промишлени региони “, посочи Маркишки.

Скоростта на нахлуване на метеорните тела в земната атмосфера ще бъде относително ниска – към 16 километра в секунда, което ще докара до наблюдение на мудни жълто-оранжеви метеори написа trafficnews.bg. Причината за този цвят ще бъде по-ниската температура на частиците, нагряващи се от съпротивлението на въздуха, сподели физикът.

Най-подходящите места за наблюдаване на явлението ще бъдат Югозападна Европа (Южна Испания, Канарските о-ви), Западна Африка, Атлантика, югоизточните елементи на Северна Америка и северните елементи на Южна Америка. Луната няма да затруднява наблюденията, уточни Маркишки. Максимумът на метеорния поток на Канарските острови ще бъде в края на нощта и по тази причина много фенове, пък и експерти, се насочат нататък, добави той.

Явлението е удивително, тъй като човек единствено няколко пъти в живота си може да види същински натоварен метеорен дъжд с интензивност няколко хиляди метеора за час. За съпоставяне, известните потоци Персеиди и Геминиди са с интензивност към 100 - 120 метеора за час. Последните метеорни дъждове бяха Леониди през 1999 година, напомни експертът.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР