Международната рейтингова агенция Fitch Ratings (Фич) потвърди дългосрочния кредитен рейтинг

...
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings (Фич) потвърди дългосрочния кредитен рейтинг
Коментари Харесай

Фич потвърди `BBB` рейтинга на България с положителна перспектива

Международната рейтингова организация Fitch Ratings ( " Фич " ) удостовери дълготрайния кредитен рейтинг на България в задгранична и локална валута 'BBB' с позитивна вероятност, оповестиха от Министерството на финансите. Положителната вероятност отразява понижението на макроикономическите опасности по линия на COVID-19 и по-високата резистентност на стопанската система, както и продължаващия прогрес към еврозоната, се показва в известието. Според рейтинговата организация краткосрочните отрицателни опасности, свързани с пандемията и несигурността от изборите, значително се компенсират от вероятностите за обилни финансови запаси от Европейски Съюз и ангажираността към поддържането на макроикономическа и фискална непоклатимост.

Рейтингът на страната е подсилен от положителната външна и фискална позиция, надеждната политическа рамка от участието в Европейски Съюз и дългогодишното действие на режима на паричен съвет. Оценката е лимитирана от евентуалния напредък, заради неподходящите демографски развития, които могат да повлияят на обществените финанси в дълготраен проект. Индикаторите за ръководство и равнище на приход едва надвишават медианата на страните със подобен рейтинг.

" Фич " чака икономическият напредък на България да се форсира до 4.7 % през 2021 година по отношение на оценката от 3 % през февруари. Възходящата проверка отразява по-доброто от плануваното възобновяване на Брутният вътрешен продукт през първото тримесечие на т.г. и предстоящото усилване на вътрешното търсене и износа през втората половина на годината. Ниският % на имунизация в България в съпоставяне със междинното за Европейски Съюз равнище поражда някои негативни опасности, свързани с пандемията, само че съгласно организацията е малко евентуално управляващите да вкарат по-строги ограничаващи ограничения, които биха повлияли доста на икономическата интензивност в страната.

В средносрочен проект, вложенията се чакат да бъдат водещ фактор за растежа, доколкото България ще е един от главните бенефициенти от бюджета на Европейски Съюз през идващите години. Анализаторите от Fitch имат вяра, че забележителният размер на средствата по Механизма за възобновяване и резистентност /МВУ/ ще поддържа растежа на стопанската система, който е оценен на 3,9 % през 2022-2023 година.

Рейтинговата организация прави оценка бюджетния недостиг /на начислена основа/ на 5 % от Брутният вътрешен продукт през 2021 година /спрямо 5,5 % медиана за страните със подобен рейтинг/, повлиян най-много от обвързваните с COVID-19 разноски. Очакванията са дефицитът да се свие до 2 % през 2023 година, което ще задържи отношението дълг/БВП под 30 % /спрямо 57 % в страните със подобен рейтинг/. Fitch дефинира проекта за въвеждане на еврото през 2024 година като реален. Банковият бранш на страната е оценен като ликвиден и добре капитализиран.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР