Между държавните и общинските болници се наблюдават големи различия във

...
Между държавните и общинските болници се наблюдават големи различия във
Коментари Харесай

ИПИ: Печалбите на болниците растат значително след 2019 година

Между държавните и общинските лечебни заведения се следят огромни разлики във всички финансови индикатори, в обособени случаи в рамките на няколко пъти . Около 70% от общите разноски се правят от държавните лечебни заведения.

Това пишат в собствен разбор от Института за пазарна стопанска система /ИПИ/, като припомнят, че броят, териториалното систематизиране и метода на действие на лечебните заведения са честа тематика на публичен спор в България.

„ Причината се корени в усложненията на ръководещите да намерят подобаваща формула за преструктурирането им, както териториално, по този начин и като обсег на услугите, които те да дават “.

Те оферират относителен разбор на финансовото им положение , който разрешава да се откроят забавни трендове.

Една от тях, е че лечебните заведения в България правят на д 2 млн. хоспитализации годишно , имат близо 3 милиарда лева доходи и наемат към 50 хиляди души личен състав. Екстензивната болнична мрежа от държавни и общински лечебни заведения (189 броя) е прекомерно огромна за намаляващото население на България, само че отразява мощната устременост на опазването на здравето у нас към болнични услуги.

Ковид рецесията се отразява удобно във финансово отношение на по-голямата част от лечебните заведения – както приходите, по този начин и облагите им порастват доста след 2019 година.

Болниците ръководят активи с балансова стойност към 2 милиарда лв.. Част от активите са към този момент амортизирани и не се обновяват . Задълженията през последните години се усилват едва, като доминират краткосрочните отговорности.

От ИПИ оферират и път за по-добра болнична помощ , който включва постепенно понижаване на мрежата от лечебни заведения и централизация на услугите и личния състав в тях , като се обмисли механизъм за даване на качествени здравни услуги на популацията в по-отдалечени места;

Друга стъпка е обвързвана с промяна на финансиращия механизъм (клиничните пътеки), което ще разреши заслужено възнаграждение на активността по отношение на тежестта на случаите в тях

От ИПИ приканват и за по-силен финансов надзор върху активността на лечебните заведения за ограничение на опциите за злоупотреби и нередности.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР