Медицински университет-Пловдив беше домакин на среща по научната програма на

...
Медицински университет-Пловдив беше домакин на среща по научната програма на
Коментари Харесай

Учени от Медицинския изпълняват проект по програма на НАТО

Медицински университет-Пловдив беше хазаин на среща по научната стратегия на НАТО „ Наука за мир и сигурност “. По този мотив в университетът посрещна проф. Диана Адлиене от Технологичния университет в Каунас, Литва и Соломон Паси, изпълнителен шеф на Атлантическия клуб и делегация от Българска академия на науките и проф. Георги Милошев, началник на Лабораторията по молекулярна генетика към Института по молекулярна биология.

„ Гостите взаимно с учени от МУ-Пловдив извършват план по научната стратегия на НАТО „ Наука за мир и сигурност “ за конструиране на първообраз на полеви детектор на генотоксичност от химически, биологични, радиологични и нуклеарни сътрудници и избухливи устройства. Портативният геннотоксичен детектор се създава от български теоретичен екип, в съдействие с учени от Турция, Северна Македония и Съединени американски щати “ – заяви зам.-ректорът по интернационално съдействие и планова активност проф. доктор Мариана Мурджева.

„ Това партньорство подсигурява сполучливото осъществяване на плана и дава опция за поощряване на съдействието сред съдружниците от НАТО, както и за образование на млади военни и медицински експерти за мониторинг на генома в случаи на риск за човешкото здраве от посочените сътрудници, предавани по време и след военни или терористични дейности “, добави проф. доктор Виктория Сарафян, зам.-ректор научно-изследователска активност.

На срещата бе показан напредъка по плана, в който МУ-Пловдив се явява краен консуматор. Гостите разгледаха модерния Аудиторен блок на МУ-Пловдив, Симулационния подготвителен център, Центъра по транслационни невронауки и Технологичния център по незабавна медицина, като последните две инфраструктури са построени по финансирани планове. Специално внимание беше отделено и за представянето на Центъра за подготвеност по персонализирана новаторска медицина (ПЕРИМЕД), разработван по план на Оперативна стратегия „ Наука и обучение за образован напредък “ и съфинансиран от ЕФРР.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР