Мърморещи музиканти, огромни дългове и липса на публика – така

...
Мърморещи музиканти, огромни дългове и липса на публика – така
Коментари Харесай

Как оперната музика спаси Израелския камерен оркестър

Мърморещи музиканти, големи задължения и липса на аудитория – по този начин изглеждаше преди две години Израелският камерен оркестър – състав, учреден от Гари Бертини, който е основал и Израелската опера. Предстоеше оркестърът да бъде закрит. Той беше в тежест на общината на Тел Авив. Меломаните го отбягваха. Тогава в медиите се появи материал за израелския млад диригент Ариел Цукерман, който оглавил оркестъра в дребен град край Мюнхен и феновете на музиката в огромния музикален център почнали да пътуват за всеки негов концерт, а залите на концертите му били претъпкани. Разбира се, в Израел не може да му предложат немската заплата, само че предизвикването да съживиш в миналото именития състав го притегли.

Най-напред диригентът предложи на телавивската община да обезпечи почтени пенсии на досегашните музиканти. Използвайки познанствата си с млади израелски оркестранти, които свирят в чужбина, и след съществени състезания за студенти в последните курсове на консерваторията, Цукерман направи напълно нов оркестър. Солисти са още веднъж израелци, които свирят на открито, а се връщат за ваканции или фамилни тържества в страната.

В Израел доста обичат операта. В репертоара на актуализирания оркестър има доста концертни представления на опери. Концерна зала за деянията му е една от залите на известната телавивска картинна изложба. Наблизо е и един от архитектурните резервати на града. Много постоянно концертите стартират с екскурзия из залите на галерията или по улиците на Тел Авив и свързват художествени или архитектурни стилове с музикалните, влизащи в програмата на дадения концерт. Специална лектория, ориентирана към студенти в немузикалните висши образователни заведения и младежи сред 20 и 30 години, обгръща една публика, която е отвън музикалното образоване. В абонаментите за концерти в една от най-популярните организации стартират да включват и най-малко 3 концерта на оркестъра на година.

Публиката стартира да се връща в залите на оркестъра. Поканите за гастроли из цялата страна и в чужбина също не закъсняха. Сега Израелският камерен оркестър е една от най-бързо разрастващите се и доста привлекателните за младата аудитория институции. При това концертите му рядко приключват с последните акомпанименти от бисовете. Обикновено огромна част от слушателите остават за поговорят за музиката, която са слушали или изобщо за изкуството. Това е доста значимо и при съставянето на стратегия за идващите сезони, а също от време на време провокира спомагателни концерти с творби предложни от феновете. 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР