Липса на квалифицирани кадри, недоволство от резултатите в борбата с

...
Липса на квалифицирани кадри, недоволство от резултатите в борбата с
Коментари Харесай

Кои са основните проблеми на бизнеса у нас

Липса на квалифицирани фрагменти, неодобрение от резултатите в битката с корупцията и престъпността, както и във връзка с политическата и обществена непоклатимост у нас, са измежду главните проблеми, посочени от представители на бизнеса в анкета за бизнес средата в България, извършена от Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК).

Недостигът на квалифицирана работна ръка е посочен от фирмите като един от най-големите опасности през идващите 12 месеца - 66 %, следван от разноските за труд - 61 %, цените на електрическата енергия - 45 % и рамковите условия на икономическата политика - 42 %.

На въпрос за отражението на дефицита на квалифицирани фрагменти върху бизнеса, 63 % от интервюираните показват увеличението на разноските за труд, 45 % означават, че ще намалее производството и предлагането на услуги. За да смекчат последствията от дефицита на квалифицирани фрагменти, 74 % от компаниите имат намерение да разширят обсега на вътрешнофирмените си образования, 59 % да покачат дигитализацията, 55 % плануват да усилят заплащането над междинното на пазара, 49 % обмислят да засилят сътрдуничеството си с просветителни институции. 

По отношение цената на работната ръка 42 % от компаниите декларират, че са удовлетворени или доста удовлетворени. Едва 14 % са удовлетворени от качеството на академичното обучение и 15 % - от качеството на професионалното обучение, демонстрира анкетата.

Във връзка с решение на казуса с неналичието на фрагменти у нас, Митко Василев сподели, че Управителният съвет на ГБИТК е взел решение Камарата да приготви и реализира разнообразни начинания през тази и през идната година, отдадени на фокусната тематиката " Специалисти и гении за богатство и напредък ".

Данните демонстрират още, че 17 % от анкетираните оценяват актуалната икономическа конюнктура в България като добра, 68 % я дефинират като приемлива. 25 % от компаниите считат, че развиването на българската стопанска система ще се усъвършенства през актуалната година по отношение на миналата, 52 % не чакат смяна. 
 istock istock
84 % от анкетираните заявяват, че са доста недоволни или недоволни от битката с корупцията и престъпността, и е належащо да се положат доста повече старания.

В оценката на факторите " правна сигурност " и " бистрота на публичните поръчки ", " по-скоро недоволни " и " доста недоволни " са надлежно 53 % и 75 % от участвалите в допитването.

Според анкетата доверието в обществената администрация остава непроменено по отношение на 2022 година, където удовлетворени са 11 %. 51 % декларират, че са доста недоволни във връзка с политическата и обществена непоклатимост у нас. Спрямо фактора " предвидимост на икономическата политика " равнището на задоволеност е 7 % " удовлетворен " и 28 % " приблизително удовлетворен ", демонстрира допитването. По отношение на критерия за " данъчна тежест " доволните са 70 %.

Анкетата демонстрира още огромна задоволеност на фирмите от участието на България в Европейски Съюз - 86 %. Увеличава се също позитивната настройка към въвеждането на единната европейска валута - 81 % от интервюираните дават отговор, че желаят въвеждането на еврото по отношение на 55 % през 2022 година 94 % от компаниите утвърждават присъединението на страната ни към Шенген. 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР