Лидерите на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН) се събират на

...
Лидерите на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН) се събират на
Коментари Харесай

Тежка среща на върха на страните от АСЕАН

Лидерите на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) се събират на последната си среща на върха тази година, съобщава " Асошиейтед прес ". Домакин е индонезийският президент Джоко Видодо.

Сред разискваните тематики ще бъдат конфликтите в Мианмар, напрежението в района на Южнокитайско море и дългогодишното съперничество сред Съединени американски щати и Китай.

Срещите на АСЕАН стартират във вторник в индонезийската столица Джакарта при засилени ограничения за сигурност. Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън няма да участва.

Министрите на външните работи на АСЕАН се събраха през днешния ден, с цел да завършват дневния ред за водачите. Индонезийският външен министър Ретно Марсуди призна, че блокът е изправен пред " доста сложни условия в района ", които би трябвало да преодолее.

" Очите на нашите нации са обърнати към нас, с цел да потвърдим, че АСЕАН към момента има значение ", сподели Марсуди на сътрудниците си.

След полемиките във вторник държавните глави на АСЕАН ще проведат срещи с азиатски и западни водачи, където ще бъдат извършен широкообхватни диалози по отношение на свободната търговия, изменението на климата и световната сигурност.

Китайският министър председател Ли Цян се чака да се причисли към срещите. Там той ще се срещне с вицепрезидента на Съединени американски щати Камала Харис и съветския външен министър Сергей Лавров. Байдън ще участва на срещата на върха на Г-20 в Индия, след което ще посети Виетнам.

Бившият външен министър на Индонезия Марти Наталегава изрази отчаяние от неявяването на Байдън и съжали за намаляващото значение на АСЕАН. В момента блокът включва Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам.

Наталегава сподели още, че неуспехът на АСЕАН да овладее ефективно военното държавно управление на Мианмар и неналичието на реакция от съюза когато кораб на китайската брегова защита употребява водно оръдие срещу филипински транспортен съд за доставки в оспорваното Южнокитайско море, акцентират за какво стремежът на групата да бъде в центъра на азиатската дипломация е сложено под въпрос. Страните членки са се обърнали или към Съединени американски щати, или към Китай за сигурност, сподели той.

Европейският съюз предизвести, че връзките му с АСЕАН може да бъдат наранени, в случай че би трябвало да се оправи с Мианмар в някаква лидерска роля. Ръководеното от военните държавно управление на Мианмар не е прието от АСЕАН, само че страната още е в съюза. На генералите от Мианмар и техните назначени лица беше неразрешено да участват на срещите на водачите на АСЕАН и на външните министри, в това число срещите на върха тази седмица.

Дина Прапто Рахарджа, основан в Джакарта анализатор и професор по интернационалните връзки, сподели, че доверието в АСЕАН е застрашено, в случай че рецесията в Мианмар се проточи. Въпреки че блокът няма механизъм за разрешаване на спорове за сходни вътрешни битки, той би трябвало да бъде задоволително еластичен, с цел да впрегне своето въздействие и връзки, с цел да помогне за справяне с сходни проблеми.

" АСЕАН продължава да споделя, че е толкоз мъчно, толкоз е комплицирано ", сподели тя. Но " с течение на времето всички тези благоприятни условия просто се изпаряват ".
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР