Китай разполага със златна мина от генетични данни, които не споделя
Лечение на рак, прогрес в дълголетието, революционни медикаменти и ваксини - това са единствено някои от евентуалните награди, които се оферират в нововъзникващата световна конкуренция за развиване на биологичните науки.
Китай влага милиарди долари в напъните си да се трансформира в първостепенна мощ, а специалистите настояват, че голямото му население от 1,4 милиарда души може да даде съкровищница от данни.
Огромни количества от тези данни към този момент се съхраняват в биобанки и проучвателен центрове в цялата страна, само че в този момент държавното управление стартира " национално генетично изследване ", с цел да събере информация за тези запаси и да упражни по-голям надзор върху тях, настояват специалисти.
През последните години управляващите също по този начин стягат контрола върху достъпа на непознати страни до тези данни - за разлика от доста западни страни, които са дали обещание да отворят информацията за световен продан.
Националното изследване и рестриктивните мерки за задграничен достъп са част от новите разпореждания за генетичните запаси на Китай, които влязоха в действие през юли.
Въпреки това някои специалисти предизвестяват, че това генетично струпване може да затрудни световното съдействие в региона на научните проучвания - и евентуално да се обърне против Китай.
" Правителството желае да има доста строга ръка в тази област, защото осъзнава, че тя има голям стопански капацитет, само че... Китай се нуждае от интернационално съдействие, с цел да осъществя този капацитет ", споделя Джой Й. Джан, шеф на Центъра за световна просвета. Джан е участвала на консултативни срещи по време на правенето на новите разпореждания.
" В момента просто имате златна мина пред вратата си, само че в действителност не знаете по какъв начин да я добивате ", сподели тя.
Бумът на биологичните науки
Залогът е огромен: генетичните градивни детайли, които построяват телата ни, биха могли да отключат открития с широкообхватни последствия - от опазването на здравето и стопанската система до националната защита и биосигурността.
През последните години китайските учени и управляващи акцентират по какъв начин генетичният материал може да бъде потребен при проучването и лекуването на заболявания, създаването на фармацевтични артикули и медицински произведения, както и за по-доброто схващане на метода, по който се образуват вродени недостатъци, или по какъв начин гените способстват за дълголетието на индивида - изключително значимо поради очертаващата се демографска рецесия в Китай, където раждаемостта понижава, а работната мощ застарява.
Генетиката на страната би могла да предложи " стратегически запас и съкровищница ", с помощта на големия брой хора и " здравото и дълголетно население ", настояват публични лица - въпреки че учените вършат ангажимента, че генетичната популация на всяка страна е скъпа по собствен личен метод.
В отражение на това засилено внимание в разнообразни елементи на Китай се появиха нови проучвателен центрове, в които са регистрирани биофармацевтични компании на стойност стотици милиарди долари. През 2015 година държавното управление съобщи, че неговата база данни е най-голямата в света, с към 44 милиона записа, съгласно китайски учени.
Управляващата Комунистическа партия поддържа този взрив, определяйки биотехнологиите като една от " стратегическите нововъзникващи промишлености ", върху чието развиване ще се концентрира страната в последния петгодишен политически проект на държавното управление.
" Китай е натрупал най-големите геномни ресурси от всички в света ", съобщи Анна Пуглиси, шеф на биотехнологичните стратегии в Центъра за сигурност и нововъзникващи технологии в Джорджтаун, по време на чуване в Сената на Съединени американски щати по въпросите на националната сигурност през 2021 година
Разбирането на действието на гените е " един от най-важните въпроси в идващото потомство медицина и биологични проучвания ", прибавя Пуглиси. " Достъпът до този тип данни, както техни лични, по този начин и от други места по света, им дава преимущество при решаването на някои от тези проблеми. "
Има признаци, че Съединените щати - дългогодишният противник на Китай в региона на технологиите, районното въздействие, военната мощност и икономическата мощ - усещат натиска. Няколко отчета на мозъчни тръстове и проучвателен групи предизвестяват, че Съединени американски щати рискуват да изгубят конкурентното си преимущество.
Други обаче настояват, че превъзмогването на това закъснение може да отнеме още години. Според Джан неорганизираният и разпилян темперамент на съществуващите бази данни на Китай съставлява предизвикателство, с което държавното управление се пробва да се оправи.
Националното генетично изследване
Събирането на биологични проби в Китай към момента е " доста разпокъсано " и се намира в " зародишен етап ", счита Джан.
Като начало е мъчно да се обменят данни даже в страната, като да вземем за пример опитите за достъп до банки с данни в разнообразни провинции с обособени юрисдикции, акцентира тя. Освен това доста по-малки институции не разполагат с подобаваща инфраструктура за идентифициране и предпазване на генетичен материал по метод, който го прави " приложим в научните проучвания ".
" Поддържането на биобанка коства доста пари, а невъзможността да се употребяват събраните данни или материал е загуба на запаси ", по думите на Джан.
Китай се надява да направи по-добър обзор на тези данни с неотдавна признатите правила, които уголемяват предходния набор от разпореждания, въведени през 2019 година Едно от най-големите развития включва очертаването на " национално изследване на човешките генетични запаси ", което има за цел да централизира и стандартизира съществуващите данни, от институти и проучвателен центрове.
Проучването ще се организира на всеки пет години, като съгласно новите правила провинциалните управляващи ще събират информация за своите райони и по-късно ще я дават на националното министерство на науката. Правилата слагат акцент върху " значими генетични фамилии " и поданици на " характерни райони ", като да вземем за пример хора с наследствени болести или " специфични физически характерности или адаптивни черти ".
Но оповестените правила са неразбираеми, с малко конкретика по отношение на обсега или методологията на това изследване, в това число какви институции или данни ще бъдат включени.
Катрин Уанг, сътрудник в световната правна компания Ropes & Gray, която се занимава с науките за живота, съобщи, че Министерството на науката към момента не е прецизирало " наличието или областите на това упражнение ".
Според нея обаче изследването евентуално ще " включва разбор на към този момент събрани от (министерството) данни ", като да вземем за пример информация за значими генетични родословия, подадена от " организации и лица " - както и " новосъбрани данни ".
Вероятно министерството ще сътвори " азбучник на значими генетични родословия " и ще извърши обзор на сигурността на изходящия трансфер на съответните данни, добави Уанг.
Приемането на разпоредбите се съпровожда от въпроси по какъв начин да се отбрани персоналната цялост на хората в ерата на биоданните, изключително в страна с интензивно цифрово наблюдаване.
В разпоредбите се твърди, че събирането на генетични запаси в Китай ще зачита " правото на персонален живот " на техните донори, ще бъде съпроводено от " документално осведомено единодушие " и ще се прави етичен обзор.
Но няколко скорошни случая подчертаха риска от нарушение на сигурността на данните.
Например голяма онлайн база данни с персоналната информация на до един милиард китайски жители е оставена незащитена и обществено налична в продължение на повече от година - до момента в който неизвестен консуматор не предлага да продаде скъпата информация през 2022 година
Международната общественост също по този начин от дълго време показва угриженост по отношение на потреблението на генетични данни от страна на Китай в полицейската активност - изключително след известията, че управляващите събират ДНК проби и други биометрични данни от милиони поданици на извънредно западния район Синцзян, където живеят мюсюлманската общественост на уйгурите и други етнически малцинства. Китай от дълго време е изправен пред обвинявания в нарушение на човешките права в Синцзян, които неведнъж е отричала.
Но тези опасения не са нови - и националното генетично изследване наподобява е ориентирано повече към научни проучвания, в сравнение с към други цели, съгласиха се няколко специалисти.
" Правителството постоянно е имало желание да има по-добра видимост върху значимите генетични родословия и значимите генетични запаси, отнасящи се до малцинствените раси ", твърди Уанг. " Така че в този подтекст считам, че изследването се пробва да даде инструмент или средство на държавното управление да откри тази видимост. "
Ограничаване на потреблението на непознати езици
Тъй като ДНК от ден на ден се преглежда като скъп естествен запас, сходно на петрола или земята, Китай се стреми да отбрани гените на своя народ - за паника на някои учени, които се притесняват от загуба на интернационално съдействие.
Първоначалните разпореждания от 2019 година не разрешават на задграничните организации да събират китайски генетичен материал или да го дават в чужбина, основно с цел да им попречат да го употребяват за " типични търговски цели ", като да вземем за пример услуги за геномно секвениране (широкоспектърно генетично проучване, при което се открива последователността на близо 100% от човешкото ДНК – бел. ред.).
Въпреки че съдействието в региона на научните проучвания, като да вземем за пример клиничните изследвания, към момента е позволено, то е подложено на доста по-строг надзор, като " задграничните страни " и техните китайски сътрудници би трябвало да уведомят управляващите и да получат държавно утвърждение - като новите разпореждания включват спомагателни детайлности за този развой и условия за наложителни инспекции на сигурността при избрани условия.
Промените идват паралелно с възходящия акцент върху националната сигурност под управлението на президента Си Дзинпин, като Пекин ускорява законодателството в редица предпочитани области - от битката с шпионажа до биосигурността.
Подходът във връзка с човешките генетични запаси е толкоз непоколебим, че " на процедура дава извънреден достъп на китайски жители, основани в Китай, за осъществяване на тези проучвания ", съобщи Джан, шеф на световния теоретичен център.
Има няколко аргументи за този метод
Длъжностните лица обявиха, че са нужни по-строги ограничавания, с цел да се предотврати " противозаконното приключване " на китайски генетичен материал - може би отразявайки трайното влияние на един печално прочут случай от началото на века, когато академик от Харвард беше упрекнат в събиране на генетични проби от небогати китайски фермери без съответно осведомено единодушие.
Други неетични образци, представени от китайските управляващи, включват Хе Джианкуи, китайският академик, който беше наказан, откакто през 2018 година сътвори първите в света генно променени бебета в страната.
Но Китай има и различен претекст: установяването на това, което някои специалисти назовават " геномен суверенитет ", което значи цялостен надзор върху генетичния материал в страната.
Въпреки че доста други страни също имат закони, регулиращи потреблението и прехвърлянето на генетичен материал на популацията им, малко от тях са толкоз строги, колкото китайските.
Например Биобанката на Обединеното кралство, база данни, поддържана от държавната Национална здравна работа, дава анонимни генетични данни от поданици на Обединеното кралство на " откриватели от целия свят, които ги употребяват, с цел да вършат нови научни открития ", съгласно уеб страницата на биобанката.
По същия метод в Съединени американски щати държавната организация National Institutes of Health (NIH) поддържа база данни с геномна информация, генерирана от финансирани от NIH проучвания, за достъп до която могат да аплайват учени от целия свят. На уеб страницата на NIH геномните данни са наречени " сериозен споделен запас ", като в информацията се прибавя, че " навременното шерване на резултатите от проучванията може да форсира откритията " в интерес на по-широката научна общественост.
За разлика от тях, показва Джан, " Китай наподобява е възприел тъкмо противоположния метод... Пекин затваря себе си, желае да резервира всичко в страната и да гледа във вътрешността ".
Това би могло да има по-широки последствия за способността на учените да работят с интернационалните сътрудници - съдействието сред Съединени американски щати и Китай към този момент внезапно понижа с помощта на засилващото се политическо напрежение и изолацията на китайските откриватели по време на пандемията от Ковид-19. Всичко това в последна сметка може да попречи на очакванията на азиатския колос да преодолее границите и да се издигне над конкуренцията.
Китайските науки за живота са съществена мощ в света, само че към момента не са свръхсила. В доста авангардни области те към момента разчитат на интернационално съдействие.
научният прогрес през днешния ден наподобява доста по-различно от този единствено преди няколко десетилетия, акцентира Джан: " Днес приказваме за огромни данни, за добиване на данни. И в този подтекст ограничението на достъпа ще бъде единствено във щета на Китай ". /БГНЕС