Лечебните заведения не могат да бъдат администрирани нито от НЗОК,

...
Лечебните заведения не могат да бъдат администрирани нито от НЗОК,
Коментари Харесай

Д-р Илко Семерджиев: В здравеопазването днес финансираме структури, а не резултати

Лечебните заведения не могат да бъдат управлявани нито от НЗОК, нито от министъра.

Говори се доста слепешката, че всички лечебни заведения имат задължения, това не е правилно.

Министерство на здравеопазването би трябвало да удвои държавната поръчка за студенти и специализанти, с цел да не се сблъскаме през идващите 10 години с ограничение на достъпа до здравна помощ.

Това съобщи в изявление за БГНЕС доктор Илко Семерджиев, министър на опазването на здравето в интервала 1999 – 2001 година и вицепремиер през 2017 година

Д-р Семерджиев предвижда, че през идната година не би трябвало да чакаме „ дълбоки промени “ в здравната сфера и това е отразено в „ историческия бюджет “, който беше признат.

Той напомни, че поръчката, с която пристигна държавното управление на премиера акад. Николай Денков, беше за дълбоки промени в опазването на здравето. Мандатът започва с предложение на финансовия министър Асен Василев за практикуването на тръжни процедури при закупуването на здравните услуги.

„ Т.е. лечебните заведения по смисъла на Закона за публичните поръчки трябваше да аплайват по Закон за обществените поръчки, с цел да може НЗОК да дефинира с кои от тях по кои клинични пътеки ще подписа контракти. Това беше положително предложение. Очаквах, че това ще тласне системата напред, за жалост здравният министър отхвърли да се заеме със задачата. С този отвод огромната рекапитулация е, че промени няма да има. Не просто дълбоки промени, промени изобщо няма да има “, безапелационен е доктор Семерджиев.

За да стане по-ясна обстановката би трябвало да се приказва с числа.

„ Увеличава се над 1,1 милиарда лева бюджета на Здравната каса, само че това не е вследствие на политически решения на държавното управление, а на 8% наложителна здравноосигурителна вноска, която по този начин или другояче се постанова върху приходите и биват събирани. Т.е. това е автоматизиран резултат, а не политически “, уточни доктор Семерджиев.

Колкото до бюджета на Министерство на здравеопазването, съгласно него там нещата са доста „ семпли “.

„ Миналата година служебното държавно управление беше определило бюджета на Министерство на здравеопазването в размер на 1 милиарда и 27 млн. лева, а актуалният министър проф. Христо Хинков позволи да бъде свален на 920 млн. лева За идната година са планувани 1 милиарда и 89 млн. лева Трябва да създадем съпоставяне, тъй като числата допускат такова нещо. През 2022 година е бил 1,197 милиарда лева, т.е. повече в сравнение с ще бъде през идната година. Това изрично ще утежни публичното опазване на здравето “, акцентира здравният специалист.

По отношение на макрорамката, която може да изясни по какъв начин ще се развива опазването на здравето, той напомни, че през 2022 година то консумираше 5,6% от Брутният вътрешен продукт като обществено финансиране, през 2023 година падна на 4,8% и то при бюджета на Асен Василев, а за идната година трябваше да е 5,1% съгласно 3-годишната прогноза, само че ще бъде 4,9%.

„ Виждаме, че от 5,6% слизаме под 5% и за тази, и за идната година, което е неуспех на макрорамката на опазването на здравето. Това предопределя недобри резултати “, предизвести доктор Семерджиев.

Много се приказва за финансиране и в обществото съществува мнението, че системата е недофинансирана. През 2019 година в Националната каса е оперирала с малко над 4 милиарда лева, а идната година с над 8 милиарда лева Той означи, че това не е нарастване с проценти, а е двойно, само че отново не виждаме резултати, с изключение на свадите. „ В този смисъл обещанието на здравния министър, че ще направи разпоредба, с която ще остойности лекарския труд е една пропиляна опция. Ще бъде пропиляна и през идната година, а мандатът ще свърши след два месеца, през март ще имаме ротация. Моята рекапитулация на кабинета „ Денков “ в опазването на здравето е неуспех “, добави доктор Семерджиев.

Най-големият проблем е, че за парите, които се дават не се реализират резултати. Достъпът не е усъвършенстван, а методът на финансиране ни връща към системата „ Семашко “.

„ Когато правихме здравната промяна, парите вървяха след пациента, а в този момент виждаме, че те са лимитирани и закрепени по отношение на структури. Финансираме структури, а не резултати, не свършена работа. Това е огромният проблем “, безапелационен е доктор Семерджиев.

Според него е неотложно, да се върне този текст, който министър Асен Василев предложи в Закона за публичните поръчки. „ Лечебните заведения не могат да бъдат управлявани нито от НЗОК, нито от министъра. Те би трябвало да си остойностят труда и клиничните пътеки, и да се явят на тръжни процедури за закупуване на здравни услуги от страна на НЗОК. Това допуска селективно закупуване “, уточни някогашният здравен министър.

Другият огромен проблем е неприятното ръководство на лечебните заведения с техните задължения. „ То демонстрира, че системата на процедура няма основен мозък и разрешава на всеки обособен индивид в опазването на здравето да прави каквото си желае “, съобщи доктор Семерджиев и добави, че това се видяло най-добре по случая с „ Пирогов “. „ Оказа се, че шефът на „ Пирогов “ не е прав, че болничното заведение му е на облага. В телевизионно предаване той призна за 65,2 млн. лева задължения. От счетоводна облага еволюирахме до декапитализация на болничното заведение “, сподели той. Според него фактът, че здравният министър не е съумял да смени своите подчинени, какъвто е казусът с изпълнителния шеф на „ Пирогов “, приказва за цялостна управническа беззащитност.

Д-р Семерджиев акцентира, че не всички лечебни заведения са с задължения, както се приказва наляво и надясно. „ Говори се доста слепешката, че всички лечебни заведения имат задължения. Това не е правилно. ИСУЛ, Майчин дом,, „ Света Екатерина “, „ Свети Наум “, „ Свети Иван Рилски “ нямат задължения “, съобщи той.

През последните години от ден на ден младежи избират специалността на лекаря, има повишен банкет на студенти и от ден на ден млади лекари работят в нашите лечебни заведения. Това обаче е извънредно незадоволително, съгласно доктор Семерджиев, тъй като демографският проблем в лекарското съсловие е в действителност голям. В интервал от 5 до 10 години ще имаме огромен отлив на лекари от системата по чисто възрастови аргументи. „ Ако не засилим процеса по подготовката на млади фрагменти, ще изпаднем в тежка обстановка на дефицит на лекари, а това значи ограничение на достъпа до здравна помощ. Т.е. Министерството на здравеопазването би трябвало да удвои държавната поръчка първоначално за студенти и специализанти “, прикани доктор Семерджиев.

България не съумя да реализира концепцията за нов Протонен център, който дава най-хубавият нетравматичен метод на лекуване на онкоболни деца.

„ Свързвам това с изказването на здравния министър, че не схваща от финанси. Очевидно не схваща и от планове. Планът за възобновяване и резистентност беше планувал и подсигурил 188 млн. лева за Протонен център с преимуществена устременост за лекуване на окноболни деца. Да загубим тези пари, тъй като някой не си прави работата в Министерство на здравеопазването е парадокс. Ние губим подготвени пари от Европейски Съюз, а имахме изключителния късмет да създадем нещо положително. Ако го бяхме създали, щяхме да можем да аплайваме за средства по антираковия проект на Европа. Сега без него ще ни бъде доста по-трудно. Такъв център няма в балканските страни и ние можехме да се превърнем в районен център и пример за положително лекуване. Министерство на здравеопазването пропиля този късмет и не понесе отговорност “, съобщи доктор Семерджиев. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР