Критичният момент наближава. На 1 декември в 00:49 ч. местно време

...
Критичният момент наближава.
На 1 декември в 00:49 ч. местно време
Коментари Харесай

Индия се подготвя за критична маневра, която ще изпрати АМС отвъд околоземна орбита и на път към Марс!

Критичният миг наближава.

На 1 декември в 00:49 ч. локално време (което се явява в действителност на 30 НОЕМВРИ в 21:19 ч. БЪЛГАРСКО ВРЕМЕ) индийската автоматизирана междупланетна станция ще възпламени мотора си за 23 минути. Маневрата ще изгори 198 кг гориво и в случай че бъде сполучлива, ще форсира автоматизираната междупланетна станция на път към Марс.

 MOM-prepares-to-depart

Тази красива картичка е приготвена от Индия за почитателите на марсианската задача. Image credit: ISRO

Индия продължава да разгласява ежедневна информация по отношение на задачата на страницата във Facebook (линк – тук). През миналата седмица съществена тематика беше за научените уроци от други интернационалните задачи, които са се провалили. От всички апарати, изпратени към Марс, повече от половината са аварирали. Това е първи опит на Индия да доближи Марс и експертите ще създадат всичко допустимо, с цел да подсигурят триумф.

Вмъкването на вярната траектория към Марс е сериозно значима стъпка. Когато преди няколко дни НАСА изстреля “Мейвън ” към Марс, ракетата “Атлас 5 ” беше задоволително мощна, с цел да изпрати сондата непосредствено по траектория, която ще я отнесе към Марс. За да изстреля АМС (автоматичната междупланетна станция) обаче Индия не разполагаше с толкоз мощна ракета, по тази причина станцията беше вмъкната в околоземна орбита. През миналите седмици тя повдигна апогея на орбитата сполучливо до близо 200 000 километра в най-далечната точка.

Сега АМС прави последната си обиколка на Земята. На 30 ноември запалването на мотора би трябвало да свърши цялата процедура по ускоряването към Марс.

След това индийските експерти могат да си отдъхнат, тъй като ще е завършил един от най-критичните стадии на задачата. Ще последва дълго странствуване към Марс, което ще продължи цели 680 милиона километра. И в случай че всичко е наред на 24 септември АМС ще приближи Марс. Тогава моторите ще бъдат запалени още веднъж и станцията ще се откри в орбита към планетата, с подготвеност научната задача да стартира.

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР