Асен Василев реши: Влиза като депутат от Пловдив, Манол Пейков е аут от НС
Край на сагата с това дали Манол Пейков ще е народен представител в 52-ото Народно заседание. Лидерът на " Продължаваме промяната " Асен Василев е решил да влезе в Народното събрание от Пловдив, като по този метод Пейков е навън от Народно събрание. Вместо него народен представител ще стане Владислав Панев.
Асен Василев беше лидер в листата както на родното Хасково, по този начин и от Пловдив. Когато стана ясно, че желае да влезе в Народното събрание от Града пот тепетата, Демократична България реагира остро, като онлайн заваляха мнения по какъв начин Пейков заслужава мястото си в Народното събрание.
Преди минути Василев е подал публично решението пред ЦИК. Самият Пейков беше на избираемото второ място, само че беше измесетне преференциално от различен претендент - Чило Попов.
" Говорих с водачите на „ Демократична България “ – Атанас Атанасов и Божидар Божанов. „ Да, България “ и ДСБ не са постигнали обща позиция кой от техните претенденти да влезе в Народното събрание.
Съжалявам за това, тъй като това решение трябваше да бъде на нашите сътрудници от „ Демократична България “. Не е моя работа като водач на „ Продължаваме Промяната “ да предпочитам сред техните претенденти.
Като почитание към гласа на пловдивчани, които сложиха ПП-ДБ над ГЕРБ и ми гласоподаваха персонално доверие с над 5000 преференции, избрах да стана народен представител от Пловдив.
Последните няколко дни станахме очевидци на грозни изявления и нападки по този проблем. В „ Продължаваме Промяната “ постоянно сме вярвали, че вярното и почтено държание е това, демонстрирано от доцент Васил Пандов.
" С учудване и малко горест следя бурята в чаша вода във връзка Манол Пейков ", написа Асен Василев в коментар на бурната реакция на Демократична България. Той остави решението в ръцете на Демократична България, като съобщи " Ако сътрудниците от “Да България ” и ДСБ се обединят към мнението, че е по-важно за тях да вляза от Хасково, ще се съобразя с тяхното мнение. Винаги в " Продължаваме Промяната " сме били фокусирани върху привличането на повече гласоподаватели, симпатизанти и членове, а не върху това по какъв начин да спънем другарчето. Този вид апаратни игри и интриги не оказват помощ на общата идея. Имаме доста по-големи и виновни задания. И те могат да бъдат решени единствено от същински тим. "
Манол Пейков пък прикани Асен Василев самичък да вземе решението и да бъде оставен на спокойстви. В дълъг пост във Фейсбук той изясни:
Сърдечно ви благодаря за положителните думи.
Прочетох доста реакции по мой адрес с боязън и изумление; един сътрудник даже ми звънна, обезпокоен да не би инцидентно да съм се споминал.
Истината е, че на човек рядко му се отдава опция да чуе сходни похвали за себе си приживе. Затова – с ваше разрешение! – си резервирах огромна част от тях, за добър спомен и като (сравнително отдалечена във времето, надявам се) ефектна надгробна епитафия.
Сега съществено: когато организирахме и организирахме преференциалната акция на Чило Попов, целяща да обърне внимание върху решаващата му роля в многочислените ни взаимни начинания, за които (от много време насам) заем получавам главно аз, бяхме напълно наясно, че съществува риск той да ме прескочи (имайки поради също по този начин обстоятелството, че Чило към този момент има и солидна органична известност в Пловдив).
Убедено имам вяра, че опцията за преференциален избор е едно от най-силните оръжия на българската народна власт. Както и че когато човек избере веднъж, той би трябвало да е подготвен да го извърви докрая.
В " Да, България " имаме вяра в правилата на меритокрацията. Активните ни преференциални акции при в с е к и избор са директен резултат от това – както и фактът, че доста постоянно разместваме авансово подредените листи. Сред нашите членове и претенденти това се приема с достолепие, като нещо изцяло естествено, без мрънкане и съжаления.
По същата причина, нашите водачи не попадат в листите на повече от едно избираемо място – тъй като (по наше мнение) това основава благоприятни условия за партийно кадруване, в което не имаме вяра и което не се приема добре от членовете ни.
Разбира се, всяка партия има право на своя гледна точка; сътрудниците от Политическа партия явно виждат нещата по-инак и при тях тази процедура съществува.
Това, обаче, е обвързвано и със съответните отговорности: когато се стигне до подобен избор, индивидът, заемащ съответното място, би трябвало да го направи самичък – а не да трансферира горещия картоф на тези, които ще бъдат (потенциално) наранени от съответното решение.
В края на краищата, точно в това се състои водачеството.
С други думи: най-естественото и заслужено нещо при по този начин стеклите се условия е Чило да получи депутатско място, а Асен самичък да вземе решението си от кое място да влезе – от Пловдив или от Хасково.
Смятам, че е извънредно време да приключим със словесната фехтовка на тематика " кой е по-по-най " – и да дадем опция на Асен Василев да вземе допустимо най-спокойно своето решение. Този избор не е въпрос на пазарлък сред партиите и аз нямам желание да вземам участие в подобен.
Ако решението е в Народното събрание да влезе Владо Панев – който познавам като другар и сътрудник от минали национални събрания – ще го приема със успокоение, оптимизъм и с дълбоката убеденост, че той ще бъде потребен за обединението освен със своите познания и експертност, само че и като неподражаема персона с богати и разностранни ползи.
Що се отнася до мен – усещам се комфортно в кожата си. И имам извънредно доста неща за извършване отвън Народното събрание – градски проекти; публични проекти; дарителски проекти; бизнес планове.
Мисля, че за петте мандата, през които бях народен представител, взех задоволително от Народното събрание.
Да, несъмнено имам какво още да дам – само че огромна част от него бих могъл да свърша и без да съм вътре. Пък и да не забравяме, че самодейностите, с помощта на които най-вече хора ме разпознават и ценят – дарителските акции за Украйна, Турция, Сирия, Северна Македония – се случиха точно по време на двата мандата, които " прескочих " и по време на които бях отвън Народното събрание.
В същото време нямам и капка подозрение, че Пловдив има обезверена потребност от читави и честни хора – от тези малко на брой, дето са същински загрижени за общото – които да натрупат политически познания, опит и престиж на най-високо равнище. А след това, като се върнат в града си, да му бъдат оптимално потребни.
Чило, на който следва изцяло подобаващ депутатски мандат, е точно подобен човек. И уверено имам вяра, че не е надалеч денят, в който Пловдив същински ще се гордее с него.
И последно: за мен единството на общността е най-важно. Искам да напомня, че от " Да, България " нееднократно сме предложили да има общи за обединението правила на кадрова политика, при които сходни обстановки биха били по-редки. В огромна степен актуалната обстановка е плод на квотния метод и на личните изчисления на всяка от партиите.
Ако би трябвало да се упорства за нещо, то не е дали да влезе този или оня, а да има поредно прилаган меритократичен механизъм за сформиране на листите.
Убеден съм, че точно неналичието на такива правила ни докара до този проблем. В никакъв случай не можем да позволим този метод да се трансформира в причина за разпри сред нашите поддръжници.
Нека оставим Асен да вземе своето решение – и по този начин да минимизираме вредите в името на по-големите ни дела.
Още един път: благодаря!
Бъдете сигурни: ще бъда постоянно на ръка разстояние.
Асен Василев беше лидер в листата както на родното Хасково, по този начин и от Пловдив. Когато стана ясно, че желае да влезе в Народното събрание от Града пот тепетата, Демократична България реагира остро, като онлайн заваляха мнения по какъв начин Пейков заслужава мястото си в Народното събрание.
Преди минути Василев е подал публично решението пред ЦИК. Самият Пейков беше на избираемото второ място, само че беше измесетне преференциално от различен претендент - Чило Попов.
" Говорих с водачите на „ Демократична България “ – Атанас Атанасов и Божидар Божанов. „ Да, България “ и ДСБ не са постигнали обща позиция кой от техните претенденти да влезе в Народното събрание.
Съжалявам за това, тъй като това решение трябваше да бъде на нашите сътрудници от „ Демократична България “. Не е моя работа като водач на „ Продължаваме Промяната “ да предпочитам сред техните претенденти.
Като почитание към гласа на пловдивчани, които сложиха ПП-ДБ над ГЕРБ и ми гласоподаваха персонално доверие с над 5000 преференции, избрах да стана народен представител от Пловдив.
Последните няколко дни станахме очевидци на грозни изявления и нападки по този проблем. В „ Продължаваме Промяната “ постоянно сме вярвали, че вярното и почтено държание е това, демонстрирано от доцент Васил Пандов.
" С учудване и малко горест следя бурята в чаша вода във връзка Манол Пейков ", написа Асен Василев в коментар на бурната реакция на Демократична България. Той остави решението в ръцете на Демократична България, като съобщи " Ако сътрудниците от “Да България ” и ДСБ се обединят към мнението, че е по-важно за тях да вляза от Хасково, ще се съобразя с тяхното мнение. Винаги в " Продължаваме Промяната " сме били фокусирани върху привличането на повече гласоподаватели, симпатизанти и членове, а не върху това по какъв начин да спънем другарчето. Този вид апаратни игри и интриги не оказват помощ на общата идея. Имаме доста по-големи и виновни задания. И те могат да бъдат решени единствено от същински тим. "
Манол Пейков пък прикани Асен Василев самичък да вземе решението и да бъде оставен на спокойстви. В дълъг пост във Фейсбук той изясни:
Сърдечно ви благодаря за положителните думи.
Прочетох доста реакции по мой адрес с боязън и изумление; един сътрудник даже ми звънна, обезпокоен да не би инцидентно да съм се споминал.
Истината е, че на човек рядко му се отдава опция да чуе сходни похвали за себе си приживе. Затова – с ваше разрешение! – си резервирах огромна част от тях, за добър спомен и като (сравнително отдалечена във времето, надявам се) ефектна надгробна епитафия.
Сега съществено: когато организирахме и организирахме преференциалната акция на Чило Попов, целяща да обърне внимание върху решаващата му роля в многочислените ни взаимни начинания, за които (от много време насам) заем получавам главно аз, бяхме напълно наясно, че съществува риск той да ме прескочи (имайки поради също по този начин обстоятелството, че Чило към този момент има и солидна органична известност в Пловдив).
Убедено имам вяра, че опцията за преференциален избор е едно от най-силните оръжия на българската народна власт. Както и че когато човек избере веднъж, той би трябвало да е подготвен да го извърви докрая.
В " Да, България " имаме вяра в правилата на меритокрацията. Активните ни преференциални акции при в с е к и избор са директен резултат от това – както и фактът, че доста постоянно разместваме авансово подредените листи. Сред нашите членове и претенденти това се приема с достолепие, като нещо изцяло естествено, без мрънкане и съжаления.
По същата причина, нашите водачи не попадат в листите на повече от едно избираемо място – тъй като (по наше мнение) това основава благоприятни условия за партийно кадруване, в което не имаме вяра и което не се приема добре от членовете ни.
Разбира се, всяка партия има право на своя гледна точка; сътрудниците от Политическа партия явно виждат нещата по-инак и при тях тази процедура съществува.
Това, обаче, е обвързвано и със съответните отговорности: когато се стигне до подобен избор, индивидът, заемащ съответното място, би трябвало да го направи самичък – а не да трансферира горещия картоф на тези, които ще бъдат (потенциално) наранени от съответното решение.
В края на краищата, точно в това се състои водачеството.
С други думи: най-естественото и заслужено нещо при по този начин стеклите се условия е Чило да получи депутатско място, а Асен самичък да вземе решението си от кое място да влезе – от Пловдив или от Хасково.
Смятам, че е извънредно време да приключим със словесната фехтовка на тематика " кой е по-по-най " – и да дадем опция на Асен Василев да вземе допустимо най-спокойно своето решение. Този избор не е въпрос на пазарлък сред партиите и аз нямам желание да вземам участие в подобен.
Ако решението е в Народното събрание да влезе Владо Панев – който познавам като другар и сътрудник от минали национални събрания – ще го приема със успокоение, оптимизъм и с дълбоката убеденост, че той ще бъде потребен за обединението освен със своите познания и експертност, само че и като неподражаема персона с богати и разностранни ползи.
Що се отнася до мен – усещам се комфортно в кожата си. И имам извънредно доста неща за извършване отвън Народното събрание – градски проекти; публични проекти; дарителски проекти; бизнес планове.
Мисля, че за петте мандата, през които бях народен представител, взех задоволително от Народното събрание.
Да, несъмнено имам какво още да дам – само че огромна част от него бих могъл да свърша и без да съм вътре. Пък и да не забравяме, че самодейностите, с помощта на които най-вече хора ме разпознават и ценят – дарителските акции за Украйна, Турция, Сирия, Северна Македония – се случиха точно по време на двата мандата, които " прескочих " и по време на които бях отвън Народното събрание.
В същото време нямам и капка подозрение, че Пловдив има обезверена потребност от читави и честни хора – от тези малко на брой, дето са същински загрижени за общото – които да натрупат политически познания, опит и престиж на най-високо равнище. А след това, като се върнат в града си, да му бъдат оптимално потребни.
Чило, на който следва изцяло подобаващ депутатски мандат, е точно подобен човек. И уверено имам вяра, че не е надалеч денят, в който Пловдив същински ще се гордее с него.
И последно: за мен единството на общността е най-важно. Искам да напомня, че от " Да, България " нееднократно сме предложили да има общи за обединението правила на кадрова политика, при които сходни обстановки биха били по-редки. В огромна степен актуалната обстановка е плод на квотния метод и на личните изчисления на всяка от партиите.
Ако би трябвало да се упорства за нещо, то не е дали да влезе този или оня, а да има поредно прилаган меритократичен механизъм за сформиране на листите.
Убеден съм, че точно неналичието на такива правила ни докара до този проблем. В никакъв случай не можем да позволим този метод да се трансформира в причина за разпри сред нашите поддръжници.
Нека оставим Асен да вземе своето решение – и по този начин да минимизираме вредите в името на по-големите ни дела.
Още един път: благодаря!
Бъдете сигурни: ще бъда постоянно на ръка разстояние.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




