Който иска да усети духа на старото време, да се

...
Който иска да усети духа на старото време, да се
Коментари Харесай

Художник превръща стари къщи в замъци

Който желае да усети духа на остарялото време, да се потопи в уюта на фамилната конюнктура до пламъка на живия огън в камината, няма да подмине Арт къщата в смолянския квартал Устово. Това в действителност е древен родопски палат – Видровата къща, архитектурен монумент на културата от национално значение с 360 кв.м повърхност, на три равнища, с огромен вестибюл, голяма камина и потопен в зеленина двор.

 16-2  16-4  16-5  16-6  16-7  16-1
Възхитеният взор обгръща двата огромни салона, петте спални, даже кухните, килерите, баните – всички изобретателно преобразени от фантазията на Станислав Станчев-Бебето. Архитектурното знамение е

строено през 1885 година


от богат търговец. През социализма е благосъстоятелност на Съюза на писателите, а в този момент е превърнато в художествена изложба, в която си дават среща художници от международно значение. Но като се изключи че се употребява за почивна база на актьори, тук се провеждат арт пленери, литературни четения, театрални постановки.

Къщата е в характерен родопски жанр – еркери, миндери, долапи, салони с резбовани тавани, скривалища, пространства за защита с бойници. И на всичко това освен е вдъхнат нов живот, а е и декорирано от художника. Камината да вземем за пример е украсена с една от авторските му техники с метали и окиси, които причудливо-фантастично се трансформират с времето. Обособените преди време пространства в салоните за седенки на дамите, опасани с доста прозорци, през днешния ден са превърнати в художествени салони. Всички творби на изкуството – изписани или винтидж украсени с декупаж маси, кревати, дивани, столове – са дело на създателя. Негови са и безбройните картини, рисуваните пейки, лампите от остарели пчелни кошери, масите, направени от непомнещи годините си греди. Всички те постоянно са допълнени със стъкло или метал за доза чудатост и имат прелестно съвременно влияние.

В реставрацията на къщата е взело участие горе-долу цялото семейство на художника – брачната половинка му Юлия, майка му Татяна и огромната щерка, която носи нейното име – три сръчни дами, на които втората им природа е да творят.

В друга възобновена от тях къща – „ Гнездото “, има открити

римски терми от III век прочие Хр.


„Страноприемница „ Гнездото “ в село Вишнево реконструирахме по идейни планове на огромната ми щерка Татяна – споделя Станислав Станчев. -Амбициозна бъдеща архитектка, която следва в влиятелен университет в Англия. Още от дребна й правеха усещане красивите здания. Беше на 5 години, когато за пръв път се намеси в строителството на една къщурка на дърво – бях решил входът и стълбата да бъдат в профил, само че тя измисли да се влиза изпод през капандура. Стана доста по-удобно и красиво.“

Художникът прибавя, че реставрираните къщи – Арт къщата в Устово и „ Гнездото “ в прелъстителен регион, прочут с лечебните си минерални извори, са екологични в същинския смисъл на думата за разлика от други, които употребяват тази дума единствено за привличане на клиенти. Изградени са от камък, дърво и глина, непокътнати са градивните характерности на постройките, употребявани са старинни типичен технологии.

„ Стените възстановихме с глина, вар и плява, както е правено преди 300-400 години. Таваните, като и стълбищата, запазихме и възстановихме с дърво – разкрива създателят. – По време на ремонта на тази 350-годишна къща при събаряне на равнището на първия етаж открихме част от римски терми от III век прочие Хр., датирани към този момент от археолози. Покрихме ги със закалено стъкло, консервирахме ги, поставихме им LED осветяване, с цел да се виждат от посетителите. “

За повече светлина на първия етаж Бебето, Юлия, младата Татяна, че и сестра й – хитрушата Станислава, вършат коридора на втория етаж със стъклен под от триплекс. Бъдещата архитектка проектира към този момент няколко селски къщи на другари, които ще ги употребяват също с туристическа цел. Таткото се хвали, че харесва стила й, който придава съвременен привкус и луксозност, без да употребява изкуствени, нездравословни материали и технологии – при нея

на респект са глината, камъкът, дървото


стъклото, металът. „ В глината се съдържат всички химични детайли от човешкото тяло и по тази причина е най-екологичният и натурален материал, прибавя художникът. Старинните родопски къщи са плодородни за подобен вид реконструкции и нашата цел е да възстановим колкото може повече от тях. Много хубави солидни каменни мостри се разрушават, тъй като имат куп наследници, които не виждат смисъл да ги поддържат. Причината за разрухата е и ниската цена на този вид парцели. “

За 15 години Станислав Станчев-Бебето е възстановил над 50 къщи, които към този момент са благосъстоятелност на българи и чужденци. Предстои му работа по още три.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР