Конституционният съд (КС) е образувал дело за референдума срещу еврото,

...
Конституционният съд (КС) е образувал дело за референдума срещу еврото,
Коментари Харесай

Конституционният съд допусна за разглеждане жалбата на "Възраждане" за референдума

Конституционният съд (КС) е образувал дело за референдума против еврото, се схваща от на уеб страницата на съда. В петък (14 юли) от " Възраждане " и " ИТН " поради решението на Народното събрание да отхвърли предлагането за свикването на референдум с претекст, че опонира на интернационалните контракти, в които България е страна. Именно поради това адвокати считат, че не е изключено въпросът да стигне до Съда за Европейския съюз в Люксембург, защото само той има право да пояснява договорите. Ако се стигне до този сюжет, това в допълнение би удължило процедурата, показва " ".
Въпросът, дефиниран от " Възраждане ", гласи:

" Подкрепяте ли опазване на българския лев като единствена публична валута до 2043 година? "

Използвайки, партията събра близо 600 хиляди подписа, само че след инспекция на ГРАО се оказа, че единствено. Въпреки това те се оказаха задоволително, с цел да не се желае единодушието на Народното събрание, а непосредствено да се върви към допитване.

Законът обаче изисква интервенция на Народното събрание - приемане на решение за привикване на допитване и възможна редакция на въпроса, без да се трансформира смисълът. Позовавайки се на мотив за незаконност, проекторешението на " Възраждане " за осъществяване на референдум, който да отсрочи влизането на България в еврозоната с двадесет години, с 98 гласа " срещу " против 68 гласа " за ".

Според Закона за директно присъединяване на жителите в държавната власт и локалното самоуправление директни въпроси от вида " Подкрепяте ли въвеждането на еврото в България? " са изключени, защото не разрешава изговаряне по въпроси, уредени във към този момент признати и утвърдени интернационалните контракти. От " Възраждане " се пробваха да заобиколят това ограничаване, задавайки въпроса по различен метод.

Въпреки това обединенията, отхвърлили предлагането (ГЕРБ, Движение за права и свободи и " Продължаваме промяната - Демократична България " ), показаха, че с влизането си в Европейския съюз България е оповестила, че ще одобри единната европейска валута, като сама взема решение по кое време да стане това и въпреки и по този начин заложен, въпросът опонира на избрани разпореждания в българската конституция, свързани с участието на страната в интернационалните съюзи.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР