Компаниите в България планират инвестиции в дигиталните технологии, вкл. в

...
Коментари Харесай

50% от ИТ лидерите у нас планират повече бизнес функции в облака


Компаниите в България възнамеряват вложения в цифровите технологии, включително в облака
(снимка: CC0 Public Domain)

Въпреки опасенията, свързани с криза, и разисквания на Световния стопански конгрес в Давос завършек на глобализацията, наподобява, че бизнесът остава оптимистично надъхан, що се отнася до достигането на нови пазари в световен проект, сочи годишното изследване на компанията за взаимосвързаност Equinix.

Компаниите в България, както и тези от целия свят, възнамеряват обилни вложения в цифровите технологии, с които да поддържат своите проекти за постигане на нови пазари, вземайки поради уроците от пандемията, съгласно разбора, който се базира на мненията на ИТ водачите.

От 2 900 специалисти от целия свят, вземащи решения в ИТ бранша, 72% са показали, че техните организации възнамеряват в идващите 12 месеца до доближат нов град (31%), нова страна (33%) или нов район (38%). В България 59% от ИТ водачите, взели присъединяване в анкетата, показват, че възнамеряват да доближат нови пазари. Най-висок % от тях (29%) са се насочили към нова страна. В допълнение 26% се насочват към нов град, а 15%, по данни от Глобалното изследване на софтуерните трендове на Equinix за 2022 година

В международен проект, интервюираните в регион ЕМЕА (Европа, Близкия изток и Африка) подхождат с по-голяма нерешителност, като общо 59% показват, че възнамеряват да доближат нови пазари в идващите 12 месеца. За съпоставяне, 82% от интервюираните в Азиатско-тихоокеанския регион и 78% от интервюираните в Северна, Централна и Южна Америка показват същите планове.

Редица фактори евентуално биха могли да лимитират растежа в световен проект. Предизвикателствата, свързани с веригата на доставките, са един сходен образец. 59% от интервюираните в целия свят и 45% от тези в България показват, че бизнесът им е бил обиден от проблеми, свързани с веригата на доставките, а 58% в света и 43% в България показват световния дефицит на микрочипове като опасност за бизнеса.

Изглежда, че продължаващите проблеми, свързани с веригата на доставките, са подтикнали потребността от повече виртуализация, a стремежите за напредък са подкрепени от обилни проекти за вложения в цифрова инфраструктура. Близо половината (47%) от респондентите по света споделят, че възнамеряват да осъществят проектите за виртуално постигане на нови пазари, употребявайки облачни решения. 26% показват, че ще създадат това, употребявайки решение за наем на физически сървъри. В България тези проценти са относително по-ниски – 37% възнамеряват да употребяват облачни решения за виртуално внедряване, а 12% посредством наем на физически сървъри.
още по темата
Междувременно в световен проект 47%, само че единствено 11% в България, показват, че чакат покачване на разноските си за самостоятелни решения за колокация, с което да осъществят планувания растеж на цифровите внедрявания. Още по-голям % (59%) показват, че имат намерение да усилят вложенията за услуги за взаимосвързаност като част от проектите за прогрес в цифровата промяна и построяването на резистентност, съпоставено с едвам 22% в България.

Пандемията продължава да има доста въздействие върху цифровите тактики на бизнеса, въпреки и да наподобява, че резултатът върху бизнеса в България е отслабен. Над половината от световните ИТ водачи (52%) и 38% от техните сътрудници от България показват, че форсират цифровата еволюция на своята компания като разследване от Covid-19.

В световен проект над половината (54%) удостоверяват, че бюджетите им за ИТ са се нараснали като непосредствено разследване от пандемията – съображение за нуждата цифровата инфраструктура да може неотложно да се ориентира към разрастващите се бизнес потребности. В България едвам 28% са на това мнение. Същевременно по-голямата част от световните респонденти (61%) и към половината от тези от България (49%) имат вяра, че въведените по време на пандемията софтуерни промени и вложения ще се запазят и отсега нататък.

„ Проучването сочи, че огромна част от ИТ водачите в България възнамеряват да доближат нови пазари и облачните решения ще имат роля в този развой. В този подтекст не трябва да пропущаме и това, че двете най-големи закани за бизнеса съгласно българските респонденти са киберсигурността (68%), както и пробивите в сигурността и приключването на данни (64%). Центровете за данни оферират надеждно и предпазено решение за фирмите, които желаят да се възползват от облачните решения ”, разяснява резултатите Здравко Николов, изпълнителен шеф на Equinix България.

Като част от тактиките, ориентирани към дигитализацията, 85% от световните респонденти и 81% от тези в България удостоверяват, че подобряването на киберсигурността е основен приоритет. По света 84% показват, че регулаторната съгласуемост с наредбите на съответния локален пазар са сериозни, до момента в който 86% в България споделят, че това е най-големият им приоритет.

83% по света, а и в България, акцентират потребността бизнесът да бъде резистентен в предстоящ проект. Според ИТ експертите от целия свят, най-големите закани са хакерските атаки, пробивите в сигурността и приключването на данни (по 70% за всеки показател).

Проучването разкрива още, че в България 50% от ИТ водачите възнамеряват да изместят повече бизнес функционалности към облака. От тях 38% възнамеряват да изместят повече от сериозните приложения.

Хибридните облачни решения са желан метод за 38% от българските респонденти, само че още веднъж 38% към момента разчитат на един снабдител на облачни решения или изобщо не разчитат на подобен. Взаимосвързаността може да подкрепи обстановката, като 41% от българските респонденти имат вяра, че тя ускорява гъвкавостта на свързаността, а 22% показват, че я употребяват за хибридни мултиклауд решения.

Много ИТ водачи в България търсят способи за подсигуряване на своя бизнес в бъдеще и за това да се възползват от разрастващите се технологии като 5G, интернет на нещата (IoT) и Web3. Повече от половината от респондентите (52%) споделят, че се изместват към модел на XaaS (всичко като услуга), акцентирайки гъвкавостта (58%), опростяването на ИТ инфраструктурата (54%) и усъвършенствания потребителски опит (42%) като основни аргументи за това.

Паралелно с нововъведенията цифровите водачи в България наблюдават и за устойчивостта на своята ИТ инфраструктура. 43% споделят, че мерят и интензивно се пробват да лимитират въздействието на тяхното ИТ съоръжение върху околната среда, а 54% показват, че устойчивостта е един от най-важните тласъци в тяхната организация, като са поети задължения за цели, учредени на науката.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР