Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния

...
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния
Коментари Харесай

КЕВР вдигна цената на природния газ

Комисията за енергийно и водно контролиране утвърди цена на природния газ за м.декември в размер на 146,09 лева./MWh, без цени за достъп, транспорт, данък и Данък добавена стойност. На тази цена „ Булгаргаз “ ЕАД ще продава природен газ на крайните доставчици и на лица, на които е издадена лицензия за произвеждане и транспорт на топлинна сила.

Комисията утвърди цената след осъществен разбор на импортираните през днешния ден от „ Булгаргаз “ ЕАД настоящи данни и документи, в които са посочени цените на обособените снабдители и размера на техните количества в общия микс. Регулаторът откри, че общото планирано количество за вътрешния пазар е обезпечено от няколко разнообразни източника за доставка.

В ценовия микс е включено цялото контрактувано количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „ България - Гърция “ /IGB/, според настоящия дълготраен контракт с Азербайджан. Тези количества покриват към една 27% от потреблението на страната и имат основно значение за реализиране на удобни цени на синьото гориво.   

След образуване на тръжни процедури „ Булгаргаз “ е сключил и два контракта за доставка на втечнен природен газ /ВПГ/ с търговци на природен газ от района.

Необходимото количество за м. декември е обезпечено и с доставка на тръбен газ, закупен на платформата на „ Газов Хъб Балкан “, след извършен търг „ вид аукцион “. Освен това „ Булгаргаз “ е присъединил в ценовия микс и количества природен газ от рандеман от ПГХ „ Чирен “.

След осъществената инспекция на всички разноски за закупуване на природен газ Комисията поправя цената, препоръчана в днешното заявление на „ Булгаргаз “, и я понижи от 146,83лв. /MWh на 146,09 лева./MWh.  Установено е, че в препоръчаната цена безпричинно са включени разноски в размер на 2 454 017 лева за доставка на количества на Виртуална комерсиална точка България. Тези разноски са извадени от общите разноски на публичния снабдител за покупка на природен газ, които образуват цената за м. декември 2022 година

С обезпечените количества природен газ се покриват уговорките на публичния снабдител към крайните доставчици и топлофикационните сдружения, както и количествата по двустранните контракти с индустриални клиенти и по Програмата за освобождение на природен газ.  

Една от главните аргументи за нарастването спрямо м. ноември е високата цена на синьото гориво, съхранявано в газохранилището в Чирен. През главния интервал за нагнетяване - август и септември т.г. цените на интернационалните газови тържища доближиха извънредно високи равнища и това увеличи цената на газа за ПГХ „ Чирен “. По тази причина в ценовия микс за м. декември добиваният газ от хранилището е с най-висока стойност, сравнен с другите ценообразуващи детайли. От друга страна, с настъпването на отоплителния сезон цената на природния газ нараства заради увеличеното ползване, най-много от топлофикационните сдружения. Допълнителен отрицателен фактор е и повишаването на борсовите показатели на интернационалните пазари през последните дни на м. ноември.

Независимо от това за българските консуматори - битови и икономически, в това число и топлофикационните и газоразпределителните сдружения, одобрената цена от 146,09 лева./MWh остава доста по-благоприятна от   показателите на европейските газови пазари за доставки през декември 2022 година, които са на равнища от 119 EUR/MWh. Утвърдената цена е съвсем два пъти и половина по-ниска от тази за м. септември – 353,21лв./MWh и е по-изгодна даже и ако  ценовият микс включваше доставки по прекратения контракт с „ Газпром износ “. Изчисленията демонстрират, че в случай че " Булгаргаз " продължаваше да доставя природен газ от съветската компания, цената щеше да бъде над 157 лева./MWh, а не 146,09 лева./MWh.

Очакваната законодателна смяна, с която се възнамерява да отпаднат отговорностите на „ Булгаргаз “ за обезпечаване на количества по Програмата за освобождение на природен газ, е спомагателен фактор за реализиране на по-добри цени за потребителите на синьо гориво. С смяната тези количества, които са на допустимо най-благоприятни цени, към този момент няма да бъдат насочвани към платформата за търговия на „ Газов хъб Балкан “, а ще остават в ценовия микс за контролирания пазар. Само за м. декември тази мярка би икономисала на публичния снабдител разноски от 17 милиона лева, което непосредствено ще повлияе за в допълнение понижаване на контролираната цена на синьото гориво.

Решението на КЕВР за одобряване на цената на природния газ за м. декември ще бъде оповестено на интернет страницата на регулатора.
Цената на " Газпром " - по-висока
По-рано денем Иван Иванов разгласи пред Нова телевизия, че в случай че и сега България получаваше доставки от " Газпром износ ", то цената за декември щеше да е по-висока - над 157 лева за мегаватчас. При това, в случай че считаме към микса азерския газ, който съществено понижава цената. 

Другата вест от през днешния ден е, че съгласно Иванов няма да се наложи смяна на цената на парното за бита след Нова година, каквато се очакваше в продължение на месеци. При всички положения обаче цената на природния газ през януари ще пораства, тъй като в последните дни се вижда съществено покачване на интернационалните тържища. 
Още по темата
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР