Колко майки досега сте чували да казват за детето си

...
Колко майки досега сте чували да казват за детето си
Коментари Харесай

За хранителните навици на малкия човек

Колко майки до момента сте чували да споделят за детето си “нищо не яде ”? Много, нали? Разбира се, под “нищо ”, някои от нас желаят да кажат “нормално ”, други “малко ”, а трети “не това, което би трябвало да яде ”. Какво да не/правим и по какъв начин да успеем да създадем положителни питателните привички на детето още от най-ранна възраст?

На първо място: не трябва да ограничавате храната, даже да смятате, че тя идва в повечко на детето ви. Няма нищо по-хубаво от това мъникът ви да няма проблеми с апетита и да хапва всичко. Естествено, че никоя майка не желае детето й да затлъстява, само че в случай че се съблюдават някои правила, които ще ви показва по-долу, няма да имате такива проблеми. Моята щерка се роди извънредно слабичка, след това имаше големи бузки, беше си леко дебеличка даже, а в този момент, когато е на съвсем две годинки се нахранва с прекомерно малко количество храна, само че пък не е нито слаба, нито дебела. Явно организмът й си знае работата и по тази причина в последно време въобще не се впрягам в това дали е изяла три лъжици чорба за обяд или претъпкана паница с ориз за вечеря.

Ето го и правилото, което е не по-малко значимо и то е- не натяквайте на детето си какво е нездравословно и какво потребно, какво “не може ” и какво “трябва ”. Това е допустимо най-лесният вид да го накарате да желае единствено нездравословни храни, тъй като знаем приказката за неразрешения плод, а при децата тя важи най-силно. Безспорно пържените картофи не са за предпочитане, само че...Ако един път са пържени, идващия път задушени, а на третия печени, надали ще имате проблем с желанията. И не подценявайте подправките. Не приказваме за бебетата, несъмнено, само че не може да не солите храната на детето си, до момента в който не стане на седем. Децата също имат вкусови желания, а и солта съдържа йод и натриеви йони, от които организмът се нуждае. Осигурете многообразие и ще получите интерес към храната.

Обяснявайте за това от кои храни децата стават огромни и мощни и кое им пречи да станат високи, а единствено ги прави закръглени. Момиченцата сигурно ще се въздействат от външния си тип и ще ви схванат. Момченцата пък желаят да са мощни, а това също не става единствено с шоколад. Затова - обяснявайте непрекъснато!

Винаги имайте на разположение потребни храни- плодове, зеленчуци, ядки, сушени плодове, мюсли. Оставете ги някъде, където детето ще има достъп до тях и когато огладнее единствено ще изиска да си вземе. Шоколадовото мюсли или ядките освен, че ще изкушат детето ви, а и ще му обезпечат витамини. Има деца, за които плодовете и зеленчуците са нещо като евентуални врагове, само че това може да се случи единствено, когато вие сте го разрешили. Ако сред главните хранения, свикнете детето си да хапва шоколадова бисквитка, солети, зрънчо или чипс, не се учудвайте на условията му. То хапва това, което вие му оферирате, въпреки всичко. Всичко зависи от вас.

Никога не забранявайте чипса и себеподобните му нездравословни пържени боклучета, които хрупат децата на площадката пред блока. Колкото и да е нездравословно нещо, толкоз е и нездравословно да го възбраните изрично, тъй като няма по какъв начин да накарате детето си да живее в изолираност и да не влиза в магазини. Наскоро бях очевидец по какъв начин детенце почерпи друго с царевични пръчици, само че те по този начин и не стигнаха до устата му. Майката незабавно ги сграбчи от ръката на детето си и ги изхвърли на земята. Детето се разплака и молеше за още. Гледката беше освен грозна, само че и смешна. Не подлагайте децата си на подобен стрес- той е по-голямата щета в такива случаи. Моята щерка мина и през този стадий. Преди солетите и бяха нещо животоспасяващо. Сега желанието й отмина и след втората се е отказала. Просто помнете едно- всичко с мярка.

Не забравяйте да питате детето какво му се хапва, украсявайте ястията. Ако проявявате почитание към избора му като към този на възрастен човек, доста по-бързо ще имате “възрастно ” отношение към храната. А и един сандвич с очи от царевица или грах и уста от морков, да вземем за пример, сигурно ще провокира усмивка и интерес у мъника ви. Все отново най-лесното е да зарадваш дете. Желание за ядене постоянно може да предизвикате, стига да желаете.

Никога не използвайте храната като премия. За каквото и да било. “Ти ще изядеш сиренцето, аз ще ти дам шоколад по-късно. ” Това е допустимо най-грешният метод, който може да ви докара само затлъстяване и едно злоядо дете.

Позволявайте на детето си да се храни самичко, колкото и да е малко, щом демонстрира предпочитание. По- добре да го оставите да се изцапа от главата до петите, в сравнение с да го откажете напълно да яде. Моята щерка от край време желае да се храни сама и аз почитам желанието й. И още нещо- вечеряйте всички заедно- тези мигове носят доста на детето- почитание към самото хранене и към цялото семейство. е нещо, което би трябвало да практикувате от доста ранна възраст на дребосъка ви.

И не на последно място - съобразявайте размера на порциите съгласно възрастта на детето ви. И говорете с педиатъра си в случаите, в които дребният човек отхвърля изрично храна или пък има свръх вкус. Все отново пълноценната храна е най-важното, което можем да осигурим на децата си... след безрезервната ни любов, несъмнено!
Източник: hera.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР