Колко е голяма и тежка торбичката с боклук, която хвърляме

...
Колко е голяма и тежка торбичката с боклук, която хвърляме
Коментари Харесай

Хаосът с новата такса смет тепърва предстои

Колко е огромна и тежка торбичката с отпадък, която хвърляме в контейнера, и какъв брой ще плащаме за нея, ще научим на 1 януари 2025 година Тогава ще проработи новата формула за пресмятане на такса боклук.

Следващата 2024 година ще е ударна за Националното съдружие на общините, за кметовете и общинските препоръки, тъй като те ще би трябвало да дефинират другите способи, по които ще се мерят генерираните от всяко домакинство боклуци. Това ще е базата, на която ще се заплаща локалната такса, само че тя се образува друго за дребни, междинни и огромни общини.

Методите, по които " плащаш, колкото изхвърляш ", са контейнери с сензори, брой торби за боклук, които се заплащат, самостоятелни съдове, както и количество в съдовете, по броя на членовете на семействата. В Европейския съюз (ЕС) торбите са най-често практикуваният способ. За България обаче те не са изключително комфортни, тъй като съставът на сметта у нас е с най-вече биологични хранителни боклуци. Индивидуалните съдове пък са положителни единствено за дребните обитаеми места.

Цели 10 години страната се пробва да вкара новия механизъм за такса боклук, за който ни задължава евродиректива. Новата уредба се отсрочва поради липса на подготвеност, а и кметовете се притесняват, че такса боклук ще скочи фрапантно. Последното решение бе данни за семействата да се съберат с преброяването през 2021 г.

Преди месец Националното съдружие на общините подписа съглашение с Националния статистически институт той да даде данните. Чрез НСОРБ пък кметовете ще получат детайлна информация. Преди дни управлението на сдружението се срещна с финансовия министър Асен Василев, с цел да се уточнят параметрите, по които общините би трябвало да работят.

„ На срещата не стана ясно дали от 1 януари 2024 година ще има смяна на данъчните оценки, по-скоро евентуално това няма да се случи “, разяснява кметът на Троян и зам.-председател на НСОРБ Донка Михайлова, представена от „ Телеграф “.

„ Беше изразено, най-общо, желание на министъра да отпаднат таблиците, по които в Закона за локалните налози и такси се дефинират данъчните оценки и тази отговорност да е трансферирана на общините. Личното ми мнение е, че в оставащия период от време, в който би трябвало да бъдат признати и измененията в наредбите на общините за локалните налози и такси, както и план-сметката „ Чистота “, не би могло да се случи в границите на 2024 година “, безапелационна е Михайлова. Според нея измененията в нормативната уредба, с която се дефинират както данъчните оценки, по този начин и такса боклук ще се случат по едно и също време от 1 януари 2025 г.

Отличници в тестването на опциите за установяване количеството боклук са общините Габрово и Свиленград.

В Габрово пилотно са сложени контейнери със специфични плъгини, които мерят размера на изхвърлените боклуци. Монтирани са и датчици, които наблюдават какъв брой е напълнен съдът. Те алармират, в случай че боклукът стартира да гори. Захранват се със солар, а непрекъснатото наблюдаване се реализира със програмен продукт. Всяко от семействата има карта, която отключва отвора на контейнера, което пък подсигурява, че той се употребява единствено от тях. Месечните данни се наблюдават на платформа, където се виждат количествата и на съседите.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР