Кого ще жертва американският президент – Израел или арабския свят?На

...
Кого ще жертва американският президент – Израел или арабския свят?На
Коментари Харесай

Опитът на Тръмп с един скок да разреши близкоизточната криза чрез депортиране на палестинците от Газа се проваля

Кого ще жертва американският президент – Израел или арабския свят?

На фона на гръмките изказвания на президента Тръмп за Украйна, които към момента не са известни в каква посока ще отведат, американският водач предприе спомагателни стъпки в Близкия изток, явно следвайки правилото „ бий желязото, до момента в който е горещо “. Може би за него е най-добре, че втората част остана ненапълно в сянката на украинските каузи, защото той очевидно няма с какво да се похвали в нея.

На 11 февруари Тръмп одобри във Вашингтон като първия арабски водач от встъпването в служба краля на Йордания Абдула II, който в действителност е англичанин по майчина линия и се счита за най-прозападния държател в района, без да броим Израел.

Още предния ден шефът на Белия дом изрази шумно убеденост, че ще успее да убеди йорданския сюзерен, а след него и други арабски водачи, в концепцията си за депортиране на палестинците от Газа, към която той продължава да се придържа макар възходящите митинги.

Той безусловно сподели:

Абдула II, който не беше податлив към скандално държание, не влезе в специфични полемики с буйния стопанин, само че отговори малко и твърдо: „ Не! “ Той също не направи никакви специфични обществени изказвания. Позицията на страната беше обяснена от негово име от нейния министър председател Джафар Хасан.

По неговите думи,

Що се отнася до концепцията за „ Нова Ривиера “ в Газа, Арабската група към Организация на обединените нации в Ню Йорк даде много явен отговор на нея, заявявайки, че по принцип няма нищо неприятно, при изискване че е основана в страната Палестина и е за палестинците.

Според проектите на Вашингтон, незабавно след йорданския крал там трябваше да дойде през тези дни египетският президент Абдел Фатах ас-Сиси, от който Тръмп също възнамеряваше да получи единодушие за депортирането на палестинците. Белият дом се приготви още по-сериозно, с цел да окаже напън върху него.

Арабската преса оповестява, че е предаден някакъв ултиматум на египетския външен министър Абдел Ати, който дойде в Съединени американски щати авансово, с цел да приготви визитата. По-специално, Пентагонът го осведоми, че в случай че позицията на Египет по отношение на приемането на палестинци остане непроменена, Съединените щати ще спрат да му дават военна помощ. Да напомним, че по силата на Кемп-Дейвидското съглашение Кайро получава към 1,5 милиарда $ такава помощ годишно.

Освен това в Конгреса Абдел Ати беше застрашен, че в този случай Съединените щати ще заемат проетиопска позиция по противоречивия въпрос за построяването и запълването на язовира „ Възраждането на Етиопия “ в граничната зона на Нил.

От своя страна египетският министър се опита да убеди американците, че военните са най-големият съперник на преселването на палестинци в Египет и в случай че те бъдат лишени и от материална поддръжка от Съединени американски щати, това ще докара до неизбежна дестабилизация на страната. Но не наподобява, че този мотив е имал резултат върху домакините.

В резултат президентът ал-Сиси анулира визитата си в Съединените щати в последния миг.

Според последните известия египетският водач има намерение да пътува до Вашингтон след изключителната арабска среща на върха, планувана за 27 февруари в Кайро, където наред с други неща ще бъде разисквана самодейността на президента на Съединени американски щати за „ преселване “. Усещайки поддръжката на целия арабски свят, Ал Сиси сигурно ще води разговор с Тръмп доста по-уверено.

Вариантът за презаселване на някои палестинци в прозападното Мароко, едно от първите нормализирали връзките с Израел в границите на Авраамовите съглашения, също се разпада пред очите ни. Според американците теоретично може да ги сложи в Западна Сахара, която е обект на спор с Алжир.

Но в този случай войната сред двата магребски колоса - Мароко и Алжир - ще стане съвсем неизбежна. В същото време благосклонностите на съвсем целия арабски свят ще бъдат на страната на Алжир, а това си коства доста, в това число под формата на действителна финансова поддръжка.

В самото Мароко тази концепция също не е известна. Страната към този момент е очевидец на редица всеобщи митинги по този въпрос. Проведени са общо 105 сходни демонстрации в 56 града на кралството. И нейният монарх Мохамед VI няма да може да ги пренебрегне. Без намерено да подлага на критика Тръмп, той просто безмълвно се причислява към общата позиция на арабската група.

Друг претендент за „ приемане “ на палестинци от Газа и най-богатата страна в арабския свят Саудитска Арабия (КСА), както написа израелската преса, е „ ужасена “ от сходна вероятност. Очевидно даже дипломатическият „ морков “, подхвърлен от ръководителя на Белия дом под формата на предложение за осъществяване на бъдещата му среща на върха с В. Путин в Рияд, не може да промени настроението им в това отношение.

KСA пое самодейността да управлява незабавни арабски старания за създаване на проект за бъдещето на Газа Именно с този проект, както се чака, египетският президент ал Сиси ще пътува до Вашингтон в края на февруари-началото на март от името на всички араби.

Основните му точки ще бъдат основаването на народен палестински комитет, който да ръководи Газа без Хамас, интернационално присъединяване в реконструкцията без разселване на палестинци в чужбина и придвижване към решение с две страни (Израел и Палестина). Ройтерс твърди, че президентът на Съединени американски щати, поради нарасналата си упоритост, може даже да бъде помолен да назова самодейността „ Планът Тръмп “.

Като цяло, видимо изцяло ирационалната и изненадваща непримиримост на Тръмп във връзка с експулсирането на палестинците от Газа, макар безапелационната опозиция на арабския свят, може да не е толкоз простодушна, а еуфорията на израелското държавно управление може да е преждевременна.

Всъщност хитростта не е непозната на Тръмп. След като направи няколко кръга към всички вероятни места, където палестинците могат да бъдат признати и откакто им показва целия страховит боеприпас от вероятен американски напън при положение на отвод, той в последна сметка може елементарно да каже на израелците: „

Не би трябвало да се не помни, че Тръмп стартира сегашната си акция в Близкия изток точно с оказване на напън върху тях, принуждавайки Нетаняху да подпише много неизгодно, съгласно всички, съглашение за преустановяване на огъня с Хамас.

Тогава президентът на Съединени американски щати ловко потуши недоволството, което пламна в Израел по този въпрос, като подмятна концепцията за презаселване на палестинците. Когато се провали, още веднъж ще бъде упрекнат някой различен, а не Тръмп. Ако се вгледате деликатно, елементарно можете да видите, че той употребява сходна технология в доста други обстановки, да вземем за пример в методите към украинското контролиране. Като цяло предприемачът остава правилен на себе си.

Дори израелският Jerusalem Post счита, че възможностите Съединени американски щати да завладяват Газа са близки до нула. „ Тази концепция е изпълнена с непреодолими спънки. Но ето каква е работата съгласно изданието: Тръмп евентуално също го знае. Президентът не предлага реалистична тактика. Той прави първия залог в договарянията. Ето 101 метода за договаряния в жанр Тръмп, взети напряко от книгата му от 1987 година „ Изкуството на договорката “.



Това е типичен метод на Тръмп за подписване на покупко-продажби: започнете с нещо рисково, с цел да накарате всички да се паникьосат, по-късно се върнете към нещо по-малко трагично, само че въпреки всичко представляващо действително придвижване в посоката на своя сюжет.

Но откакто съществено разбуни целия арабски свят, който към този момент не желае да чува нищо за по-нататъшното придвижване на „ Авраамовите съглашения “, президентът на Съединени американски щати улесни ли ситуацията на Израел? Силно подозрително.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Фонд Стратегической Культурый

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед8510Александър Песке: Съединени американски щати взеха решение - няма да водят война с Русия, още веднъж има стратегическо равновесиеАлтернативен Поглед12300Александър Песке: 52 страни не съумяват да слагат Украйна в „ позиция на силата “ против РусияАлтернативен Поглед41878Д-р Саймън Ципис: Англия трансформира Европейски Съюз в капан за някогашните социалистически страниАлтернативен Поглед33893Д-р Саймън Ципис: Ако Русия и Съединени американски щати се обединят, ще сложат завършек на световното въздействие на БританияАлтернативен Поглед21190Яков Кедми: За Русия е триумф, че ще открие военноморска база в Судан, това ще усили въздействието ѝАлтернативен Поглед263661Проф. Николай Витанов: Русия желае мир и икономическо развиване, само че това не го желаят нейните съпернициАлтернативен Поглед118063Проф. Николай Витанов: За да спре войната в Украйна, Тръмп ще даде на Путин всичко, което му поискаАлтернативен Поглед102270Проф. Нако Стефанов: Няма да се случи нуклеарна война, само че някои страни ще изчезнат, ориста на България виси на косъм  Яков Кедми: Тръмп ми припомня на Калигула с решенията и назначенията си  Яков Кедми: Тръмп ми припомня на Калигула с решенията и назначенията си Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР