Онзи, който се опита да свали Путин... Или кой беше Евгений Пригожин
Когато в навечерието на 24 юни шефът на частната военна компания " Вагнер " Евгений Пригожин изненадващо поведе " марш на справедливостта " към Москва, надали е очаквал, че единствено 2 месеца по-късно ще откри своя край измежду останките на взривен аероплан край ферма в село Куженкино, Тверска област.
Не са ни нужни показанията на очевидци, дочули преди рухването на летателния уред, нито твърденията на източници пред, че в покрайнината е имало разположени ракетни системи С-300, камо ли пък изрядните данни на самолета във секунди преди злополуката, с цел да предположим със солидна доза убеденост, че гибелта на Пригожин е всичко друго, само че не и инцидентна.
Горящите остатъци на разрушилия се аероплан с Евгений Пригожин на борда. Снимка АП/БТА
Най-вероятният гарант на " случая " - руският президент Владимир Путин - публично научи за гибелта на Пригожин по време на посещаване в Курск. Там той участва в събитие, отдадено на 80-ата годишнина от успеха на руските войски против нацистите в борбата за Курск. Събитие, чийто резултат постоянно е възприеман като повратна точка във Втората международна война.
Meanwhile, Putin is celebrating the anniversary of victory in Kursk battle in WWII.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en)
Смъртта на Пригожин насочва недвусмислено обръщение към всички политически играчи в Русия - Путин не е омекнал и не прости изменничества. Пък било то и на един от най-дългогодишните си другари.
Арестантът
Също като Путин, Пригожин е роден в Санкт Петергбург в оскъдно семейство. Приликите между двамата завършват тук - до момента в който Путин рано се врича във честност на Съюз на съветските социалистически републики и поема на работа в КГБ, Пригожин прекарва младостта си зад решетките.
През 1979 година 18-годишният предстоящ военноначалник е хванат по време на кражба и е наказан условно на две години и шест месеца затвор. Първият конфликт с правораздавателните органи очевидно обаче не е подействал отрезвяващо на младежа, който година по-късно броди из улиците на Ленинград като част от незаконна тайфа. Пригожин е наново хванат, откакто взе участие в кражба с щурм в покрайнините на града. През 1981 година той е наказан на 12 години отнемане от независимост в наказателна колония с висока степен на сигурност по обвинявания за обир, кражба, машинация и замесване на малолетни в незаконна активност.
1985 година е повратна за живота на Пригожин - той стартира " да чете интензивно " и да се занимава с обществено полезна активност (по негови думи). Върховният съд на Русия да намалява присъдата му на 10 години и в крайна сметка бъдещият военноначалник е пуснат на независимост през 1990 г.
През последното десетилетие на XX в. Пригожин прави всичко допустимо да изтрие детайлностите около мрачното си минало. Но не напълно - той намерено парадира с предишното си на пандизчия, с цел да покаже по какъв начин се е преборил с демоните си и даже го употребява по време на акцията си по набиране на пандизчии за частната му войска " Вагнер " за войната в Украйна. Все отново, в случай че палач като него е съумял да преобърне живота си и да се трансформира в " примерен " жител, какво пречи и на междинния палач, обирджия или изнасилвач да се преобрази?
Но да не прибързваме. През 90-те Арестантът смъква белезниците и облича " готварската престилка ".
Готвачът
Падането на Съветския съюз позволява на Пригожин да се занимава с кетъринг. Той стартира бизнес с продажба на хот-дог в родния си град. Смята се, че при започване на 90-те Пригожин пътува до Америка и точно там го пробва за първи път. Докато Русия е на ръба на гладна гибел, Пригожин, съгласно " Ню Йорк Таймс " се хвали, че " рублите се стичат по-бързо, в сравнение с майка му може да ги преброи ". В средата на десетилетието хот-догът се оказва прекомерно дребна " хапка " за амбициозния юноша и той преминава към по-големи планове, като отваря дружно с бизнес сътрудници първокласни заведения за хранене в Санкт Петербург.
" Перлата " в нововъзникналата му империя е New Island - плаващ ресторант по река Нева, въодушевен от френски заведения за хранене, които е забелязал по Сена. New Island се трансформира в обичано място за съветския политически и стопански хайлайф, изключително за бъдещия президент Владимир Путин. По това време някъде се заражда другарството сред двамата, просъществувало близо 3 десетилетия.
2011 година, Евгений Пригожин сервира обяд на Владимир Путин. Снимка АП/БТА
Путин води редица почетни посетители в New Island като американския президент Джордж Буш-младши, френския държавен глава Жак Ширак и японския министър председател Йоширо Мори. През 2003 година стопанинът на Кремъл чества рождения си ден в New Island.
Пригожин взе участие във всички гощавки с почетни гости из заведенията за хранене си и се пробва да завърже другарства с всички лица от обкръжението на Путин - от телохранителите му до най-доверените съветници.
Години по-късно кетъринговата му компания " Конкорд " подписва контракт за доставки на храна за Кремъл, което му носи прякора - " Готвача на Путин ". Президентският дворец е единствено върхът на айсберга: компании на Пригожин към този момент са подписали контракти за доставки на храна на военни бази, държавни учебни заведения и лечебни заведения.
Пригожин последователно се трансформира в основен готвач в " кухнята " на Русия. И със задълбочаването на другарството му с съветския президент, неговото въздействие се разгръща на всички континенти.
Приятелят
През второто десетилетие на XXI в. " Готвачът " се трансформира в " Тролът на Путин ". Основаването на Агенцията за интернет проучвания, компанията зад неговите скандални " ферми за тролове " в Санкт Петербург, нормално е датирана към 2013 година По данни на Проекта за компютърна агитация на Оксфордския университет, " троловете " са задействани още през 2009 година, само че тогава са напълно фокусирани върху съветското общество, по-конкретно върху офанзивите против опозицията.
Към 2013 година обаче интервенциите на " фермите " са пренасочен към задгранични цели, основно Съединени американски щати и Украйна. Дезинформационната империя на Пригожин не включва единствено " тролове ", само че и професионално изработени прокремълски новинарски уеб сайтове, които имат тип на добросъвестни медии, само че могат елементарно да бъдат употребявани за дезинформация.
Един подобен уебсайт, " Федералната новинарска организация ", беше забъркан в чудноват случай през 2015 година, разказан в " Ню Йорк Таймс " от журналиста Адриан Чен, който пътува до Москва, с цел да напише публикация за " фермите за тролове "... преди да попадне в клопката им. Чен е подведен да се срещне с прочут неонацист от служителка на Агенцията за интернет проучвания, която настояла, че могат да проведат диалог в кафене, единствено в случай че участва и нейният " брат " (въпросния неонацист). По-късно " Федералната новинарска организация " публикува злокобна история, съпроводена със фотоси, за американския публицист, който се опитвал да вербува неонацисти, с цел да провокират безредици в Москва.
" Фермите за тролове " на Пригожин получават популярност най-вече с дейната си кампания по дезинформация при президентските избори в Съединени американски щати през 2016 година, когато се пробват да наклонят везните в интерес на Доналд Тръмп. Пригожин неведнъж отхвърля да стои зад " фермите " - до 2022 г., когато оповестява, че деинформационните му бойци ще се месят колкото си пожелаят във всичките значими избори по света. За богатството на Русия.
През 2022 година предприемачът разкрива, че стои зад още един огромен " лост " на Путиновия режим - частната военна компания " Вагнер ". Тя е основана през май 2014 година и в началото подкрепя сепаратистките сили в Донбас. Кървавата ѝ популярност обаче е извоювана в борби за Русия в далечни страни като Сирия, Либия и Централноафриканската република.
" Вагнер " не взе присъединяване в ранната фаза на войната в Украйна. Кому бе нужна - нашествието трябваше да завърши за 72 часа. След гневния отпор на украинците, Путин бе заставен да повика своя дълготраен другар на помощ.
Предателят
Септември 2022 година бе сериозен за съветската военна акция. В рамките на няколко седмици украинците проведоха светкавична контраатака в Харковска област и освободиха близо 3000 кв. км от своята територия. Тогава Пригожин призна, че стои зад " Вагнер " и се трансформира в де фактор водач на съветските войски.
Негов непосредствен съдружник, военачалник Сергей Суровикин, бе назначен за шеф на съветската войска през октомври и съумя да стабилизира съветските редици. Краят на 2022 година обаче бе тежък за Русия: украинците съумяха да освободят Херсон - единствената районна столица под контрола на руснаците.
В началото на 2023 година бе осъществена нова ротация в съветската войска, която алармира отслабването на въздействието на Пригожин. Суровикин бе намален и за началник на войските бе назначен генерал Валерий Герасимов - доближен на военния министър Сергей Шойгу.
По това време единствените положителни вести за съветското общество идваха от Бахмут: " вагнеровците " на Пригожин постепенно и трудно се придвижваха към града, който закупи алегорично значение във войната. Падането му бе единствената действителна победа за Русия по време на пролетната ѝ атака.
Но на каква цена? Десетки хиляди съветски наемници (предимно затворници) бяха пожертвани. Фокусиран върху желанието си по-бързо да забие байрак в центъра на града, Пригожин не щадеше муниции, което се трансформира в мотив за разкол сред предприемача и военния министър Сергей Шойгу. Реалната причина за спора им бе битката за власт и по-конкретно - благоволението на Путин. От февруари до юни 2023 година Пригожин неведнъж упрекна Шойгу и Герасимов, че оставят " музикантите " му да загинат, като ги подлагат на " снаряден апетит ".
Командирите не отговаряха в кръчмарския жанр на предприемача, само че все пак го набедиха, че поради разхищенията си е коствал животите на хиляди бойци.
В последна сметка след завладяването на Бахмут през май 2022 година шефът на " Вагнер " разгласи, че войските му ще се изтеглят на заслужена отмора, което специалисти интерпретираха като капитулация и предпочитание на Пригожин да се завърне в Африка. Шойгу обаче имаше намерение напълно да довърши противника си и задължи всички частни военни компании, включително " Вагнер ", да минат под контрола на съветското военно министерство. Това бе непосредствената причина за отчаяния бунт на 24 юни, последван и от нещастния " случай " на 23 август.
Проведеният от Пригожин " марш на справедливостта " завърши за по-малко от 24 часа, но демонстрира пред целия свят, че Русия е " исполин на глинени крайници ". Шефът на " Вагнер " получи " избавителен пояс " - леговище в Беларус. Може би досегашният му другар от Кремъл е дал и спомагателни гаранции за сигурността му, другояче какво ще дири в самолета на Пригожин в полет сред Москва и Санкт Петербург?
Пригожин трябваше да просто да изгледа още един път изключителното включване на Путин от сутринта на 24 юни. В обръщението си побеснелият и потиснат съветски президент се закле, че всички предатели ще бъдат осъдени. Екзекуцията не бе осъществена на същия ден, нито седмица по-късно. Цели два месеца Путин " готвеше " своя някогашен другар.
Може би тъй като, както споделят французите: " Отмъщението е ядене, което се сервира най-добре студено ".
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Не са ни нужни показанията на очевидци, дочули преди рухването на летателния уред, нито твърденията на източници пред, че в покрайнината е имало разположени ракетни системи С-300, камо ли пък изрядните данни на самолета във секунди преди злополуката, с цел да предположим със солидна доза убеденост, че гибелта на Пригожин е всичко друго, само че не и инцидентна.
Горящите остатъци на разрушилия се аероплан с Евгений Пригожин на борда. Снимка АП/БТА
Най-вероятният гарант на " случая " - руският президент Владимир Путин - публично научи за гибелта на Пригожин по време на посещаване в Курск. Там той участва в събитие, отдадено на 80-ата годишнина от успеха на руските войски против нацистите в борбата за Курск. Събитие, чийто резултат постоянно е възприеман като повратна точка във Втората международна война.
Meanwhile, Putin is celebrating the anniversary of victory in Kursk battle in WWII.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en)
Смъртта на Пригожин насочва недвусмислено обръщение към всички политически играчи в Русия - Путин не е омекнал и не прости изменничества. Пък било то и на един от най-дългогодишните си другари.
Арестантът
Също като Путин, Пригожин е роден в Санкт Петергбург в оскъдно семейство. Приликите между двамата завършват тук - до момента в който Путин рано се врича във честност на Съюз на съветските социалистически републики и поема на работа в КГБ, Пригожин прекарва младостта си зад решетките.
През 1979 година 18-годишният предстоящ военноначалник е хванат по време на кражба и е наказан условно на две години и шест месеца затвор. Първият конфликт с правораздавателните органи очевидно обаче не е подействал отрезвяващо на младежа, който година по-късно броди из улиците на Ленинград като част от незаконна тайфа. Пригожин е наново хванат, откакто взе участие в кражба с щурм в покрайнините на града. През 1981 година той е наказан на 12 години отнемане от независимост в наказателна колония с висока степен на сигурност по обвинявания за обир, кражба, машинация и замесване на малолетни в незаконна активност.
1985 година е повратна за живота на Пригожин - той стартира " да чете интензивно " и да се занимава с обществено полезна активност (по негови думи). Върховният съд на Русия да намалява присъдата му на 10 години и в крайна сметка бъдещият военноначалник е пуснат на независимост през 1990 г.
През последното десетилетие на XX в. Пригожин прави всичко допустимо да изтрие детайлностите около мрачното си минало. Но не напълно - той намерено парадира с предишното си на пандизчия, с цел да покаже по какъв начин се е преборил с демоните си и даже го употребява по време на акцията си по набиране на пандизчии за частната му войска " Вагнер " за войната в Украйна. Все отново, в случай че палач като него е съумял да преобърне живота си и да се трансформира в " примерен " жител, какво пречи и на междинния палач, обирджия или изнасилвач да се преобрази?
Но да не прибързваме. През 90-те Арестантът смъква белезниците и облича " готварската престилка ".
Готвачът
Падането на Съветския съюз позволява на Пригожин да се занимава с кетъринг. Той стартира бизнес с продажба на хот-дог в родния си град. Смята се, че при започване на 90-те Пригожин пътува до Америка и точно там го пробва за първи път. Докато Русия е на ръба на гладна гибел, Пригожин, съгласно " Ню Йорк Таймс " се хвали, че " рублите се стичат по-бързо, в сравнение с майка му може да ги преброи ". В средата на десетилетието хот-догът се оказва прекомерно дребна " хапка " за амбициозния юноша и той преминава към по-големи планове, като отваря дружно с бизнес сътрудници първокласни заведения за хранене в Санкт Петербург.
" Перлата " в нововъзникналата му империя е New Island - плаващ ресторант по река Нева, въодушевен от френски заведения за хранене, които е забелязал по Сена. New Island се трансформира в обичано място за съветския политически и стопански хайлайф, изключително за бъдещия президент Владимир Путин. По това време някъде се заражда другарството сред двамата, просъществувало близо 3 десетилетия.
2011 година, Евгений Пригожин сервира обяд на Владимир Путин. Снимка АП/БТА
Путин води редица почетни посетители в New Island като американския президент Джордж Буш-младши, френския държавен глава Жак Ширак и японския министър председател Йоширо Мори. През 2003 година стопанинът на Кремъл чества рождения си ден в New Island.
Пригожин взе участие във всички гощавки с почетни гости из заведенията за хранене си и се пробва да завърже другарства с всички лица от обкръжението на Путин - от телохранителите му до най-доверените съветници.
Години по-късно кетъринговата му компания " Конкорд " подписва контракт за доставки на храна за Кремъл, което му носи прякора - " Готвача на Путин ". Президентският дворец е единствено върхът на айсберга: компании на Пригожин към този момент са подписали контракти за доставки на храна на военни бази, държавни учебни заведения и лечебни заведения.
Пригожин последователно се трансформира в основен готвач в " кухнята " на Русия. И със задълбочаването на другарството му с съветския президент, неговото въздействие се разгръща на всички континенти.
Приятелят
През второто десетилетие на XXI в. " Готвачът " се трансформира в " Тролът на Путин ". Основаването на Агенцията за интернет проучвания, компанията зад неговите скандални " ферми за тролове " в Санкт Петербург, нормално е датирана към 2013 година По данни на Проекта за компютърна агитация на Оксфордския университет, " троловете " са задействани още през 2009 година, само че тогава са напълно фокусирани върху съветското общество, по-конкретно върху офанзивите против опозицията.
Към 2013 година обаче интервенциите на " фермите " са пренасочен към задгранични цели, основно Съединени американски щати и Украйна. Дезинформационната империя на Пригожин не включва единствено " тролове ", само че и професионално изработени прокремълски новинарски уеб сайтове, които имат тип на добросъвестни медии, само че могат елементарно да бъдат употребявани за дезинформация.
Един подобен уебсайт, " Федералната новинарска организация ", беше забъркан в чудноват случай през 2015 година, разказан в " Ню Йорк Таймс " от журналиста Адриан Чен, който пътува до Москва, с цел да напише публикация за " фермите за тролове "... преди да попадне в клопката им. Чен е подведен да се срещне с прочут неонацист от служителка на Агенцията за интернет проучвания, която настояла, че могат да проведат диалог в кафене, единствено в случай че участва и нейният " брат " (въпросния неонацист). По-късно " Федералната новинарска организация " публикува злокобна история, съпроводена със фотоси, за американския публицист, който се опитвал да вербува неонацисти, с цел да провокират безредици в Москва.
" Фермите за тролове " на Пригожин получават популярност най-вече с дейната си кампания по дезинформация при президентските избори в Съединени американски щати през 2016 година, когато се пробват да наклонят везните в интерес на Доналд Тръмп. Пригожин неведнъж отхвърля да стои зад " фермите " - до 2022 г., когато оповестява, че деинформационните му бойци ще се месят колкото си пожелаят във всичките значими избори по света. За богатството на Русия.
През 2022 година предприемачът разкрива, че стои зад още един огромен " лост " на Путиновия режим - частната военна компания " Вагнер ". Тя е основана през май 2014 година и в началото подкрепя сепаратистките сили в Донбас. Кървавата ѝ популярност обаче е извоювана в борби за Русия в далечни страни като Сирия, Либия и Централноафриканската република.
" Вагнер " не взе присъединяване в ранната фаза на войната в Украйна. Кому бе нужна - нашествието трябваше да завърши за 72 часа. След гневния отпор на украинците, Путин бе заставен да повика своя дълготраен другар на помощ.
Предателят
Септември 2022 година бе сериозен за съветската военна акция. В рамките на няколко седмици украинците проведоха светкавична контраатака в Харковска област и освободиха близо 3000 кв. км от своята територия. Тогава Пригожин призна, че стои зад " Вагнер " и се трансформира в де фактор водач на съветските войски.
Негов непосредствен съдружник, военачалник Сергей Суровикин, бе назначен за шеф на съветската войска през октомври и съумя да стабилизира съветските редици. Краят на 2022 година обаче бе тежък за Русия: украинците съумяха да освободят Херсон - единствената районна столица под контрола на руснаците.
В началото на 2023 година бе осъществена нова ротация в съветската войска, която алармира отслабването на въздействието на Пригожин. Суровикин бе намален и за началник на войските бе назначен генерал Валерий Герасимов - доближен на военния министър Сергей Шойгу.
По това време единствените положителни вести за съветското общество идваха от Бахмут: " вагнеровците " на Пригожин постепенно и трудно се придвижваха към града, който закупи алегорично значение във войната. Падането му бе единствената действителна победа за Русия по време на пролетната ѝ атака.
Но на каква цена? Десетки хиляди съветски наемници (предимно затворници) бяха пожертвани. Фокусиран върху желанието си по-бързо да забие байрак в центъра на града, Пригожин не щадеше муниции, което се трансформира в мотив за разкол сред предприемача и военния министър Сергей Шойгу. Реалната причина за спора им бе битката за власт и по-конкретно - благоволението на Путин. От февруари до юни 2023 година Пригожин неведнъж упрекна Шойгу и Герасимов, че оставят " музикантите " му да загинат, като ги подлагат на " снаряден апетит ".
Командирите не отговаряха в кръчмарския жанр на предприемача, само че все пак го набедиха, че поради разхищенията си е коствал животите на хиляди бойци.
В последна сметка след завладяването на Бахмут през май 2022 година шефът на " Вагнер " разгласи, че войските му ще се изтеглят на заслужена отмора, което специалисти интерпретираха като капитулация и предпочитание на Пригожин да се завърне в Африка. Шойгу обаче имаше намерение напълно да довърши противника си и задължи всички частни военни компании, включително " Вагнер ", да минат под контрола на съветското военно министерство. Това бе непосредствената причина за отчаяния бунт на 24 юни, последван и от нещастния " случай " на 23 август.
Проведеният от Пригожин " марш на справедливостта " завърши за по-малко от 24 часа, но демонстрира пред целия свят, че Русия е " исполин на глинени крайници ". Шефът на " Вагнер " получи " избавителен пояс " - леговище в Беларус. Може би досегашният му другар от Кремъл е дал и спомагателни гаранции за сигурността му, другояче какво ще дири в самолета на Пригожин в полет сред Москва и Санкт Петербург?
Пригожин трябваше да просто да изгледа още един път изключителното включване на Путин от сутринта на 24 юни. В обръщението си побеснелият и потиснат съветски президент се закле, че всички предатели ще бъдат осъдени. Екзекуцията не бе осъществена на същия ден, нито седмица по-късно. Цели два месеца Путин " готвеше " своя някогашен другар.
Може би тъй като, както споделят французите: " Отмъщението е ядене, което се сервира най-добре студено ".
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ