Китайски изследователи са клонирали първата маймуна резус - вид, който

...
Китайски изследователи са клонирали първата маймуна резус - вид, който
Коментари Харесай

Китайски учени клонираха макак

Китайски откриватели са клонирали първата маймуна резус - тип, който се употребява необятно в медицинските проучвания, защото физиологията му е сходна на човешката.


Те настояват, че могат да ускорят изпитването на медикаменти, защото генетично идентичните животни дават сходни резултати, което обезпечава по-голяма сигурност при изпитванията.

Предишните опити за клониране на маймуни резус или не са довели до раждане, или потомството е умряло няколко часа по-късно.

Една от групите за отбрана на животните съобщи, че е " надълбоко обезпокоена " от това развиване.

При бозайниците половото размножаване води до появяването на поколение, формирано от комбинация от гени на бащата и майката. При клонирането се употребяват техники за основаване на генетично идентично копие на едно животно.

Най-известното клонирано животно - овцата Доли е основано през 1996 година Учените препрограмираха кафези от друга овца, с цел да ги трансфорат в ембриони, които са градивни кафези, които могат да се трансфорат във всяка част на организма. След това тези ембриони са вградени в сурогатната майка на Доли.

В списание Nature communications откривателите настояват, че всъщност са създали същото нещо, само че с маймуна резус. Те настояват, че животното е останало крепко в продължение на повече от две години, което демонстрира, че процесът на клониране е бил сполучлив.

Д-р Фалун Лу от Университета на Китайската академия на науките съобщи пред Би Би Си News, че " всички са били щастливи " от сполучливия резултат.

Говорител на английското Кралско сдружение за попречване на жестокостта към животните (RSPCA) обаче съобщи, че организацията счита, че породените премеждия на животните надвишават непосредствената изгода за човешките пациенти.

Маймуните резус се срещат в дивата природа в Азия, като популациите им се намират в Афганистан, Индия, Тайланд, Виетнам и Китай. Те се употребяват в опити за проучване на инфекциите и имунитета у хората.

Първите маймуни макак бяха клонирани през 2018 година, само че маймуните резус са желани от медицинските откриватели заради генетичната им аналогия с хората.

Проблемът при този способ на клониране на възрастни кафези в ембрионални е, че при множеството опити се позволяват неточности при препрограмирането и доста малко от тях се раждат, а още по-малко се раждат здрави - сред 1 и 3% при множеството бозайници. При маймуните резус това се оказва още по-трудно, защото до триумфа на изследователския екип преди две години не е имало нито едно раждане.

Те откриват, че при несполучливите опити при резусите плацентата, която обезпечава О2 и хранителни субстанции за растящия плод, не е била препрограмирана вярно в процеса на клониране и по тази причина не се е развила обикновено.

Изследователите се оправят с този проблем, като не употребяват частта от клонирания ембрион, която се трансформира в плацента - външната част. Те са отстранили вътрешните кафези, които се развиват в тялото на животното, и са ги сложили в неклониран външен ембрион, за който са се надявали, че ще се развие в естествена плацента.

Изследователите са употребявали 113 ембриона, 11 от които са били вградени и са постигнали две бременности и едно живо раждане.

Те нарекоха маймуната " ReTro " по името на научния способ, наименуван " трофобластно заменяне ", употребен за основаването на животното.

RSPCA съобщи, че има съществени опасения по отношение на проучването.

" Няма директно приложение за това проучване. От нас се чака да приемем, че човешките пациенти ще имат изгода от тези опити, само че до всевъзможни действителни приложения ще минат години и евентуално при създаването на тези технологии ще са нужни още скотски " модели " ", съобщи представителят на организацията.

" RSPCA е надълбоко обезпокоена от доста огромния брой животни, които изпитват страдалчество и дистрес при тези опити, както и от доста ниския % на успеваемост. Приматите са интелигентни и чувстващи животни, а не просто принадлежности за откривателите "./БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР