Казахстан насърчава своя език пред руския
Казахстан поставя нови старания за увеличение на каузи на казахския език по отношение на съветския в медийния си пейзаж. Това се случва на фона на възходящия песимизъм във връзка с въздействието на Москва след нашествието в Украйна.
Казахският език е формалният език на някогашната руска република в Централна Азия, само че съветският също е приет и към момента е необятно публикуван измежду население на страната, наброяващо към 20 милиона души.
" Проектозаконът за медиите планува увеличение на каузи на държавния език в малкия екран и радиото от 50 на 70 % ", съобщи министърът на културата Аида Балаева пред кореспонденти в столицата, съобщи Агенция Франс Прес.
Законът се разисква от законодателите, само че евентуално ще бъде утвърден от Народното събрание, който се счита за предан към президента Касъм-Жомарт Токаев.
" Този преход ще се реализира със скорост от пет % годишно от 2025 година нататък ", сподели Балаева, като се базира на държавния проект за поощряване на казахския език след разпадането на Съветския съюз преди три десетилетия.
Казахстан, в който етническите руснаци съставляват към 15 % от популацията, има дълга граница с Русия и поддържа тесни политически, стопански и военни връзки с Москва.
Той се стреми да ускори връзките си със западните страни и Китай, откогато Русия нахлу в Украйна през 2022 година
Съседен Киргизстан, където съветският е приет език, одобри сходно законодателство по-рано тази година.
Законът изисква от държавните чиновници в някогашната руска страна да владеят свободно киргизки език, а медиите да създават 60% от наличието на локалния език.
В Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан - други някогашни руски републики в Централна Азия - съветският език няма формален статут, само че се употребява от жителите и чиновниците. /БГНЕС